Konferencja European Jewish Association w Krakowie
30 stycznia, 2024

W dniach 22-23 stycznia 2024 r., w krakowskim hotelu Double Tree by Hilton Krakow Hotel & Convention Center a następnie Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, odbyło się dwudniowe spotkanie członków i członkiń European Jewish Association zatytułowane, NIGDY WIĘCEJ. Puste słowa czy faktyczne zaangażowanie? (NEVER AGAIN: Lip Service or Deep Commitment?)

European Jewish Association jest wiodącą organizacją żydowską w Europie, zrzeszającą najważniejsze organizacje żydowskie w tym Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. Jest to organizacja powołana, aby wzmacniać, rozszerzać tożsamość i aktywność żydowską w Europie, a przede wszystkim bronić interesów europejskich Żydów. Cechą charakterystyczną European Jewish Association jest jej otwartość na współpracę ze światem nieżydowskim. Należy podkreślić, że organizacja ta nie identyfikuje się z hermetycznym judaizmem funkcjonującym, jak to się potocznie określa „za zamkniętymi drzwiami”, nawołuje do kontaktów ponad podziałami religijnymi i kulturowymi.

Wielkim wyróżnieniem dla Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce było zorganizowanie tegorocznej konferencji European Jewish Association w Krakowie, co dobitnie świadczy o pozycji tej organizacji w strukturach europejskich Żydów.

Delegację na konferencję z ramienia Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce stanowili jej członkowie z przewodniczącym Arturem Hofmanem na czele, który również sprawuje funkcje redaktora naczelnego Słowa Żydowskiego oraz Edwardem Odonerem, Jackiem Młynarskim, Abrahamem Haymanem, Ignacym Einhornem i Michałem Zajdą. Należy również podkreślić, iż Edward Odoner oraz Joël Mergui przewodniczący Centralnego Konsystorza Izraelitów we Francji, Estrella Bengio przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Madrycie, rabin Avi Lazarus, CEO of the Federation of Synagogues w Wielkiej Brytanii, naczelny rabin Binyomin Jacobs, European Jewish Association, Komisja ds. Zwalczania Antysemityzmu (Holandia), Ricardo Pacifici wiceprezes Rady Liderów Żydowskich European Jewish Association ds. Włoch i Dziedzictwa Żydowskiego, Noa Levy studentka Queen Mary University of London, Bianka Sieradzka studentka Rijksuniversiteit Groningen, wzięli udział w panelu poświęcanym wyjaśnieniu problemu wzrostu antysemityzmu oraz potrzebnych działań mających na celu zintegrowaniu społeczności w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

W konferencji obok wyżej wspomnianych wzięli udział m.in. Wojciech Kolarski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, pełniący nadzór nad Biurem Wystąpień i Patronatów Prezydenta oraz Biurem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Re’uwen Riwlin prezydent Państwa Izrael w latach 2014-2021, Kjell Stefan Löfven premier Szwecji w latach 2014-2021, a od 2022 r. przewodniczący Partii Europejskich Socjalistów, Miguel Ángel Moratinos Cuyaubé, minister spraw zagranicznych Hiszpanii w latach 2004-2010, Roman Kwiatkowski, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Romów w Polsce, Seán Ó Fearghaíl, przewodniczący Rady – Speaker Dáil Éireann w Irlandii, Věra Kovářová wiceprzewodnicząca Izby Deputowanych Republiki Czeskiej, Ján Čarnogurský, premier Republiki Słowackiej w latach 1991-1992, Borut Pahor, premier Słowenii w latach 2008-2012 oraz prezydent Słowenii w latach 2012-2022, Milo Đukanović, czterokrotny premier Czarnogóry, prezydent Czarnogóry w latach 1998-2023, Sebastian Kurz, dwukrotny kanclerz Austrii, Manuel Carlos Valls Galfetti, premier Francji w latach 2014-2016, Matteo Renzi, premier Włoch 2014-2016, Jorgos Andreas Papandreu, premier Grecji w latach 2009-2011 oraz rabin Menachem Margolin, przewodniczący i założyciel European Jewish Association.

Dyskusje podczas obrad toczyły w się w cieniu agresji Hamasu na Izrael w dniu 7 października 2023 r. oraz związanego z tym wzrastającego w Europie antysemityzmu i były to niestety dominujące tematy tego spotkania tak na głównym forum, jak również w jego kuluarach.

Gościem specjalnym spotkania był pochodzący z Republiki Południowej Afryki multimiliarder, na co dzień mieszkający w Stanach Zjednoczonych Elon Musk, założyciel lub współzałożyciel m.in. takich przedsiębiorstw jak PayPal, SpaceX czy Tesla, od października 2022 r. właściciel serwisu X (dawniej Twitter). Elon Musk, zanim przybył na spotkanie, na którym odbył niemal godzinną rozmowę z amerykańskim komentatorem politycznym, pisarzem oraz prawnikiem Benjaminem Aaronem Shapiro, odwiedził Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Jego wizyta była spowodowana kontrowersyjnym wpisem na platformie X, w wyniku którego został posądzony o antysemityzm. Warto podkreślić, że niektórzy z gigantów technologicznych podjęli decyzję o zawieszeniu swoich kampanii reklamowych na platformie X. Decyzja ta nie była tylko bezpośrednią konsekwencją owej niefortunnej wypowiedzi Muska, ale też falą antysemityzmu, która od jakiegoś czasu w niekontrolowany sposób zalewa to medium, a także związaną z nią biernością w przeciwdziałaniu tego typu wpisom.

W drugim dniu spotkania, zaproszeni goście zwiedzili Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, gdzie złożono kwiaty oraz odprawiono Kadisz.

Zapis video wszystkich wystąpień można znaleźć na kanale European Jewish Association znajdującym się na platformie YouTube.

Michał Zajda, 25 I 2024 r.

 

fot. Bartek Dziedzic / Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości EJA