Purim w Oddziałach TSKŻ
22 marca, 2023

Marzec, upłynął członkom TSKŻ pod znakiem święta Purim.To najbardziej radosne, żydowskie święto, często nazywane żydowskim karnawałem lub świętem losów. I słusznie, bo słowo los to po hebrajsku pur, a w liczbie mnogiej – purim. Zarówno w oddziale warszawskim, jak i w innych oddziałach TSKŻ, święto to miało uroczysty i radosny charakter. Wiele osób na purimową zabawę przybyło w maskach i przebraniach, co dodało uroku świątecznym spotkaniom.

I tak np. Członkowie częstochowskiego oddziału TSKŻ, wchodząc na bal otrzymali kołatki, by zgodnie z tradycją, podczas odczytywania Księgi Estery,  zagłuszać imię niecnego Hamana. Spotkanie uświetnił koncert  “Hajnt iz PURIM -Dziś jest PURIM ” Urszuli Makosz z zespołem. Nie zabrakło świątecznych smakołyków, zwłaszcza tzw. hamantaszy. Goście rozchodzili się w doskonałych humorach, śpiewając Ad-lo-jada i życząc sobie Chag Purim Sameach !

W dniu 11 marca  br. w siedzibie oddziału TSKŻ w Dzierżoniowie, odbyło się okolicznościowe, świąteczne spotkanie członków i zaproszonych gości. Bela Flajs wygłosiła słowo wstępne na temat Księgi Estery oraz zwyczajów towarzyszących świętu Purim, W części artystycznej wystąpił Marek Szymański- solista opery Wrocławskiej wraz z akompaniatorem Maurycym Huf. W trakcie uroczystości podano “Uszy Hammana”, makowce, owoce, wino, a  tradycyjne konkursy i zabawy purimowe dopełniły całości.

11 marca był dniem, w którym także wrocławski oddział stowarzyszenia świętował Purim.
W Sali kolumnowej przy Menniczej, Purim Party poprowadził Kamil Drelichowski, wokalista i laureat programów „Szansa na sukces” oraz „Idol”. W zabawie udział wzięli członkowie TSKŻ i zaproszeni goście.

Również 11 marca, Oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Katowicach świętował  PURIM w magicznym miejscu – Muzeum Cafe -Jerozolima w Będzinie. Wśród gości byli przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Muzeum Historii Katowice, czy Muzeum “Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. Stronę artystyczną zapewnił zespół muzyczny Krystyny i Sylwestra Szweda, a wśród słodkości prym wiodły tradycyjne hamantasze.

W Gliwicach, podczas święta Purim o domową, tradycyjną atmosferę zadbały jak zawsze Przewodnicząca Malwina Wollek i Wiceprzewodnicząca Dorota Burchard.  W sali udekorowanej głównie maskami – jak na żydowski karnawał przystało – zagrał zespół
„U Pana Boga za Piecem”, po czym odbyło się tradycyjne losowanie słodkich drobiazgów. Jak zawsze nie zabrakło własnoręcznie pieczonych chałek i hamantaszy. Dla nieobecnych Członków przygotowano i przekazano świąteczne paczki.  

W szczecińskim oddziale TSKŻ wspaniale wypadła inscenizacja oparta na podstawie Księgi Estery, przygotowana przez aktorkę Annę Gielarowską.

Członkowie Oddziału TSKŻ w Warszawie świętowali Purim w gościnnych progach restauracji Sos i Ser, która tego dnia pękała w szwach. Serwowano żydowskie potrawy, m.in. gefilte fisz, czy tzw. kawior żydowski. Oczywiście nie zabrakło hamantaszy z makiem i dżemem.  Przybyłych licznie gości powitał Prezes TSKŻ, a strawę duchową zapewnił znakomity duet w osobach Patrycji Zywert -Szypki i Grzegorza Szypki. Wybrzmiały piękne purimowe piosenki i zabawne skecze. Zgodnie z tradycją losowano nagrody, które otrzymali wszyscy uczestnicy purimowej zabawy. Pod koniec świątecznej uczty, każdy z gości dodatkowo wylosował ciasteczko ze szczęśliwą wróżbą. Z uśmiechniętymi buziami zabawę opuszczały ślicznie przebrane dzieci, dla których organizatorzy przygotowali świąteczne paczki.

Cykl purimowych spotkań zakończyliśmy 18 marca, gdzie odbyła się impreza pod hasłem „Wiedźmy, Wróżki i Alchemicy”.
40 magów i czarownic zebrało się w Hotelu Kazimierz na krakowskim Kazimierzu by raczyć się dymiącymi drinkami i kolacją.  Podczas zabawy Karolina Wantuch opowiedziała o astrologii i magii w judaizmie, a także odbył się konkurs na najlepsze przebranie.

Radość ze świętowania Purim towarzyszyła wszystkim członkom TSKŻ

Obchody święta Purim zorganizowano dzięki dofinansowaniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji