Podsumowanie projektu Jung Warsze 2023
02 stycznia, 2024

Nieprzerwanie od 5 lat edukacyjno-artystyczny projekt Jung Warsze inspiruje najmłodszych do zapoznania się z niezwykle barwną kulturą żydowską. W tegorocznej edycji warsztatów wzięło udział szesnaścioro dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Wśród uczestników znalazły się osoby pochodzące z rodzin żydowskich, polskich, ukraińskich i francuskich.

Zajęcia odbywały się przez okres ponad 9 miesięcy, w każdą niedzielę od marca do grudnia. Najmłodsi co tydzień uczestniczyli w zwiedzaniu wielu ciekawych instytucji, w tym m.in. Muzeum Żydów Polskich Polin, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Muzeum Warszawy i Muzeum Iluzji. Dzieci wzięły również udział w warsztatach tworzenie plakatu w Akademii Sztuk Pięknych i w wykopaliskach archeologicznych przy kopcu Anielewicza. Na 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim wszystkie osoby uczestniczące w projekcie zaangażowały się w coroczną akcję żonkile.

 

Wyjątkowym wydarzeniem były półkolonie „Lato w mieście”, które w tym roku odbywały się od 28 sierpnia do 1 września. W ciągu pięciu dni dzieci miały okazję nie tylko wysłuchać wielu ciekawych wykładów o historii polskich Żydów, ale też same zaangażowały się w projekt pielęgnujący pamięć o tych, których już nie ma. Wraz z instruktorami najmłodsi przygotowali filmową adaptację książki „Kotka Brygidy” Joanny Rudiańskiej, która opowiada historię małej dziewczynki obserwującej skutki wojny.

Zwieńczeniem tegorocznej edycji Jung Warsze był bal chanukowy zorganizowany w warszawskim Klubie Babel. Oprócz gier i zabaw – w tym tej w poszukiwanie chanukowych skarbów – nie zabrakło także uroczystego, tłustego i słodkiego poczęstunku!

Dzięki naszej inicjatywie rok 2023 wypełniony był spotkaniami z wieloma interesującymi ludźmi – z aktorami, edukatorami, pracownikami ważnych instytucji – które dla najmłodszych były odskocznią od codziennej rutyny. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym w ten niesamowity i niepowtarzalny projekt, który od lat zaraża dzieci zamiłowaniem do kultury żydowskiej. Już nie możemy doczekać się tego, co przyniesie nam nadchodzący rok!

 

 

 

 

 

 

Wszystkie wydarzenia, projekty i spotkania zorganizowane zostały dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji