Ośmiodniowe święto Chanuka w tym roku rozpoczęło się 25 grudnia 2024, a zakończyło się 2 stycznia 2025 roku. Obchodom Święta Świateł towarzyszyła wyjątkowa, magiczna atmosfera oraz wiele ciekawych wydarzeń artystycznych.
WARSZAWA
15 grudnia w Klubie Babel przy ulicy Próżnej 5 miała miejsce chanukowe przyjęcie, które uświetnił występ Urszuli Makosz z zespołem. W programie pojawiły się piękne, nastrojowe pieśni związane ze świętem Chanuka – te uroczyste, pełne zadumy i wspomnień z dawnych czasów, jak i te bardziej radosne. Świąteczny wieczór wzbogaciły opowieści o Chanuce oraz tradycyjne pieśni żydowskie w języku jidysz, hebrajskim i ladino. Koncert zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Z kolei tydzień wcześniej, w niedzielę 8 grudnia, gościliśmy w Bablu Agnieszkę Kuś – varsavianistkę, historyczkę, absolwentkę studiów polsko-żydowskich IBL PAN oraz Food Studies na Uniwersytecie SWPS. Podczas spotkania przyjrzeliśmy się przepisom na chanukowe przysmaki pochodzące z różnych stron świata. Była to pełna smaku podróż w świat tradycji aszkenazyjskich i sefardyjskich: od Maroka, przez Hiszpanię i Włochy po Polskę i Litwę.
WROCŁAW
21 grudnia we wrocławskim klubie TSKŻ odbył się koncert z okazji święta Chanuka. Z niezwykłym koncertem wystąpiła Alona Szostak – aktorka Teatru Polskiego z Poznania, która zaprezentowała utwory kompozytorów żydowskich i zaczarowała publiczność. Akompaniował jej Leopold Galicki, który wraz z Inge Dinesen przygotował quizy dotyczące święta Chanuka. Swoje artystyczne talenty zaprezentowali także seniorzy z Klubu Seniora działającego przy wrocławskim oddziale TSKŻ-u, którzy pod kierunkiem Tomasza Kwietko-Bębnowskiego przygotowali krótki program artystyczny – pani Barbara przeczytała bajkę własnego autorstwa, a pani Krystyna zaśpiewała piosenkę „Kasztany” z repertuaru żydowskiej piosenkarki Nataszy Zylskiej. Po tej uczcie duchowej wszyscy mogli uraczyć się wspaniałymi przysmakami przygotowanymi przez Izabelę Szpacenko.
WAŁBRZYCH
W tym roku na spotkaniu chanukowym wałbrzyskiego oddziału TSKŻ wystąpił Henryk Rajfer, artysta Teatru Żydowskiego w Warszawie. Koncertowanie poprzedziła krótka prelekcja Teresy Wrońskiej, która opowiedziała o genezie Święta Świateł. Wśród zaproszonych gości była Pani Doris Stempowski wraz z synem Leopoldem – przewodnicząca Niemieckiego Towarzystwa. Każdy z gości otrzymał chanuke geld, nie mogło zabraknąć także tradycyjnego, tłustego poczęstunku.
DZIERŻONIÓW
21 grudnia członkowie dzierżoniowskiego oddziału TSKŻ spotkali się w lokalnej siedzibie, aby świętować Chanukę. Po uroczystym zapaleniu chanukiji, zebrani dali ponieść się świątecznej zabawie. Za część artystyczną wydarzenia odpowiadali Marek Mikołajek i Maurycy Huf.
ŁÓDŹ
29 grudnia w Muzeum Miasta Łodzi przy ulicy Ogrodowej 15 odbyło się wydarzenie poświęcone tegorocznemu Świętu Świateł. To już szósty raz, kiedy w Muzeum Miasta Łodzi dzięki współpracy z Gminą Żydowską w Łodzi odbyły się obchody święta Chanuka. W tym roku do organizatorów wydarzenia dołączyło Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. Kolejny raz wspólnie zapaliliśmy świeczkę chanukową w Sali Lustrzanej. Wydarzenie było okazją do bliższego poznania żydowskich tradycji. Wydarzenie uświetnił koncert pieśni żydowskich i chanukowych w wykonaniu izraelskiego artysty Uri Zera. Po koncercie na uczestników czekał tradycyjny poczęstunek.
TSKŻ oddział w Łodzi zaprosił swoich członków do wspólnego świętowania Chanuki również na ulicę Pomorską. Przewodnicząca oddziału Magdalena Jureńczyk wraz z rabinem Dawidem Szychowskim, zarządem GWŻ oraz członkami gminy zapalili chanukiję. Sala kolumnowa Gminy Żydowskiej wypełniła się blaskiem świec, rytmem big-beat i zapachem pączków.
CZĘSTOCHOWA
18 grudnia w częstochowskim oddziale TSKŻ zapłonęły świece chanukowe. W wydarzeniu udział wzięli nie tylko członkowie lokalnego oddziału, ale też wyjątkowi goście, w tym m.in. zastępca prezydenta Miasta Częstochowy dr Ryszard Stefaniak, pastor Mariusz Cieśliński, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury Małgorzata Majer-Sętowska oraz Dyrektor Muzeum Częstochowskiego Katarzyna Ozimek, którzy kolejno zapalili świece na chanukowej menorze. Wspólne świętowanie uświetnił występ Urszuli Makosz z zespołem.
KATOWICE
21 grudnia w katowickim oddziale TSKŻ odbyła się celebracja Chanuki. O historii Święta Świateł opowiedział zebranym przewodniczący Paweł Grabiec, po którego krótkim przemówieniu wystąpił zespół Jarmuła Blend. Do katowickiego klubu zawitali członkowie TSKŻ, sympatycy oraz przedstawiciele lokalnych władz i organizacji, w tym wicewojewoda śląski Michał Kopański, Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Krystyna Jankowiak-Markwica i przewodniczący katowickiej Gminy Żydowskiej Włodzimierz Kac.
KRAKÓW
Z okazji święta Chanuka w słynnej Piwnicy pod Baranami odbył się koncert Izabeli Szafrańskiej, która zaśpiewała w kilku językach – po polsku, hebrajsku w jidysz i ladino. Zebrani bawili się w rytm takich pieśni chanukowcych jak Maoz Tzur, Sevivon Sov Sov Sov, czy Ocho Kandelikas.
GDAŃSK
6 grudnia członkowie gdańskiego oddziału TSKŻ spotkali się, by wspólnie świętować tegoroczną chanukę. Uroczystość rozpoczął przewodniczący Jakub Szadaj, który po przywitaniu gości oddał głos Romanowi Nieczyporowskiemu, który opowiedział zebranym o genezie Święta Świateł. Na wydarzeniu nie zabrakło świątecznego poczęstunku.
BIELSKO-BIAŁA
W tym roku bielski oddział TSKŻ zorganizował obchody święta Chanuka wspólnie z lokalną Gminą Wyznaniową Żydowską. 15 grudnia w siedzibie Gminy przy ulicy 3 maja odbył się koncert chanukowy, na którym wystąpili Ela Tanistra, Krzysztof Maciejowski i Jan Stachura.
Obchody święta Chanuka dofinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji