TSKŻ rozpoczął współpracę z Uniwersytetem Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
23 maja, 2025

Współpracę ekspercką, organizowanie seminariów i konferencji, wydawanie publikacji naukowych i popularnonaukowych przewiduje podpisane 22 maja 2025 r. w Krakowie porozumienie pomiędzy Uniwersytetem Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie a Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce.

Ponadto, Uniwersytet oraz Towarzystwo już w przyszłym roku akademickim planują zorganizowanie wspólnego konkursu dla młodzieży, poświęconego historii Żydów na terenie historycznej Małopolski. „Dziękuję Instytutowi Historii i Archiwistyki za tę cenną inicjatywę. Jesteśmy bardzo aktywni w badaniach regionalistycznych i wierzę, że ta współpraca jeszcze bardziej umocni naszą pozycję na tym polu” – powiedział w trakcie podpisywania porozumienia Rektor Uniwersytetu prof. dr hab. Piotr Borek. W trakcie spotkania w Krakowie ujawniono także, że umowa stanowi element przygotowań Uniwersytetu do otwarcia nowych studiów podyplomowych związanych z historią i kulturą Żydów oraz innych mniejszości narodowych i religijnych.

„Jako Towarzystwo liczymy na dobrą współpracę i wsparcie nas w podejmowanych cyklicznie inicjatywach służących upamiętnianiu życia żydowskiego w Polsce nie tylko przed wojną i w jej trakcie, ale również we wciąż najmniej poznanym okresie powojennym” – powiedział Prezes TSKŻ Artur Hofman, dodając, że porozumienie otwiera drogę do tworzenia warunków sprzyjających wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy obiema instytucjami oraz realizacji zbieżnych celów edukacyjnych i społecznych.

W podpisaniu porozumienia wzięli udział ze strony TSKŻ: Prezes Artur Hofman, przedstawiciel krakowskiego oddziału TSKŻ Michał Zajda i  Abraham Hayman oraz ze strony UKEN: Rektor prof. dr hab. Piotr Borek, Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju dr hab. Robert Stawarz, prof. UKEN, Dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki dr hab. Konrad Meus, prof. UKEN, Przewodniczący Rady Dyscypliny Historia prof. dr hab. Łukasz Tomasz Sroka i Kierownik Działu Promocji Adam Gliksman.

——-

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (dawniej Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) to jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce. Założona w 1946 r. uczelnia zatrudnia blisko 1,5 tysiąca pracowników i kształci około 19 tysięcy studentów. W ofercie dydaktycznej UKEN znajduje się dziś kierunków studiów. Strukturę uczelni tworzy 5 wydziałów oraz 19 instytutów. W roku akademickim 2024/25 UKEN znalazł się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych uczelni publicznych w Polsce.

 

Informacja na stronie UKEN: UKEN rozpoczął współpracę z TSKŻ – Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

fot. M.Woźnicka/UKEN