09 marca, 2018

[:pl]

Zapraszamy 11 marca o godz. 15.00 do Klubokawiarni Babel (Warszawa, ul. Próżna 5) na premierę filmu dokumentalnego “Mój 1968” autorstwa Ewy Małkowskiej Bieniek oraz Bartka Orlickiego.  Projekcja filmu odbędzie sie w ramach Ogólnopolskich Obchodów 50. Rocznicy Wydarzeń Marca’ 68. Film zaprezentowany zostanie także we Wrocławiu 12.03 oraz w Łodzi 14.03.

Treść filmu stanowią artykuły i karykatury publikowane w latach 1968-69  oraz  wywiady przeprowadzone z osobami, które wówczas miały „naście” lub dwadzieścia kilka lat i wywodziły się z różnych środowisk. Rozmówcy przekazują, w jaki sposób ich otoczenie i najbliżsi odbierali wydarzenia 1968. Tylko jeden z rozmówców jest reemigrantem, inni z różnych przyczyn pozostali w Polsce. Film odświeża wspomnienia i uświadamia absurd 1968.

Ewa Małkowska-Bieniek – skończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Od lat zajmuje się tematyką żydowską. W 1992 opublikowała pracę magisterską pt. Synagoga na Tłomackiem. W latach 2008 – 2013 współtworzyła Wystawę Stałą w Muzeum Historii Żydów Polskich, a następnie była kuratorką pierwszej w muzeum Polin wystawy czasowej „Warszawa, Warsze”.  Pokłosie ekspozycji stanowi katalog i aplikacja mobilna, umożliwiająca poruszanie się po współczesnej Warszawie żydowskimi śladami

 Bartek B. Orlicki – na Uniwersytecie Warszawskim studiował historię sztuki i stosowane nauki społeczne a w Central Instytut of Technology w Australii – produkcję filmową i telewizyjną. Od wielu lat zawodowo związany z mediami. Współpracował m.in. z TVP1, TVP2, Polskim Radiem, Tygodnikiem POLITYKA, Gazetą Wyborczą. Jego pasją jest popularyzacja nauki. Działa na styku nowych technologii medialnych, kultury i edukacji.

Plakat_moj_1968

 [:]