Image
Image

To cykliczne wydarzenie, które odbywa się co roku w Łodzi we współpracy z licznymi łódzkimi instytucjami kultury. W Łodzi, w przestrzeniach Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Muzeum Miasta Łodzi, przybliżamy świat kultury i historii Żydów polskich. Mając na uwadze duże zainteresowanie poprzednimi edycjami wydarzenia, organizatorzy i znamienici partnerzy  co roku przygotowują na DNI PAMIĘCI liczne wydarzenia: wykłady, spektakle teatralne, pokazy filmowe i wystawy. W 2017 roku rozpoczęliśmy działania, dzięki którym w każdym z naszych oddziałów organizowane są mniejsze wydarzenia. Stałym elementem DNI PAMIĘCI jest także Specjalny Pakiet Edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży. Program pakietu jest co roku opracowywany przez wybitnych znawców tematów i edukatorów. Co roku włączamy się także w międzynarodową akcję „#WeRemember”.

 

Każdego roku 27 stycznia z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przedstawiciele Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oddają hołd ofiarom Holokaustu. Podczas uroczystości, które odbywają się w całym kraju, nasi członkowie składają kwiaty w miejscach pamięci. m.in. w Łodzi (Stacja Radegast), Warszawie (Pomnik Bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim), Wrocławiu (dziedziniec Synagogi pod Białym Bocianem) i Częstochowie (tereny byłych hitlerowskich obozów pracy przymusowej w Częstochowie)

Od 2010 roku Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce wraz z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi zapraszają znamienitych gości, artystów i twórców do zaprezentowania swoich dzieł, których tematyka nawiązuje do kultury i historii polskich żydów.

 

Uczestnikami DNI PAMIĘCI byli między innymi: Profesor Władysław Bartoszewski, Prof. Krystyna Radziszewska, Prof. dr hab. Anna Kuligowska-Korzeniewska, Jan Jagielski, Ewa Makomaska, Agata Tuszyńska, Zespół Teatru Żydowskiego im. Ester Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, Danka Stankiewicz, Olga Mieleszczuk, Hadrian Filip Tabęcki, Marek Rawski, Lala Czaplicka, Zespół Klezmafour.

 

Przez ostatnie lata z końcem stycznia, organizatorzy DNI PAMIĘCI dbali o to by zapoznawać Łodzian z niezwykłymi wykładami, wystawami, filmami, sztukami teatralnymi i koncertami, a wszystko to w ramach pielęgnowania pamięci o wspólnej historii, ofiarach wojny, świecie którego już właściwie nie ma, a którego wspomnienia tylko czekają na odkrycie… na każdym kroku.

galeria plakatów