TSKŻ
DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ W SKIERNIEWICACH
01 grudnia, 2022

W dniach 2-4 grudnia, zapraszamy na drugą odsłonę projektu “Yidl mitn fidl czyli dni kultury żydowskiej w Regionie Łódzkim, która odbędzie się w Skierniewicach. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Skierniewic.

Już 2 grudnia, o godz. 12.30 wraz z lokalnymi władzami zapraszamy na złożenie wieńców na Nowym Cmentarzu Żydowskim przy ul. Granicznej 14, gdzie oddamy hołd Ofiarom Getta jak i wszystkim dawnym żydowskim mieszkańcom Skierniewic. Następnego dnia, w sobotę 3 grudnia, o godz. 12:00 zapraszamy do Centrum Kultury i Sztuki. To właśnie tam Urszula Makosz, piosenkarka znana między innymi z Piwnicy pod Baranami, przeprowadzi warsztaty wokalne. O godzinie 15:00 Wiesława Rawska-Tejszerska zaprasza całe rodziny na wspólny czas z wycinanką żydowską. To wyjątkowe warsztaty podczas których uczestnicy nie tylko stworzą własne wycinanki ale poznają też tradycje i przedmioty charakterystyczne dla kultury żydowskiej. W niedzielę, 4 grudnia o godz. 12:00, Katarzyna Batarowska zabierze wszystkich chętnych w kulinarną podróż po chanukowym menu. Podczas warsztatów nieco więcej o kuchni, tym razem w jej kulturowo-religijnym aspekcie, opowie też Rabin Dawid Szychowski.

Wieczorem zapraszamy na wielki finał w postaci koncertu Urszuli Makosz z zespołem w składzie: Krzysztof Cyran – gitara, Michał Półtorak – skrzypce, mandolina, Michael Jones – skrzypce, altówka, instrumenty perkusyjne, ravanhuta.

W programie koncertu usłyszymy piękne, nastrojowe pieśni związane ze świętem chanuka – te uroczyste, pełne zadumy i wspomnień z dawnych czasów, jak i te radosne, w zabawny sposób mówiące o chanuce z perspektywy dziecka grającego w drejdla. Ze sceny wybrzmią dźwięki i słowa takich piosenek, jak: “O, ir klejne lichtelech”, czy “Sevivon sov soc sov”. Wieczór wzbogacą opowieści o chanuce oraz tradycyjne pieśni żydowskie w języku jidysz, hebrajskim i ladino.

Podczas tych trzech wyjątkowych dni będzie też można zapoznać się z ciekawymi wystawami udostępnionymi przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kutnie: „Śladami żychlińskich Żydów” „Szalom Asz i miasto jego młodości” Wystawy do obejrzenia w atrium CKiS w trakcie całego wydarzenia.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny

Zapisy na warsztaty pod adresem: warsztaty@cekis.pl Liczba uczestników warsztatów ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Ważne! – treści maila podajemy: na jakie warsztaty wysyłamy zgłoszenie, ile osób chcielibyśmy zgłosić oraz imię, nazwisko i telefon kontaktowy.

 

 

Zadanie publiczne współfinasowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego