Wycieczka Oddziału Warszawskiego do Ziołowego Zakątka
29 maja, 2024

26 maja warszawski oddział TSKŻ zorganizował wycieczkę do Ziołowego Zakątka, unikatowego w skali świata obiektu agroturystycznego, znajdującego się w podlaskiej wsi Koryciny.

W słoneczny, niedzielny poranek, uczestnicy wycieczki wyruszyli z warszawskiego Placu Grzybowskiego w kierunku najczystszego rejonu Polski. Pierwszą z atrakcji, w której wzięli udział wycieczkowicze, były warsztaty komponowania herbat. Prowadząca z miejscowego Ośrodka Edukacji Przyrodniczej opowiedziała o właściwościach wybranych składników, z których każdy stworzył własną, herbacianą mieszankę. Po zjedzeniu tradycyjnego posiłku w karczmie, zebrani wraz z przewodniczką przeszli ścieżki edukacyjne Podlaskiego Ogrodu Botanicznego, w którym oprócz bogactwa zieleni, mieli okazję podziwiać zabytkowe, drewniane budynki, przeniesione do Ogrodu z okolicznych miejscowości.

Wycieczkowicze przeznaczyli czas wolny na zwiedzanie prawie 20 hektarów Ziołowego Zakątka –  odwiedzili zwierzęcą zagrodę, podziwiali gromadzone w Ogrodzie Botanicznym rośliny lecznicze i aromatyczne, zwiedzili wnętrza XVII-wiecznego, drewnianego kościoła, wokół którego zrekonstruowano również ziołowy ogród biblijny. W Domku Różanym umiejscowionym wśród tysięcy dzikich róż, uczestnicy wycieczki mogli skosztować lodów, pączków i wody różanej, a także zakupić olejki i kosmetyki wyprodukowane z tej niezwykłej rośliny.

Drugie warsztaty dotyczyły specyfiki przypraw. Edukatorka omówiła walory smakowe poszczególnych ziół, a uczestnicy wykorzystali zdobytą wiedzę i sami skomponowali mieszankę aromatycznych przypraw. Przed odjazdem uczestnicy wyprawy przy kawie i ziołowej herbacie posmakowali wielu słodkości, w tym m.in. ciekawego w smaku ciasta pokrzywowego.

Docierają do nas głosy, że na naszej jednodniowej wycieczce bawiliście się świetnie:

„Serdecznie dziękujemy za wspaniałą wycieczkę, perfekcyjne przygotowanie i niezwykle czułą opiekę młodych ludzi. Moja przyjaciółka stwierdziła, że pierwszy raz była na tak udanej imprezie”

Mamy nadzieję, że doświadczenia tego dnia pozostaną z wami na długo!