Odsłonięcie gwiazdy Idy Kamińskiej w Łódzkiej Alei Gwiazd
10 maja, 2024

7 maja o godzinie 15:00 w Łódzkiej Alei Gwiazd przy ulicy Piotrkowskiej 63 odbyło się uroczyste odsłonięcie gwiazdy Idy Kamińskiej – aktorki, reżyserki, wieloletniej dyrektorki Teatru Żydowskiego i najwybitniejszej (obok swojej matki Estery Rachel Kamińskiej) przedstawicielki teatru jidysz na całym świecie.

Ceremonię odsłonięcia rozpoczął prowadzący Szymon Nowak, który w pierwszej kolejności na czerwony dywan zaprosił wiceprezydent Miasta Łodzi Małgorzatę Moskwę-Wodnicką.

„Jest to bardzo ważna chwila, polegająca nie tylko na upamiętnieniu dorobku Idy Kamińskiej, ale również jej matki, jej ojca i całego środowiska, które przysłużyło się budowaniu Teatru Żydowskiego w Łodzi, a także działaniom artystycznym w języku jidysz. […] Ta 99. gwiazda, która na reprezentatywnej ulicy Piotrkowskiej będzie dzisiaj odsłonięta, to jest przede wszystkim wyraz szacunku dla dorobku Idy Kamińskiej, dla tego, co zrobiła, jeśli chodzi o kulturę polską, ale również o to, co zrobiła, jeśli chodzi o relacje polsko-żydowskie w Łodzi” – przekazała zebranym Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Jako przedstawiciel Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, które jest fundatorem i inicjatorem wmurowania gwiazdy, głos zabrał prezes Artur Hofman:

„Dlaczego ta gwiazda należy się Idzie Kamińskiej? Albowiem była gwiazdą – gwiazdą pierwszej wielkości. Była osobą, która zasłużyła się dla historii teatru polskiego, w tym teatru żydowskiego, ponieważ kiedy mówimy o historii teatru polskiego, historii Polski, to mówimy również o historii jej mniejszości. A tą mniejszością od tysiąca lat funkcjonującą w Polsce byli polscy Żydzi. Wnieśli oni bardzo duży wkład do historii literatury, historii sztuki i historii w ogóle […] Dziś przypominamy osobę, która musiała czekać do 2024 roku, by ta gwiazda została odsłonięta. Idzie Kamińskiej należy się ta gwiazda, ze względu na to, że była związana z Łodzią i jako wielka aktorka została nominowana do Oscara – i to w czasach, kiedy konkurencja do zdobycia tej statuetki była ogromna”.

Uroczystemu odsłonięciu gwiazdy towarzyszyły dwa niezwykle ciekawe wydarzenia.

Pierwszym z nich było otwarte spotkanie z prezesem TSKŻ Arturem Hofmanem, które miało miejsce w NCKF SPOT w łódzkim EC1 przy ulicy Targowej 1/3. Prelegent odpowiadając na pytania prowadzącego Szymona Nowaka, opowiedział o roli Idy Kamińskiej w budowaniu historii Polski i polskiej społeczności żydowskiej. Artur Hofman jako aktor i reżyser, który rozpoczynał swoją karierę w Teatrze Żydowskim w Warszawie, zabawił publiczność niezliczoną ilością anegdot dotyczących żydowskiego środowiska teatralnego.

O godzinie 18:00 rozpoczęło się wydarzenie wieńczące uroczystości – projekcja czechosłowackiego filmu „Sklep przy głównej ulicy” w reżyserii Jána Kadára i Elmara Klosa, w którym jedną z głównych ról zagrała Ida Kamińska. Rola ta przyniosła aktorce wyróżnienie specjalne na festiwalu Cannes, nominację do Złotego Globu oraz – co najistotniejsze – nominację do Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. O historii filmu, który został nagrodzony statuetką za najlepszy film nieanglojęzyczny oraz o Kamińskiej – jedynej polskiej aktorce nominowanej do tej prestiżowej filmowej nagrody – przed projekcją filmu opowiedział historyk kina Maciej Gil.

Partnerami odsłonięcia gwiazdy Idy Kamińskie było Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz EC1 Łódź Miasto Kultury.

 

fot. Marcin Nowak