[:pl]
Łódzkie obchody rozpoczynają się 7 marca w Muzeum Kinematografii, natomiast zakończą się 14 marca w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka, gdzie wystąpi Michał Hochman z zepołem. Koncert poprzedzi prezentacja “Mój 1968” autorstwa Ewy Małkowskiej Bieniek i Bartka Orlickiego
Łódzkie obchody rozpoczną się 7 marca w Muzeum Kinematografii, gdzie o godz. 18 zaplanowane jest spotkanie z Marianem Marzyńskim – reżyserem filmu „Skibet”. W języku duńskim skibet oznacza statek. To było pierwsze słowo, którego nauczył się Marzyński, gdy na fali marcowej emigracji 1968 roku wylądował w Kopenhadze.
W czwartek 8 marca o godz. 19 Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, odbędzie się spektakl teatralny „Życie przecięte” wyreżyserowany przez Andrzeja Marię Marczewskiego na podstawie zbioru rozmów z żydowskimi świadkami tamtych zdarzeń. Przedstawienie odnosi się do zapisów rozmów Joanny Wiszniewicz z przedstawicielami pierwszego powojennego pokolenia polskich Żydów, którzy doświadczyli wydarzeń Marca 68.
Trzy dni później, 11 marca o godz. 18, również w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, zaplanowano wieczór wspomnień poświęconych Idzie Kamińskiej, polskiej aktorce oraz reżyserce, która w latach 1949-1953 była dyrektorką Teatru Żydowskiego w Łodzi. W programie: projekcja filmu „Sklep przy głównej ulicy” oraz spotkanie z Giulią Randori, autorką biografii Idy Kamińskiej. Wydarzenie to honorowym patronatem objęła Agata Kornhauser-Duda, małżonka Prezydenta RP.
W poniedziałek 12 marca o godz. 10 organizatorzy obchodów zapraszają do Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie odbędzie „Przerwana lekcja”, czyli spotkanie z młodzieżą byłych uczniów łódzkiej Szkoły Żydowskiej im. I. Pereca. W tym dniu odbędzie się również pokaz filmu „Perecowicze”, ze specjalnym udziałem reżysera Sławomira Grünberga. Na wydarzenia w Akademii Sztuk Pięknych wstęp wolny z wcześniejszą rezerwacją zaproszeń pod adresem mailowym: zarzad@3wk.pl.
Ostatniego dnia Obchodów, tj. w środę 14 marca w Muzeum Kinematografii o godz. 16 odbędzie się projekcja filmu „Zwyczajny marzec” w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz. Na godz. 17 zaplanowano wernisaż wystawy „Filmobcy”, która poświęcona będzie wydarzeniom marcowym i ich konsekwencjom dla świata filmowego w Polsce. O godz. 18 odbędzie się spotkanie z reżyserką Marią Zmarz-Koczanowicz oraz projekcja filmu „Dworzec Gdański”.
Łódzkie Obchody Marca 68 zakończą się 14 marca w Teatrze Nowym im. K. Dejmka, gdzie o godz. 19 rozpocznie się prezentacja multimedialna „Mój 1968” połączona z dyskusją, w której udział wezmą: Ewa Małkowska-Bieniek oraz Tamara Włodarczyk, a na koniec odbędzie się koncert Michała Hochmana z zespołem (w składzie: Mateusz Zaziębło – skrzypce, Mateusz Wachowiak – akordeon, Maciek Dobrzański – bass, contrabass, Marcin Ułanowski – perkusja, Maciek Gładysz – gitara elektryczna, Kalina Kasprzyk-Gumińska – chórki). Michał Hochman pochodzi z żydowskiej rodziny, która uratowała się przez wywózkę na wschód. Po wojnie jego rodzice osiedlili się w Lublinie. Już na początku lat 60-tych zaczęto uważać Hochmana jako świetnie zapowiadającego się muzyka, jego kariera nabierała rumieńców, kiedy zadebiutował jako nastolatek. W 1968 został zmuszony do emigracji. Przez Wiedeń wyjechał do Stanów Zjednoczonych, a obecnie mieszka w Nowym Jorku.
Rezerwacje zaproszeń na koncert Michała Hochmana z zespołem w Teatrze Nowym przyjmowane są pod adresem mailowym: komunikacja@tskz.pl[:]