Chanuka w Oddziałach TSKŻ
29 grudnia, 2022

Grudzień w Oddziałach TSKŻ upłynął pod znakiem chanukowych spotkań. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z relacja z obchodów święta chanuka.

W Katowicach – 11 grudnia w przedświąteczną, chanukową atmosferę wprowadziła nas wspaniała Urszula Makosz, która wraz ze swoim zespołem wykonała najpiękniejsze pieśni chanukowe, a o genezie i znaczeniu święta Chanuka opowiedział przewodniczący Oddziału Paweł Grabiec. To był świetny wstęp do kolejnych świątecznych spotkań.

 

W Gliwicach – 17 grudnia w Klubie TSKŻ, świętowanie rozpoczęliśmy od uczty duchowej czyli świetnego koncertu w wykonaniu Urszuli Makosz i jej zespołu. Idealny, zróżnicowany repertuar, utwory wykonywane w językach: polskim, jidysz i ladino, wykonane przez świetnych muzyków zachwycił wszystkich zebranych. Po koncercie na stołach zapełnionych już typowymi chanukowymi słodkościami (pączki, faworki, czekoladowe monety) i owocami, pojawiły się ciepłe chanukowe dania z latkesami i kuglem na czele.

W Krakowie – 17 grudnia członkowie Oddziału świętowali w restauracji Hevre na krakowskim Kazimierzu. Wieczór także uświetnił koncert w blasku świec w wykonaniu Urszuli Makosz z zespołem.

W Dzierżoniowie – 17 grudnia w naszym Klubie symbolicznie zapaliliśmy chanukiję, zagraliśmy w dreidla, nie zabrakło też pysznych i tłustych pączków, a o oprawę muzyczną zadbał zespół Klezmerado.

We Wrocławiu – 17 grudnia członkowie Oddziału wrocławskiego oraz zaproszeni goście spędzili niesamowite chwile podczas koncertu chanukowego w wykonaniu zespołu Klezmorim Trio. Kolacja chanukowa przygotowana przez Izabelę Szpacenko dopełniła tylko podniosłą, świąteczną atmosferę.

W Warszawie – 18 grudnia pierwszą, chanukową świecę zapaliliśmy w Klubie Babel. Pieśni chanukowe takie jak “Ocho Kandelikas”, “Dreidel” czy “Sevivon sof sof sof” zaśpiewała Patrycja Zywert – Szypka, a następnie, pomimo mrozu na zewnątrz o gorącą atmosferę zadbał zespół The Warsaw Dixielanders.

W Częstochowie – 18 grudnia. O wspaniałą atmosferę chanukowego spotkania zadbała przewodnicząca Oddziału Izabela Sobańska, a muzycznym akcentem był koncert “Nes Gadol Haya Sham – Wielki cud zdarzył się tam” w wykonaniu Urszuli Makosz oraz Paweła Pierzchały – fortepian, Michała Półtoraka – skrzypce, mandolina, Olega Dyyaka – akordeon, klarnet, instrumenty perkusyjne

 

W Bielsku – Białej – 19 grudnia w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz, zapłonęła druga świeca chanukowa. Obchody święta Chanuka były ostatnim wydarzeniem zamykającym Święto Trzech Kultur. To już druga edycja Święta Trzech Kultur, której głównym celem jest przybliżenie mieszkańcom tradycji wielokulturowości regionu ze szczególnym uwzględnieniem zasług społeczności żydowskiej, nie tylko w dziedzinie kultury ale także architektury i przemysłu.  Koncert Urszuli Makosz był ucztą dla melomanów i nie tylko. Artystka oprócz tradycyjnych pieśni chanukowych zaprezentowała utwory ze swojego repertuaru w języku jidysz, latino, hebrajskim oraz hiszpańskim. Po koncercie odbył się tradycyjny poczęstunek, każdy także otrzymał chanuka gelt oraz świeczniki, aby wspólnie z wyznawcami innych religii poczuć magię świąt.
O genezie święta chanuka opowiedziała Dorota Wiewióra.

W Szczecinie – 19 grudnia prawdziwie świąteczna atmosfera zawitała do naszego Klubu przy Niemcewicza. Wystąpił zespół “Srebrzyści akordeoniści”, który wykonał najpiękniejsze utwory żydowskie oraz te stworzone przez autorów żydowskiego pochodzenia. Na najmłodszych czekały paczki z chanukowymi upominkami.

W Łodzi – 20 grudnia w Restauracji Imber członkowie Oddziału zapalili trzecią świeczkę chanukową. Tego wieczoru mieliśmy przyjemność wysłuchać muzyki klezmerskiej i zespołu Lodzer Klezmer oraz spróbować pysznej kuchni żydowskiej.

 

fot. Częstochowa – Joanna Sidorowicz/Izabela Sobańska, Warszawa – Igor Lewicki, Kraków – Michał Zajda

 

 

Obchody święta Chanuka zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji