XV DNI PAMIĘCI W ŁODZI
14 stycznia, 2025

Już po raz kolejny Łódź będzie obchodzić DNI PAMIĘCI. W dniach 24–27 stycznia 2025 uczczony zostanie, ustanowiony przez ONZ 20 lat temu, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Po raz kolejny dzięki współpracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi przez cztery kolejne dni w ramach  DNI PAMIĘCI odbędą się koncerty, spektakle i ciekawe spotkania.

27 stycznia na całym świecie odbywają się liczne uroczystości poświęcone pamięci ofiar Holokaustu. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce przypomina historię Holokaustu i pielęgnowało pamięć ofiar Zagłady, poczynając od ponad 70 lat, także wtedy, gdy tematyka żydowska nie była ani modna, ani popularna.

W tym roku mija 75 lat istnienia Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i 80 lat od wyzwolenia Obozu Auschwitz Birkenau.
Gdy myślę o tegorocznej, i każdej kolejnej edycji DNI PAMIĘCI, przychodzą mi do głowy słowa Juliana Tuwima:

Przetrwam… Minęły lata i lata przeminą,

Będzie tysiąc utraceń i tysiąc zdobywań,

Będę tęsknił – godzina pójdzie za godziną

W tańcu żalów, nadziei, łez i oczekiwań

Postanowiliśmy aby nasz tegoroczny program był wołaniem o pamięć ale i o życie. To ci, my,  którzy żyjemy, musimy nieść pamięć, ale też życie. To życie może być różne, pełne zakrętów, ale to wciąż życie, o które należy dbać. Najwyższa wartość. Świat wszedł w czas kolejnych wojen. Znamy to z historii, a ona się powtarza na naszych oczach. Zarówno program głównych obchodów jak i Specjalny Pakiet Edukacyjny są poświęcone temu by dostrzec człowieka w każdym wymiarze. Szukamy w życiu dialogu i jedności. O tym chcemy wszystkim przypomnieć – mówi Artur Hofman, prezes Zarządu.

Już piętnasty rok z rzędu, podczas DNI PAMIĘCI, w przestrzeniach Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi,  Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Muzeum Miasta Łodzi oraz Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi,  zbliżyć się będzie można do świata kultury i historii polskich Żydów. Mając na uwadze ogromne zainteresowanie poprzednimi edycjami wydarzenia, na tegoroczne DNI PAMIĘCI organizatorzy wraz ze znamienitymi partnerami przygotowali liczne atrakcje: wykłady, koncerty i ciekawe spotkania.

Tegoroczne uroczystości rozpoczną się 24 stycznia Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, gdzie o godzinie 18.00 odbędzie się koncert inauguracyjny w wykonaniu Izabeli Szafrańskiej z zespołem. Dzień później tj. 25 stycznia TSKŻ wraz ze współorganizatorami zaprasza na spektakl „OBÓZ” w wykonaniu Teatru Nobilis, który odbędzie się na Scenie Kameralnej Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi o godz. 19. Przedstawienie opowiada historię Ludy – dziewczyny, która podczas Drugiej Wojny Światowej razem z matką Hanną trafiła do obozu koncentracyjnego w Birkenau w Oświęcimiu. Po wojnie słuch o Hannie, która opuściła Birkenau w marszu śmierci, zaginął, a Luda musiała uczyć się żyć w powojennym świecie. Pomagała jej w tym osoba zastępująca matkę – pani Bogumiła. Los sprawił, że wiele lat później Hanna odnalazła się, a Luda musiała podjąć decyzje: kto jest dla niej prawdziwą matką? Ta, która ją urodziła czy ta, która wychowała? Przez tę, pełną emocji historię przeprowadzą nas wspaniali aktorzy: Angelika Okroj, Agnieszka Babicz-Stasierowska i Piotr Lewicki.

Dzień później, 26 stycznia zapraszamy naszych widzów na Małą Scenę na spektakl „Historia Jakuba” – monodram Łuksza Lewandowskiego, gdzie poznamy historię inspirowaną faktami. Bohaterem jest ksiądz i filozof, który pewnego dnia dowiaduje się, że wcale nie jest tym, kim jest. Podejmuje zatem niełatwą próbę poznania swej prawdziwej tożsamości. Jednak odkrywanie na nowo swoich korzeni, konieczność zdefiniowania wiary, narodowości i pochodzenia, a nade wszystko logiczne połączenie tego wszystkiego z dotychczasowym życiem, okazuje się raz straszne, raz śmieszne. Osobista historia Jakuba pozbawiona jest patosu, a od tragizmu ratuje ją śmiech i biegnąca wartko akcja, bo jak powszechnie wiadomo, to samo życie dyktuje najciekawsze historie.

W dniu 27 stycznia,  o godz. 12:00, tradycyjnie spotkamy się na Stacji Radegast. Tam właśnie oddamy hołd wszystkim Ofiarom Zagłady.

Finałowy wieczór zakończymy tradycyjnie, koncertem galowym XV DNI PAMIĘCI. Na Dużej Scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, o godz. 18.00, wybrzmią melodie bardziej i mniej znane w wykonaniu Danielli Rabbani – gwiazdy Brodwayu i kina, artystki śpiewającej w jidisz. Znakomity repertuar został dobrany dzięki współpracy dwóch wspaniałych artystów, muzyków i aranżerów jakimi są Neal Brostoff ze Stanów Zjednoczonych i Sebastian Wypych wraz z zespołem.

W przestrzeniach Teatru im. Stefan Jaracza w Łodzi będziemy też mogli zapoznać się z autorską wystawą „JAKA PAMIĘĆ? Jeżeli nie ja dla mnie – to kto? Jeżeli ja tylko dla siebie – to kim ja jestem?”. To cykl rzeźb poświęconych tematyce pamięci. Pamięć jest tu traktowana indywidualnie, osobiście oraz zbiorowo, w sensie  ogólnym. Synteza pamięci zawarta w rzeźbach tworzących cykl pochodzi z kilku źródeł: z przeżytego przeze autorkę, Tatianę Nowak, własnego życia widzianego z perspektywy dojrzałego człowieka oraz z opowieści dziadków i rodziców, których słuchała przez lata a dużo później,  przez kolejne lata, osadzała je w kontekście historii, przede wszystkim historii Drugiej Wojny Światowej aż do lat współczesnych. Kolejnym ważnym źródłem tych badań nad historią człowieka i ludzkości jest teologia, a szczególnie szeroko pojęta judaistyczna myśl religijna.

Na szczególną uwagę zasługuje również tegoroczny Specjalny Pakiet Edukacyjny DNI PAMIĘCI, inicjatywa z sukcesem kontynuowana już ósmy rok z rzędu. Program obejmuje warsztaty zorganizowane przez Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych oraz Muzeum Getta Warszawskiego organizowane w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. Tam też nie zabraknie spektakli w wykonaniu wybitnych artystów dla prawie wszystkich grup wiekowych dzieci i młodzieży.

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki na koncerty i spektakle będą dostępne wyłącznie w kasie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi od 20 stycznia 2024 r.

Przez ostatnie piętnaście lat pod koniec stycznia organizatorzy DNI PAMIĘCI dbali o to, by zapoznawać łodzian z niezwykłymi wykładami, wystawami, filmami, sztukami teatralnymi i koncertami, a wszystko to w ramach pielęgnowania pamięci o wspólnej historii, ofiarach wojny, świecie, którego już właściwie nie ma, a którego wspomnienia tylko czekają na odkrycie…

POBIERZ PROGRAM XV DNI PAMIĘCI oraz SPECJALNEGO PAKIETU EDUKACYJNEGO