W tegoroczne wakacje od 5 lipca do 30 sierpnia, co tydzień, w Amfiteatrze przy Pałacu Kawalera w pięknym parku w Świerklańcu odbywał się Festiwal Muzyka Narodów Juliusz Ursyn-Niemcewicz i Jego Goście, którego Organizatorem było Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, a sponsorem Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach Festiwalu odbyło się 9 koncertów, w których wzięło udział około 7 tysięcy słuchaczy. Wystąpiło 101 artystów i wykonawców.
Uczestnicy Festiwalu mieli możliwość wysłuchania muzyki z: Austrii (najbardziej znane utwory wybitnych austriackich kompozytorów), Włoch (najpiękniejsze arie z oper włoskich oraz pieśni neapolitańskie), Peru (tradycyjna muzyka z krajów andyjskich czyli Peru, Ekwadoru i Boliwii, folkowa muzyka z Ameryki Południowej w wykonaniu zespołu Los Companieros), Hiszpanii (tradycyjna muzyka oraz utwory takie jak Granada, Valencia, znane arie m.in. z opery Carmen czy hit Viva Espana), Polski (znane i lubiane utwory z polskich filmów i seriali), Rosji (najpiękniejsze ballady i romanse oraz wyjątkowe utwory fortepianowe rosyjskich kompozytorów), śląskiej, muzyki góralskiej z Beskidu Śląskiego oraz oczywiście żydowskiej – wystąpił Henryk Rajfer oraz Ewa Warta-Śmietana, którzy zaprezentowali znane i lubiane utwory w języku jidysz i polskim, wybitnych twórców i kompozytorów żydowskiego pochodzenia.
Mimo bardzo specyficznych okoliczności wynikających z pandemii, Festiwal odbył się zgodnie z wymogami i wytycznymi Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego i spełnił wszystkie wymogi, a podczas każdego z koncertów zachowane były środki bezpieczeństwa wymagane w tym wyjątkowym czasie.
Wszystkie koncerty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczestnikami koncertów byli mieszkańcy różnych miast województwa śląskiego i nie tylko, w różnym wieku (dzieci, młodzież, osoby dorosłe, starsze). Wstęp na wszystkie koncerty w ramach Festiwalu był bezpłatny.
Amfiteatr w parku przy Pałacu Kawalera w Świerklańcu, okazał się znakomitym miejscem dla propagowania kultury muzycznej, a zwłaszcza tej, wpisującej się w kulturę wysoką. Starsi mieszkańcy gminy i województwa śląskiego (którzy od lat odwiedzają park szczególnie w letnie weekendy) informowali nas, że to powrót do dawnych czasów, kiedy zarówno w Pałacu jak i w Amfiteatrze odbywały się koncerty muzyki klasycznej i rozrywkowej.
Osoby, które brały udział w Festiwalu, otrzymały możliwość uczestniczenia w podróży muzycznej po różnych krajach oraz darmową rozrywkę i mile spędzony czas na łonie natury. Najliczniejszą grupę widzów stanowiły osoby w wieku starszym, ale w koncertach uczestniczyły także całe rodziny.
Podczas każdego koncertu Juliusz Ursyn-Niemcewicz prezentował krótkie wprowadzenie, opowiadał o kompozytorach, instrumentach oraz ciekawostkach muzycznych, ale także o historii, tradycjach i kulturze danego kraju, z którego wywodziła się prezentowana muzyka. Dzięki wykonawcom, wybitnym kompozycjom, przyjaznej przestrzeni parkowej, charyzmatycznej osobowości gospodarza i prowadzącego oraz zaangażowaniu wolontariuszy i osób zajmujących się organizacją nasze wydarzenie cieszyło się ogromnym uznaniem.
Dzięki sponsorowi Narodowemu Centrum Kultury, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współpracy wszystkich partnerów i dużemu zaangażowaniu osób odpowiedzialnych z projekt udało się zrealizować przedsięwzięcie na wysokim poziomie artystycznym i organizacyjnym. Park w Świerklańcu to oprócz pięknej natury, miejsce o cennej, wieloletniej historii i tradycji, w której koncerty zarówno w Pałacu jak i na terenie parku – w Amfiteatrze- zajmowały niegdyś obowiązkowe miejsce. Nasz Festiwal powrócił do tych tradycji, idealnie wpasowując się w to wyjątkowe miejsce, podkreślając jego piękno, historię i wyjątkowość.
W związku z ogromnym zainteresowaniem i uznaniem, uczestnicy Festiwalu, w tym wójt gminy Świerklaniec, wyrazili chęć cyklicznej organizacji Festiwalu Muzyka Narodów Juliusz Ursyn-Niemcewicz i Jego Goście w tym miejscu, dzięki czemu co roku Amfiteatr ma szansę stać się letnią sceną muzyki klasycznej, wpisującą się na stałe w mapę dziedzictwa kulturowego gminy, parku i całego regionu.
Koncert 5 lipca 2020 / fot. A.Joachimiak
Koncert 11 lipca 2020 / fot. A.Joachimiak
Koncert 19 lipca 2020 / fot. A.Joachimiak
Koncert 26 lipca 2020 / fot. A. Joachimiak
Koncert 2 sierpnia 2020 / fot. A.Joachimiak
Koncert 9 sierpnia 2020 / fot. A.Joachimiak
Koncert 16 sierpnia 2020/ fot.M.Kielbicka
Koncert 22 sierpnia 2020 / fot. M.Mathea
Koncert 30 sierpnia 2020/ fot. A.Joachimiak