19 listopada, 2019

Uroczystą premierą spektaklu „Czerwona zima” 17 listopada 2019 roku zakończyły się oficjalne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej organizowane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.  Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce było producentem spektaklu.

Scenariusz przygotowany przez Chrystiana Orzeszko to opowieść o losach więźniów sowieckich łagrów. Spektakl ilustruje wizję świata owładniętego czerwoną ideologią w jego najbardziej skrajnych wymiarach.
Pierwszoplanowa postać, polski opozycjonista antykomunistyczny łączy w sobie sumę przeżyć zarówno wielu Polaków, jak i wszystkich więźniów, którzy doświadczyli okropieństw Gułagu. Osią dramatu stają się coraz bardziej makabryczne losy bohatera, który przechodzi przez wszystkie kręgi totalitarnego piekła. Inspiracją dla spektaklu były zapisy pamiętnikarskie więźniów obozów oraz literatura takich twórców jak: Anatol Krakowiecki, Aleksander Sołżenicyn, Gustaw Herling-Grudziński, Warłam Szałamow czy Fiodor Dostojewski. 

Dla mnie zrobienie tej sztuki ważne było z tego powodu, dla którego zrobiliśmy pierwszą i ostatnią scenę, czyli klamrę przedstawienia – hipotetycznego wywiadu w zachodniej telewizji, gdzie główny bohater wspomina, jakim ważnym i strasznym miejscem był gułag i totalitaryzm sowiecki. O tym na świecie bardzo często się zapomina, że mówi się o totalitaryzmie niemieckim, o hitleryzmie, a zapomina się o stalinizmie. O tym, że zachód ma trochę dwie miary mierząc jednakowo okrutne systemy. (…) Dlatego warto przypominać, warto uczyć się historii i warto wyciągać wnioski. – Artur Hofman – reżyser spektaklu


Scenariusz: Chrystian Orzeszko
Reżyseria: Artur Hofman
Asystent reżysera: Krzysztof Bartoszewicz
Scenografia, kostiumy: Mariusz Napierała
Projekcje multimedialne: Adam Keller
Muzyka, opracowanie muzyczne: Max Kohyt
Teksty piosenek: Jakub Kornacki
Realizacja światła: Michał Stenzel
Producent: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Kierownik produkcji: Stefan Skrzypczak
Obsada: Krzysztof Bartoszewicz, Alan Bochnak, Marian Bodziony, Tomasz Czajka, Paweł Faust, Jakub Kornacki, Marcin Kwaśny, Szymon Sędrowski, Krzysztof Stasierowski, Hanna Świętnicka, Marcin Tomczak, Grzegorz Wolf, Katarzyna Wojasińska, Wojciech Wróblewski

Fot. Mikołaj Bujak/Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Wydarzenie objęte jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 

Patronat honorowy:
 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patronat medialny: Telewizja Polska i Polskie Radio