“Drogi ku wolności” – artyści kombatanci w walkach o niepodległość
15 września, 2020

Mamy ogromną przyjemność zaprosić na koncert poświęcony artystom kombatantom oraz ich wkładowi w walkę o polską niepodległość w I połowie XX wieku, który odbędzie się 27 września o godzinie 15:30 w Klubokawiarni Babel

Podczas spotkania pragniemy przypomnieć istotne fakty historyczne oraz ukazać sylwetkę artysty- żołnierza, który walczył z okupantem nie tylko z bronią w ręku, ale słowem i piosenką- umacniającą w Polakach poczucie wspólnoty i jedności oraz zachęcającej do obrony swojej ojczyzny, a także przywołać przykłady dobrych relacji polsko- żydowskich w tamtym czasie.

W wydarzeniu wezmą udział: Beata Romanowska, Wojciech Machnicki, Zbigniew Rymarz, Jan Wróblewski oraz Jarosław Wojciechowski

Oraganizacja i koordynacja: Zbigniew Rymarz, Jarosław Wojciechowski

(wstęp wolny, ale prosimy o rezerwację miejsc mailowo: komunikacja@tskz.pl lub telefonicznie: 604 098 508) -ilość miejsc ograniczona

Bardzo prosimy o zabranie maseczki lub innej osłony nosa i ust

15 września 2020 roku koncert “Piosenka – towarzyszka polskiego żołnierza” zaprezentowany został także w ramach działalności edukacyjnej w XXXVII LO im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie.

Podczas koncertu artyści śpiewali oraz recytowali utwory towarzyszące żołnierzom polskim (lub napisane przez nich) w I połowie XX wieku. Nie zabrakło piosenek z okresu I wojny światowej, międzywojnia ale przede wszystkim szczególną uwagę poświęcono okresowi II wojny światowej i różnym frontom walki. Podkreślono wkład artystów- żołnierzy pochodzenia żydowskiego w “walkę piórem i piosenką” z okupantem oraz przywołano przykłady pomocy Żydom przez Polaków.  W trakcie narracji przypomniano ważne daty i wydarzenia dotyczące walk o niepodległość oraz różne mechanizmy walki z wrogiem. 
Spotkanie z kombatantami zaowocowało przytoczeniem bardzo ciekawych historii z okresu II Wojny Światowej z prespektywy osób, które los rzucił w samo centrum ważnych wydarzeń (Jan Wróblewski- Powstanie Warszawskie, Zbigniew Rymarz- Akcja Burza). Ponadto Zbigniew Rymarz opowiedział jak podczas okupacji jego rodzina ukrywała Żydów, za co zostali odznaczeni medalem “Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.

Dyrekcja Szkoły ciepło przywitała gości i podkreśliła wagę wydarzenia oraz potrzebę realizacji tego typu edukacyjnych i jednocześnie atrakcyjnych wydarzeń w placówkach oświatowych,a uczniowie z zaciekawieniem śledzili przebieg koncertu oraz zadawali pytania gościom.

Realizacja wydarzenia możliwa jest dzięki wspólfinansowaniu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.