OBCHODY 85. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ W ODDZIAŁACH TSKŻ
05 września, 2024

1 września minęło dokładnie 85 lat od wybuchu II wojny światowej – najtragiczniejszego w skutkach konfliktu zbrojnego w historii. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z obchodów rocznicy w naszych oddziałach.

WARSZAWA

1 września na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Okopowej 49/51 w Warszawie odbyły się główne uroczystości związane z 85. rocznicą wybuchu II wojny światowej, które zorganizowało Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. W obchodach wzięli udział przedstawiciele instytucji żydowskich, w tym m.in. Sekretarz ZG Ewa Prończuk i prezes TSKŻ Artur Hofman, Marian Turski ze Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II wś, dr hab. Katarzyna Person z Muzeum Getta Warszawskiego, Danuta Gładkowska z Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz Rabin Michael Schudrich i Grażyna Majer z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Złożenie wieńców pod trzema pomnikami – Pomnikiem Żołnierzy i Oficerów Wojska Polskiego Poległych w Obronie Warszawy w 1939 r., Pomnikiem Żołnierzy Żydów Poległych w II wś i Pomnikiem Żydowskich Oficerów Wojska Polskiego – odbyło się przy asyście honorowej żołnierzy Wojska Polskiego. W miejscu pamięci głos zabrał prezes TSKŻ Artur Hofman, który w swoim przemówieniu uczcił pamięć żydowskich wojskowych poległych podczas II wś, nie zapomniał także o polskich oficerach żydowskiego pochodzenia zamordowanych w Katyniu. Modlitwę w intencji ofiar wojny odmówił Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

O godz. 14:00 w Klubie Babel odbył się natomiast koncert pieśni wojennych, powstańczych i tych z okresu dwudziestolecia międzywojennego. „Śpiewnik wojenny” – bo taką nazwę nosiło wydarzenie – w wykonaniu Aleksandry Idkowskiej przyciągnął rzesze zainteresowanych, którzy ze śpiewnikami w rękach dali porwać się muzyce.

SZCZECIN

W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbyło się uroczyste składanie wieńców i zapalenie zniczy ku pamięci poległych w obronie ojczyzny żołnierzy. W uroczystości wzięli udział członkowie lokalnego oddziału TSKŻ, wraz z jego przewodniczącą Różą Król. Niedługo później w klubie TSKŻ przy ulicy Niemcewicza 1/1 odbyła się prelekcja „Dziecko i wojna. Losy dzieci żydowskich w czasie II wojny światowej”, którą wygłosiła dr Anna Bartczak z Uniwersytetu Szczecińskiego.

WROCŁAW

1 września, z okazji 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej, we wrocławskim oddziale TSKŻ odbył się uroczysty koncert z udziałem artystów – Anny Kopytko (śpiew) i Jerzego Owczarza (akompaniament). W repertuarze znalazły się XIX-wieczne pieśni patriotyczne oraz kompozycje Fryderyka Chopina.

DZIERŻONIÓW

W dniu 1 września dzierżoniowska delegacja TSKŻ złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy pomnikach ofiar II wojny światowej na terenie byłego podobozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Pieszycach. Na okolicznościowym spotkaniu, które odbyło się tego samego dnia w siedzibie oddziału, dr Anna Gruźlewska wygłosiła prelekcję „Udział Żydów w wojnie obronnej w 1939 r. i ich dalsze losy”.

BIELSKO-BIAŁA

Z okazji 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej w siedzibie bielskiego oddziału TSKŻ, wyświetlony został film „Ukos światła” w reż. Wojciecha Szumowskiego, który także wziął udział w wydarzeniu. Film opowiada o polskim kajakarzu Dariuszu Popiele, który postanowił przywrócić do godnego stanu cmentarz żydowski w Czarnym Dunajcu. W trakcie dyskusji reżyser znalazł się pod ostrzałem pytań uczestników, którzy chcieli poznać kulisy realizacji filmu.

KATOWICE

1 września w miejscu spalonych i zburzonych synagog w Bytomiu i w Katowicach, członkowie oddziału TSKŻ Katowice, wraz z jego przewodniczącym Pawłem Grabcem na czele, złożyli wieńce i zapalili znicze. W wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, Konsul Republiki Armenii, Prezes Klubu Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych „Marchołt”, Przedstawiciele Gminy Wyznaniowej, Ligi Kobiet Niezależnych oraz mieszkańcy Bytomia i Katowic. Po złożeniu kwiatów w siedzibie klubu TSKŻ w Katowicach dr Sławomir Pastuszka wygłosił prelekcje na temat wydarzeń z pierwszego września 1939 roku. O stronę kulinarną spotkania zadbała Helena Grzebień wraz ze swoimi koleżankami.

WAŁBRZYCH

W dniu 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej, delegacja wałbrzyskiego oddziału TSKŻ złożyła kwiaty pod Pomnikiem Mauzoleum na terenie dawnego obozu Gross-Rosen. Z kolei 4 września w miejscowym klubie TSKŻ odbył się wykład „Echa wojny w prasie polskiej i zagranicznej”, który wygłosiła Renata Paluch. Prelekcji wysłuchali członkowie i sympatycy Towarzystwa, wśród których znalazł się m.in. wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk.

LEGNICA

W niedzielę 1 września na legnickim cmentarzu komunalnym przy ulicy Wrocławskiej, odbyły się uroczyste obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W wydarzeniu uczestniczyła przewodnicząca oddziału TSKŻ w Legnicy Anna Lazarek, która wspólnie ze swoją wnuczką, złożyła wieniec i zapaliła znicze w intencji poległych w czasie wojny.

CZĘSTOCHOWA

6 września o godz. 17:00 w siedzibie częstochowskiego oddziału TSKŻ zaplanowano niezwykłe wydarzenie – salon poezji „Wszedłem w morze płomieni”, przygotowany z okazji 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na miejscu zaprezentowane zostały utwory m.in. Abramka Cytryna i Abramka Koplowicza, najmłodszych ofiar wojennego okrucieństwa. Interpretacją wierszy i prozy zajęła się Katarzyna Linke, opracowaniem i reżyserią Jolanta Stanisz, a wszystko to przy akompaniamencie pianistki Kai Stanisz.

KRAKÓW:

7 września członkowie krakowskiego oddziału TSKŻ wzięli udział w spacerze edukacyjnym śladami krakowskiego getta, który poprowadził Michał Zajda. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Spacer miał charakter otwarty, z tego względu wzięło w nim udział wielu zainteresowanych.

ODBĘDZIE SIĘ:

Przewodnicząca częstochowskiego oddziału TSKŻ Izabela Sobańska-Klekowska wraz z Prezydentem Miasta Częstochowy Krzysztofem Matyjaszczykiem serdecznie zapraszają na tegoroczne obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystości odbędą się 20 września o godz. 11:00 na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Złotej w Częstochowie oraz o godz. 13:00 na Placu Samuela Willenberga w Częstochowie.

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji