W związku z wypowiedziami Grzegorza Brauna, które padły podczas debaty prezydenckiej w dn. 28 kwietnia 2025 roku – w imieniu członków dwóch największych i najstarszych organizacji skupiających polskich Żydów – Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich wyrażamy głęboki sprzeciw i potępienie wobec słów szerzących nienawiść i uprzedzenia względem naszej społeczności.
Niezależnie od różnic politycznych czy światopoglądowych, apelujemy o szacunek i dialog oparty na prawdzie i wzajemnym zrozumieniu. Publiczne wypowiedzi, które mogą prowadzić do dyskryminacji, są nie do przyjęcia i stoją w sprzeczności z wartościami tolerancji i demokracji, będących fundamentem naszego społeczeństwa.
Pragniemy podkreślić, że wszelkie formy nienawiści i nietolerancji są dla nas bolesne i nie powinny mieć miejsca w Polsce, która jest także naszą ojczyzną. Wzywamy do wzajemnego szacunku i odpowiedzialności wszystkich uczestników życia publicznego.
Antysemickie wypowiedzi wyrażone w przestrzeni publicznej mają tendencję do szybkiego przenikania do codziennego życia. Publiczne komentarze, prowokacje czy stereotypy mogą się rozprzestrzeniać za pośrednictwem mediów, co w efekcie może wpływać na postawy i zachowania ludzi na co dzień, wzmacniając uprzedzenia, dyskryminację oraz nienawiść wobec społeczności żydowskiej. Warto podkreślić, że odpowiedzialne i świadome wypowiadanie się w przestrzeni publicznej jest kluczowe dla zapobiegania temu zjawisku i promowania tolerancji oraz szacunku w społeczeństwie.
Warto przypomnieć, że wcześniejsze wypowiedzi i działania Grzegorza Brauna o charakterze antysemickim, wciąż pozostają bez odpowiednich konsekwencji prawnych. Taka sytuacja budzi nasz głęboki niepokój i lęk oraz pytanie o skuteczność instytucji państwowych w przeciwdziałaniu mowie nienawiści, która przeradza się także w bezpośrednie ataki.
W związku z powyższym oczekujemy od odpowiednich organów państwa podjęcia natychmiastowych działań w celu wyjaśnienia i ukarania wypowiedzi, które szerzą nienawiść i podważają podstawowe wartości naszej wspólnoty. Oczekujemy, że władze nie będą tolerować żadnych form antysemickiej dyskryminacji i będą skutecznie egzekwować obowiązujące przepisy prawne, zwłaszcza w świetle definicji antysemityzmu IHRA, którą polski rząd przyjął jako obowiązującą w oświadczeniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2021 roku.
Chcielibyśmy także wyrazić wdzięczność uczestnikom debaty – Pani Magdalenie Biejat i Panu Rafałowi Trzaskowskiemu, którzy jako jedyni natychmiast zareagowali na wypowiedzi Grzegorza Brauna. Państwa szybka i stanowcza reakcja jest dla nas niezwykle ważna. Istotne jest, abyśmy wspólnie przeciwdziałali takim narracjom i promowali pozytywne wartości.
Zarząd Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz Zarząd Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP:
Artur Hofman- Prezes Klara Kołodziejska – Połtyn – Przewodnicząca
Klaudia Klimek – Wiceprezes Alicja Kobus – Wiceprzewodnicząca
Teresa Ewa Prończuk – Sekretarz Włodzimierz Kac – Wiceprzewodniczący
Helena Grzebień – Skarbnik Michał Samet – Członek Zarządu
Marek Michnowski – Członek Zarządu Tomasz Rosłoński – Członek Zarządu
Michał Świdowski – Członek Zarządu Maciej Narkiewicz – Jodko – Członek Zarządu
Albert Stankowski – Członek Zarządu Helena Jakubowicz – Członek Zarządu
Aleksander Rotsztejn – Członek Zarządu Anna Lazarek – Członek Zarządu
Jacek Młynarski – Członek Zarządu