PATRONAT TSKŻ – Koncert „Hej, kolęda, kolęda! Chanukah, oy Chanukah!
06 grudnia, 2022
10 grudnia 2022, o godz. 16.00 w Wielkiej Synagodze w Tykocinie odbędzie się koncert „Hej, kolęda, kolęda! Chanukah, oy Chanukah!” czyli kolędowo-chanukowe śpiewanie.
Organizatorem koncertu jest Teatr Otwarty w Gdańsku, a współorganizatorem Muzeum Podlaskie w Białymstoku.
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce objęło projekt patronatem.

Kolędowo-chanukowe śpiewanie to premierowy projekt, który w przyszłości zaowocuje kolejną płytą CD Darka Wójcika & Szaweł Lipski Klezmer Quartet.
Program koncertu wypełnią tradycyjne żydowskie pieśni chanukowe oraz tradycyjne kolędy polskie w nowych aranżacjach Szawła Lipskiego łączących klezmerskie brzmienie z elementami jazzu.
Głównym wykonawcą koncertu będzie znakomity śpiewak Dariusz Wójcik – pseudonim artystyczny Darek Wójcik vel Davidek, określany mianem „artysta charyzmatyczny”, zaliczany do grona najlepszych wykonawców muzyki żydowskiej w Polsce. Za swoje wybitne zasługi dla kultury polskiej, w roku 2020, przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego odznaczony został Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” – najwyższym medalem przyznawanym w dziedzinie Kultury.
Wraz z Dariuszem Wójcikiem – atmosferę radości i podniosłości, podczas koncert „Hej, kolęda, kolęda! Chanukah, oy Chanukah!” współtworzyć będzie Szaweł Lipski Klezmer Quartet złożony
z muzyków o najwyższym poziomie umiejętności: Paweł Lipski (lider) – fortepian, Przemysław Skałuba – klarnet, Andrzej Czapliński – skrzypce, Rafał Grząka – akordeon.
Przed koncertem krótką prelekcję na temat, zwyczajów, tradycji i stosunków polsko-żydowskich panujących w przedwojennym Tykocinie zaprezentuje dr Małgorzata Krystyna Frąckiewicz – wiceprezes Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów.
Słowo o muzyce wygłosi Stanisława Grażyńska wieloletnia dziennikarka muzyczna Radia Gdańsk.
Chanuka jest świętem ruchomym. Zatem rzadko zdarza się taka wyjątkowa sytuacja, aby chrześcijanie obchodzili Święta Bożego Narodzenia w tym samym czasie, w którym Żydzi obchodzą Święto Świateł, czyli Chanukę. Żydowskie święto Chanuka – zaczyna się w poniedziałek 19 grudnia, i kończy w poniedziałek 26 grudnia, czyli drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia.
Zarówno święto Chanuka, jak i święta Bożego Narodzenia odwołują się do symbolu światła, które triumfuje nad ciemnością. Symboliczne są świece płonące w chanukowej menorze, związane
z tradycją judaizmu i symboliczne jest światło Gwiazdy Betlejemskiej, kojarzące się z tradycją chrześcijańską. W obu religiach światło to symbol prawdy i dobra.
Projekt ukazuje, utrwala i zachęca do kultywowania staropolskich tradycji. Przybliża zapomniane krajobrazy kulturowe przedwojennej Polski, przywraca pamięć o społeczności żydowskiej, która zamieszkiwała polskie miasteczka do czasów II wojny światowej i uwrażliwia na kwestie„inności”.
Ukazuje wzajemne relacje Polaków i Żydów mieszkających obok siebie. Zachęca do integrowania dorobku i dziedzictwa innych tradycji, kultur i religii w duchu społeczeństwa obywatelskiego i tym samym przyczynia się do zmiany myślenia o mniejszościach narodowych i etnicznych zamieszkujących Polskę w przeszłości, i współcześnie, które stanowiły, i stanowią bogactwo Polski w wymiarze kulturowym i materialnym.

PROGRAM:

PIEŚNI CHANUKOWE w języku yiddish i hebrajskim:

  1. „A drejdl”
  2.  „Boruch ato”
  3. „Chanukah, oy Chanuka”
  4. „Chanuke iz freylech”
  5. „Drey dreydl”
  6. „Drey zich dreydele”
  7. „Ma’oz Tzur”
  8.  „O, Ir kleyne lichtelech“

 

KOLĘDY I PASTORAŁKI POLSKIE:

  1. „Gore gwiazda Jezusowi”
  2. „Jam jest dudka”
    3. „Jezusa narodzonego”
  3. „Mizerna cicha”
    5. „Narodził się Jezus Chrystus”
  4. „O Gwiazdo Betlejemska”
    7. „Oj, maluśki, maluśki”
  5. „Z narodzenia Pana”

 

Miejsce realizacji: Wielka Synagoga w Tykocinie, ul. Kozia 2

Termin realizacji: sobota, 10 grudnia 2022, godz. 16.00

 

ORGANIZATOR: Teatr Otwarty w Gdańsku

www.teatrotwarty.pl

WSPÓŁORGANIZATOR: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

PATRONAT HONOROWY: Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego

PARTNERZY W PROJEKCIE:

Port Kultury Tykocin

Muzeum w Tykocinie – Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce – Zarząd Główny

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022”


Zadanie publiczne finansowane ze środków Województwa Podlaskiego

PATRONAT MEDIALNY:

TVP Historia
TVP 3 Białystok
Polskie Radio Białystok
Gazeta Współczesna
Kurier Poranny
Słowo Żydowskie
Portal Bia24.pl
Grupa Medialna Narew
4.lomza.pl
Radio Nadzieja