Patronat TSKŻ – „HAVA NAGILA, CZYLI CIESZMY SIĘ I RADUJMY SIĘ!” – kolędowo-chanukowe śpiewanie
11 grudnia, 2024
Serdecznie zapraszamy na niezwykłe wydarzenie muzyczne – „Hava Nagila, czyli cieszmy się i radujmy się!”  TSKŻ jest partnerem tego koncertu. Kiedy? 16 grudnia o godz. 19:00 Gdzie?  Oblackie Centrum Kultury w Gdańsku, ul Elżbietańska 9-10. Wstęp wolny!

Wydarzeniem „Hava Nagila, czyli cieszmy się i radujmy się!” uczcimy 20 urodziny Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Otwartego – organizacji, która w ciągu 20-letniej działalności zrealizowała szereg wyjątkowych wydarzeń kulturalnych – jednorazowych i cyklicznych.

W programie koncertu „Hava Nagila, czyli cieszmy się i radujmy się!” zaprezentujemy tradycyjne żydowskie pieśni chanukowe oraz tradycyjne kolędy polskie w aranżacjach Szawła Lipskiego łączące klezmerskie brzmienie z elementami jazzu.

 Wykonawcami tego wyjątkowego koncertu będą:

*Dariusz Wójcik – znany gdański artysta śpiewak – bas, animator życia kulturalnego.
Przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczony Medalem „Zasłużony Kulturze – GLORIA ARTIS,  Osobowość Roku Polski 2020 w kategorii „kultura”, przez media i publiczność określany mianem „ARTYSTA CHARYZMATYCZNY”, zaliczany do grona najlepszych wykonawców muzyki żydowskiej w Polsce. Za działalność na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów i budowania relacji polsko-żydowskich, w 2020 roku – przez środowiska żydowskie w Polsce zgłoszony został do Nagrody Muzeum POLIN.

* Szaweł Lipski Klezmer Quartet, który tworzą wybitni muzycy – absolwenci Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie – pianista Szaweł Lipski (lider zespołu), skrzypek Andrzej Czapliński, klarnecista Przemysław Skałuba, akordeonista Rafał Grząka.

Klasycznie wykształceni muzycy doskonale czują się w muzyce klezmerskiej, tworzą jej kolorowy klimat – z nutką orientalną, z nutką tajemniczości, a znakomita technika każdego z tych artystów wprowadza cały szereg elementów wirtuozowskich.

«…Dariusz Wójcik w tym repertuarze jest po prostu rewelacyjny. On nie tworzy teatru, nie gra – po prostu w mgnieniu oka staje się krwistą postacią, która czuje i sercem reaguje na często kapryśny los człowieka. To co robi jest od pierwszej do ostatniej nuty autentyczne i sięga do najgłębszych zakamarków ludzkiej duszy….Wójcik nie tylko śpiewa, ale melodeklamuje, tańczy, tworzy swoistą choreografię zachowań. Tym samym zabiera słuchacza na wyprawę w przeszłość…»
STANISŁAWA GRAZYŃSKA – dziennikarka muzyczna Radia Gdańsk.

Kolędowo-chanukowe śpiewanie to projekt, który ze względu na swoje niezaprzeczalne walory, takie jak: ciekawy program koncertu, zaskakujące i nietuzinkowe aranżacje pieśni chanukowych i kolęd, kultywowanie tradycji i zwyczajów polskich – towarzyszących Świętom Bożego Narodzeniu i żydowskich – towarzyszących Świętu Chanuka, w pełni zasługuje na swoje urzeczywistnienie.

PROGRAM KONCERTU:

KOLĘDY I PASTORAŁKI POLSKIE:

  1. „Gore gwiazda Jezusowi’
  2. „Jam jest dudka” (oberek)
  3.  „Jezusa narodzonego” (krakowiak)
  4.  „Mizerna cicha” (kujawiak)
  5. „Narodził się Jezus Chrystus”
  6. „O gwiazdo betlejemska”
  7.  „Oj, maluśki, maluśki” (przykład kolędy góralskiej)
  8. „Z narodzenia Pana” (mazurek)
  9. „Dzisiaj narodził się nam Zbawiciel” (Hava Nagila)

PIEŚNI CHANUKOWE w języku yiddish i hebrajskim:

  1. „Drey dreydl”
  2. „Chanukah, oy chanukah”
  3. „O, Ir kleyne lichtelech”
  4. „Boruch ato”
  5.  „A drejdl”
  6. „Chanuke iz freylech”
  7. „Ma’oz Tzur”
  8. „Drej zikh drejdele”

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MIASTA GDAŃSKA

MECENAT:
Jaszczuk Development Krzysztof Jaszczuk

PATRONAT MEDIALNY:
trojmiasto.pl
Słowo Żydowskie

PARTNERZY:
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Oblackie Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku

ORGANIZATOR GŁÓWNY:
Teatr Otwarty w Gdańsku / Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego (ROK JUBILEUSZOWY / 2004-2024) www.teatrotwarty.pl