Wydarzeniem „Hava Nagila, czyli cieszmy się i radujmy się!” uczcimy 20 urodziny Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Otwartego – organizacji, która w ciągu 20-letniej działalności zrealizowała szereg wyjątkowych wydarzeń kulturalnych – jednorazowych i cyklicznych.
W programie koncertu „Hava Nagila, czyli cieszmy się i radujmy się!” zaprezentujemy tradycyjne żydowskie pieśni chanukowe oraz tradycyjne kolędy polskie w aranżacjach Szawła Lipskiego łączące klezmerskie brzmienie z elementami jazzu.
Wykonawcami tego wyjątkowego koncertu będą:
*Dariusz Wójcik – znany gdański artysta śpiewak – bas, animator życia kulturalnego.
Przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczony Medalem „Zasłużony Kulturze – GLORIA ARTIS, Osobowość Roku Polski 2020 w kategorii „kultura”, przez media i publiczność określany mianem „ARTYSTA CHARYZMATYCZNY”, zaliczany do grona najlepszych wykonawców muzyki żydowskiej w Polsce. Za działalność na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów i budowania relacji polsko-żydowskich, w 2020 roku – przez środowiska żydowskie w Polsce zgłoszony został do Nagrody Muzeum POLIN.
* Szaweł Lipski Klezmer Quartet, który tworzą wybitni muzycy – absolwenci Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie – pianista Szaweł Lipski (lider zespołu), skrzypek Andrzej Czapliński, klarnecista Przemysław Skałuba, akordeonista Rafał Grząka.
Klasycznie wykształceni muzycy doskonale czują się w muzyce klezmerskiej, tworzą jej kolorowy klimat – z nutką orientalną, z nutką tajemniczości, a znakomita technika każdego z tych artystów wprowadza cały szereg elementów wirtuozowskich.
«…Dariusz Wójcik w tym repertuarze jest po prostu rewelacyjny. On nie tworzy teatru, nie gra – po prostu w mgnieniu oka staje się krwistą postacią, która czuje i sercem reaguje na często kapryśny los człowieka. To co robi jest od pierwszej do ostatniej nuty autentyczne i sięga do najgłębszych zakamarków ludzkiej duszy….Wójcik nie tylko śpiewa, ale melodeklamuje, tańczy, tworzy swoistą choreografię zachowań. Tym samym zabiera słuchacza na wyprawę w przeszłość…»
STANISŁAWA GRAZYŃSKA – dziennikarka muzyczna Radia Gdańsk.
Kolędowo-chanukowe śpiewanie to projekt, który ze względu na swoje niezaprzeczalne walory, takie jak: ciekawy program koncertu, zaskakujące i nietuzinkowe aranżacje pieśni chanukowych i kolęd, kultywowanie tradycji i zwyczajów polskich – towarzyszących Świętom Bożego Narodzeniu i żydowskich – towarzyszących Świętu Chanuka, w pełni zasługuje na swoje urzeczywistnienie.
PROGRAM KONCERTU:
KOLĘDY I PASTORAŁKI POLSKIE:
- „Gore gwiazda Jezusowi’
- „Jam jest dudka” (oberek)
- „Jezusa narodzonego” (krakowiak)
- „Mizerna cicha” (kujawiak)
- „Narodził się Jezus Chrystus”
- „O gwiazdo betlejemska”
- „Oj, maluśki, maluśki” (przykład kolędy góralskiej)
- „Z narodzenia Pana” (mazurek)
- „Dzisiaj narodził się nam Zbawiciel” (Hava Nagila)
PIEŚNI CHANUKOWE w języku yiddish i hebrajskim:
- „Drey dreydl”
- „Chanukah, oy chanukah”
- „O, Ir kleyne lichtelech”
- „Boruch ato”
- „A drejdl”
- „Chanuke iz freylech”
- „Ma’oz Tzur”
- „Drej zikh drejdele”
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MIASTA GDAŃSKA
MECENAT:
Jaszczuk Development Krzysztof Jaszczuk
PATRONAT MEDIALNY:
trojmiasto.pl
Słowo Żydowskie
PARTNERZY:
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Oblackie Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku
ORGANIZATOR GŁÓWNY:
Teatr Otwarty w Gdańsku / Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego (ROK JUBILEUSZOWY / 2004-2024) www.teatrotwarty.pl