Niedzielnym spotkaniem pn.Rytmy niepodległej! Dancing w przedwojennym stylu zakończyliśmy trwający od czerwca projekt: „Wspólna i niepodległa – artyści pochodzenia żydowskiego w przedwojennym polskim teatrze, filmie i w tańcu”
Wydarzenie rozpoczęliśmy wykładem Moniki Kwiatkowskiej na temat popularnych przed wojną tańców, które królowały na polskich parkietach po odzyskaniu niepodległości. Po wykładzie Monika Kwiatkowska wraz z Tomaszem Sadlakowskim zaprezentowali najpopularniejsze tańce m.in – tango i fokstrota, a także nauczyli zgromadzoną publiczność podstawowych kroków tanga, dzięki czemu Babel zamienił się na chwilę w przedwojenny dancing. Spotkanie poprowadził Michał Pieńkowski.
Projekt „Wspólna i niepodległa – artyści pochodzenia żydowskiego w przedwojennym polskim teatrze, filmie i w tańcu” był kontynuacją ubiegłorocznego- który ukazywał wkład artystów pochodzenia żydowskiego w rozwoju polskiej kultury. Poprzednia edycja projektu cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród odbiorców. Dlatego też pragneliśmy zaprezentować cykl sześciu otwartych spotkań poświęconych najwybitniejszym postaciom pochodzenia żydowskiego związanym z nie tylko z przedwojennym kabaretem, ale również teatrem, tańcem czy kinematografią oraz kreacjom i dziełom, które stworzyli.
Podczas projektu zaprezentowaliśmy różne wydarzenia kulturalne (takie jak: spektakle, koncert, wieczór poetycki, pokaz filmowy czy potańcówka) ukazując jednocześnie przykłady relacji polsko- żydowskich opartych na bardzo wielu płaszczyznach współpracy artystycznej.
Od czerwca od listopada odbyły się następujące wydarzenia:
- “Marian Hemar – mistrz polskiego kabaretu i teatru”
- “Żydowscy twórcy polskiego kina”
- “Gran, Aston, Schlechter – największe przeboje retro”
- “Humor po żydowsku – czyli szmoncesy, piosenki i parodie”
- “Słowa pełne treści – wieczór poezji żydowskiej”
- “Rytmy niepodległej! Dancing w przedwojennym stylu”
Projekt Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”
Bardzo dziękujemy wszystkim naszym partnerom za wsparcie projektu:
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Scena SPATiF, Ulice Twojego Miasta, Fundacja Partytura, Klubokawiarnia Babel