Uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie oraz Marsz Pamięci Powstańców – tak 19 kwietnia Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce uczci 82. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim.
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce zaprasza do udziału w uroczystości
82. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, która odbędzie się 19 kwietnia o godz. 12:00 przy Pomniku Bohaterów Getta Warszawskiego na warszawskim Muranowie.
Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla społeczności żydowskiej w Polsce.
„Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim to dla naszego, powojennego pokolenia szczególne wydarzenie, niosące ze sobą głębokie emocje i refleksje. Pamięć o powstaniu w getcie warszawskim jest nie tylko częścią naszej historii, ale również częścią naszej tożsamości. Wspomnienia o heroizmie powstańców, którzy przeciwstawili się niemieckiej machinie Zagłady jest inspiracją dla współczesnych Żydów, kultywujących pamięć o bohaterach Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego. Data 19 kwietnia przypomina również, że w obliczu tragedii Holokaustu powstanie w getcie warszawskim stało się symbolem walki o godność. Chciałbym, aby 82. rocznica powstania w getcie warszawskim, stanowiła nie tylko przypomnienie o tragicznym rozdziale w historii, ale była także impulsem do działania na rzecz dialogu, zrozumienia i pojednania” – mówi Artur Hofman, prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce
Główny punkt obchodów – uroczystości przy Pomniku Bohaterów Getta rozpoczynają się o godz. 12:00. Udział w nich wezmą: przedstawiciele społeczności żydowskiej, kombatanci, Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, dyplomaci, przedstawiciele polskich instytucji kultury, a także mieszkańcy stolicy.
Następnie uczestnicy Marszu Pamięci złożą kwiaty przy kolejnych miejscach pamięci, związanych z Gettem Warszawskim. Uroczystości zakończą się przy pomniku na Umschlagplatz.
Trasa Marszu Pamięci Powstańców:
– Pomnik Bohaterów Getta – właz, pl. Bohaterów Getta Warszawskiego
– Pomnik Żegoty, pl. Bohaterów Getta Warszawskiego
– Płyta Szmula Zygielbojma, ul. Edelmana 6
– Bunkier Anielewicza, róg Miłej i Dubois
– Umschlagplatz, ul. Stawki 4/6
W nocy z 18 na 19 kwietnia 1943 r., w święto Pesach, getto warszawskie otoczone zostało przez niemieckie oddziały wojskowe. Z samego rana, Niemcy wkroczyli do getta z zamiarem jego ostatecznej likwidacji. Członkowie żydowskich organizacji zbrojnych – Żydowskiej Organizacji Bojowej z jej dowódcą Mordechajem Anielewiczem i bojownikami takimi jak: Icchak Cukerman i Marek Edelman oraz Żydowskiego Związku Wojskowego dowodzonego przez Pawła Frenkla i Leona Rodla, stanęli do walki o ludzką godność. Rozpoczęło się pierwsze miejskie powstanie w okupowanej przez Niemców Europie.
„Jedyne, co mogliśmy zrobić w tamtej sytuacji, to przeciwstawić się Niemcom, wiedząc, że na końcu drogi czeka nas śmierć. To była ta jedyna pewna rzecz. Nie było złudzenia, nie mieliśmy nawet takiej myśli, że możemy przeżyć. Nikt o tym nie śnił. Ani na początku powstania, ani później.” – wspominał Symcha Ratajzer Rotem, ps. „Kazik” – członek Żydowskiej Organizacji Bojowej
Partnerami obchodów są: Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce, Muzeum POLIN.
Uroczystość będzie transmitowana na żywo w mediach społecznościowych organizatora
Instytucje, które chciałyby złożyć wieniec podczas uroczystości, uprzejmie prosimy o zgłoszenie pod adresem: sekretariat@tskz.pl do dnia 17.04.2025 r.
Kontakt:
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Magdalena Borkowska
M: komunikacja@tskz.pl
T: 693 987 377