TSKŻ
15 października, 2018

[:pl]Po raz trzeci mieszkańcy Wałbrzycha spotkali się w gościnnych progach Starej Kopalni, aby uczestniczyć w święcie Rosz Ha Szana. Dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz dzięki pomocy finansowej Miasta Wałbrzycha i Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury zaprosiliśmy Wałbrzyszan na spotkanie z Kulturą i Kuchnią Żydowską.

 Spotkanie rozpoczęła Pani Ania Lazarek warsztatami kulinarnymi; z uczestnikami zrobiła falafel,humus i upiekli malutkie bułeczki imitujące pity. Wszystkim bardzo smakowało.

         Warsztaty ceramiczne to spotkanie z Gwiazdą Dawida. Instruktor opowiedział dzieje Gwiazdy Dawida i przyszykował talerze z gotową gwiazdą. Do uczestników należała dekoracja talerzy.  Dekoracje były różne; bardziej wystudiowane i mniej precyzyjne. Gwiazda Dawida to ukłon w stronę 70-lecia Państwa Izrael. Talerze zostały wypalone w pracowni ceramicznej i odebrane przez uczestników warsztatów.

         W tym samym czasie co trwały warsztaty ceramiczne w drugiej sali Pani Tamara Włodarczyk opowiedziała o żydowskich mieszkańcach Wałbrzycha i okolic zaraz po II wojnie światowej. Opowiedziała także o obiektach, które kiedyś służyły mieszkańcom  Wałbrzycha, a były to instytucje żydowskie jak szpital, czy spółdzielnie rzemieślnicze. Wykład bardzo się podobał i trwała długa dyskusja między innymi dotyczyła klubu TSKŻ-tu sprzed lat.

         Po zakończeniu wykładu Pani Tamary Jerzy Kichler odprawił Hawdalę. Pomagała mu najmłodsza uczestniczka warsztatów ceramicznych.

         Po zakończeniu Hawdali Przewodnicząca TSKŻ w Wałbrzychu Sabina Chrapek przywitała uczestników warsztatów i wykładu oraz tych co przybyli na koncert muzyki klezmerskiej. Wśród gości był Wice Prezydent Miasta Wałbrzycha i wielu innych znakomitych gości, których zaprosiła na koncert zespolu The Klezmerado, a po koncercie na degustację dań żydowskich.

         Koncert dowcipnie poprowadził Paweł Stuczyński grający na klawiszach. Piosenki śpiewane przez Emilkę Hamerlik zawsze budzą w publiczności zachwyt. Oczywiście nie obyło się bez bisów.

         Degustacja zawsze budzi wśród naszych gości zachwyt. Okrągłe chały,jabłka, miód to symbol tych świąt. Rosół z knedlami z macowej mąki, czulent, śledziki z żurawiną, sałatka żydowska, ciasta z macowej mąki oraz owoce, napoje zimne i gorące.

Zreaizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

[:]