Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce zaprasza do udziału w uroczystości 81. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, która odbędzie się 19 kwietnia o godz. 12:00 pod Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.
Rocznica Powstania w Getcie Warszawskich jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla społeczności żydowskiej w Polsce.
„Dla nas, pokolenia Żydów urodzonych w Polsce w latach powojennych, pamięć o powstaniu w getcie warszawskim jest podstawowym elementem naszej tożsamości. Portrety Mordechaja Anielewicza i innych bojowników getta wisiały na ścianach każdego Klubu TSKŻ. Rokrocznie 19 kwietnia czujemy jak ważna jest obecność przy Pomniku Bohaterów Getta, by nasza zbiorowa pamięć żyła i trwała w kolejnych pokoleniach polskich Żydów. Dziś naszą powinnością jest pamiętać o tych wydarzeniach, a także przekazywać następnym pokoleniom najważniejsze wartości, którymi kierowali się powstańcy Getta Warszawskiego – wolnością i godnością. Jesteśmy wdzięczni każdemu, kto pragnie wraz z nami wziąć udział w tych uroczystościach.” – mówi Artur Hofman, prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce
Główny punkt obchodów – uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczynają się o godz. 12:00. Udział w nich wezmą: przedstawiciele organizacji żydowskich, kombatanci, Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, dyplomaci, przedstawiciele polskich instytucji kultury, a także mieszkańcy stolicy. Następnie uczestnicy Marszu Pamięci przejdą składając kwiaty przy kolejnych miejscach pamięci, związanych z Gettem Warszawskim. Uroczystości zakończą się przy pomniku na Umschlagplatz.
Trasa Marszu Pamięci Powstańców:
– Pomnik Bohaterów Getta – właz, pl. Bohaterów Getta Warszawskiego
– Pomnik Żegoty, pl. Bohaterów Getta Warszawskiego
– Płyta Szmula Zygielbojma, ul. Edelmana 6
– Bunkier Anielewicza, róg Miłej i Dubois
– Umschlagplatz, ul. Stawki 4/6
W nocy z 18 na 19 kwietnia 1943 r., w święto Pesach, getto warszawskie otoczone zostało przez niemieckie oddziały wojskowe. Z samego rana, Niemcy wkroczyli do getta z zamiarem jego ostatecznej likwidacji. Członkowie żydowskich organizacji zbrojnych – Żydowskiej Organizacji Bojowej z jej dowódcą Mordechajem Anielewiczem i bojownikami takimi jak: Icchak Cukerman i Marek Edelman oraz Żydowskiego Związku Wojskowego dowodzonego przez Pawła Frenkla i Leona Rodla, stanęli do walki o ludzką godność. Rozpoczęło się pierwsze miejskie powstanie w okupowanej przez Niemców Europie.
„Jeżeli przetrwać – to tylko jako wolni ludzie, a jeżeli to jest niemożliwe, to jako wolni ludzie zginąć. W walce zwyciężymy śmierć” – to hasło towarzyszyło powstańcom podczas ich bohaterskiego zrywu.
Uroczystość będzie transmitowana na żywo w mediach społecznościowych TSKŻ
Partnerami obchodów są: Muzeum Getta Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, EMOTL European March of Living, EJA – European Jewish Association
Kontakt:
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Magdalena Borkowska
M: komunikacja@tskz.pl
T: 693 987 377