TSKŻ
Yidl mitn fidl czyli dni kultury żydowskiej w Regionie Łódzkim
22 listopada, 2022

Już w najbliższy weekend, w dniach 25-27 listopada, Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Żydów w Polsce oraz Kutnowski Dom Kultury zapraszają na Dni Kultury Żydowskiej w regionie Łódzkim. W programie warsztaty, wystawy, spotkania i koncert. Wydarzenie zostało objęte Patronem Honorowym Prezydenta Miasta Kutna

Yidl mitn fidl czyli dni kultury żydowskiej w Regionie Łódzkim to pilotażowy program, który jest współfinansowany z budżetu Samorządu Łódzkiego. Przez trzy dni będziemy przybliżać kulturę polskich, a w szczególności kutnowskich Żydów. Organizatorzy zadbali o to by w programie każdy znalazł coś dla siebie. To wydarzenie dla małych i dużych. Patronat Honorowy nad całością objął Prezydent Miasta Kutna

Już 25 listopada, o godz. 12.30 wraz z lokalnymi władzami zapraszamy na złożenie wieńców przy tablicy na budynku „Konstancja” gdzie oddamy hołd Ofiarom Getta jak i wszystkim dawnym żydowskim mieszkańcom Kutna. Następnego dnia, w sobotę 26 listopada, o godz. 15 zapraszamy do Kutnowskiego Domu Kultury. To właśnie tam Urszula Makosz, piosenkarka znana między innymi z Piwnicy pod Baranami, przeprowadzi warsztaty wokalne. O tej samej godzinie Wiesława Rawska-Tejszerska zaprasza całe rodziny na wspólny czas z wycinanką żydowską. To wyjątkowe warsztaty familijne podczas których uczestnicy nie tylko stworzą własne wycinanki ale poznają też tradycje i przedmioty charakterystyczne dla kultury żydowskiej. W niedzielę, 27 listopada o godz. 12, Katarzyna Batarowska – kutnianka z pochodzenia zabierze wszystkich chętnych w kulinarną podróż po kuchni Fani Lewando, wspaniałej przedwojennej kucharki. Podczas warsztatów nieco więcej o kuchni, tym razem w jej kulturowo-religijnym aspekcie, opowie też Rabin Dawid Szychowski. Wieczorem zapraszamy na wielki finał w postaci koncertu Ucisz Serce – Osiecka Orientalnie w wykonaniu Kai Mianowanej i zespołu Sentido. Znakomitą część programu koncertu stanowią niezapomniane songi napisane  na potrzeby spektaklu „Sztukmistrz z Lublina”, na podstawie powieści noblisty Isaaca Singera. Artyści zespołu „Sentido” dzięki wykorzystaniu dźwięków koncertowego akordeonu, intrygującego wokalu oraz bliskowschodnich instrumentów perkusyjnych, ubierają znane utwory w żydowski płaszcz muzyczny, nadając im nietuzinkowy styl, świeżą jakość oraz nową duszę. Ze sceny wybrzmią nuty i słowa takich utworów jak „Chwalmy Pana”, „Oczy tej małej”, „Miasteczko Bełz”, „Nie żałuję”, „Komu weselne dzieci”, „Ucisz serce”.

 Podczas tych dni będzie też można zapoznać się z ciekawymi wystawami udostępnionymi przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemii Kutnowskiej oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kutnie:

 “Katriel i Aron Eizyk. Korzenie różanej historii Kutna”

“Śladami żychlińskich Żydów”

„Szalom Asz i miasto jego młodości”

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp bezpłatny  przy czym  na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem telefonu 48 603 716 132 lub adresem mailowym bozenagajewska@kdk.net.pl , a na koncert należy pobrać bezpłatne wejściówki dostępne w kasie KDK od 22 listopada. Ilość miejsc ograniczona.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie

 

Zadanie publiczne współfinasowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego