79. Rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim
09 kwietnia, 2022

Uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta oraz Marsz Pamięci Powstańców, tak 19 kwietnia Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce razem z Muzeum Getta Warszawskiego i Żydowskim Instytutem Historycznym im. E. Ringelbluma uczczą, 79. rocznicę Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.


Rocznica Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskich jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla społeczności żydowskiej w Polsce. TSKŻ, który powstał po wojnie, od początku swojego istnienia, jest depozytariuszem pamięci o powstaniu w getcie warszawskim i kultywował ją także w najtrudniejszych dla polskich Żydów czasie.

“Dla każdego członka TSKŻ-u, rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim jest wpisana w jego tożsamość.
Data 19 kwietnia jednoczy polskich Żydów niezależnie od tego skąd pochodzą i gdzie obecnie mieszkają. Przed 2005 rokiem, kiedy to ONZ uchwaliło Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, to właśnie ta rocznica symbolizowała pamięć o wszystkich ofiarach Zagłady. W ostatnich latach, uroczystości pod Pomnikiem na warszawskim Muranowie gromadzą także wielu mieszkańców Warszawy. Świadczy to o fakcie, że pamięć o powstaniu nie jest już tylko pamięcią żydowską, lecz immanentną częścią polskiej historii
. – powiedział Artur Hofman prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce

Główny punkt obchodów – uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczynają się o godz. 12:00. Udział w nich wezmą: przedstawiciele organizacji żydowskich, kombatanci, Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ambasadorowie, przedstawiciele polskich instytucji kultury, a także mieszkańcy stolicy. Następnie uczestnicy Marszu Pamięci, przejdą składając kwiaty przy kolejnych miejscach pamięci, związanych z Gettem Warszawskim. Uroczystości zakończą się na Umschlagplatz.

Prosimy o potwierdzenie udziału w uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta, pod adresem: komunikacja@tskz.pl do dn. 15.04.2022 – dotyczy instytucji.

Osoby prywatne nie muszą potwierdzać obecności.

O godz. 19:00 w sali kinowej Państwowego Muzeum Etnograficznego odbędzie się koncert Izabeli Szafrańskiej „ŻYDOWSKA ULICA/JEWISH STREET”. Na repertuar złożą się pieśni żydowskie i utwory o tematyce żydowskiej i wojennej.

Izabela Szafrańska jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie w Białymstoku. Laureatką wielu festiwali i konkursów w Polsce. Półfinalistką programu telewizyjnego The Voice of Poland oraz finalistką programu Must be the Music. Koncertuje w kraju i za granicą Muzyką żydowską i sefardyjską zajmuje się od kilku lat.

Bezpłatne e-bilety upoważniające do wejścia na koncert można otrzymać zgłaszając chęć uczestnictwa mailowo na adres: biuroprasowe@1943.pl do dn. 15.04.2022

Obchodom towarzyszyć będą spotkania autorskie odbywające się w Klubie Babel.

20.04 godz. 18:00 Klub Babel, ul. Próżna 5 Spotkanie wokół publikacji „Getto Warszawskie w literaturze polskiej, Antologia”. Spotkanie z prof. Sławomirem Buryłą poprowadzi dr Wiesława Młynarczyk, fragmenty książki odczyta Sławomir Holland.

Antologia tekstów wybranych i opracowanych przez prof. Sławomira Buryłę jest pierwszą tak bogatą prezentacją getta warszawskiego w polskiej prozie i poezji. Publikacja ma charakter syntetyczny. Czytelnik ma okazję zapoznać się nie tylko z dorobkiem Hanny Krall, Kazimierza Moczarskiego, Czesława Miłosza czy Jerzego Andrzejewskiego, zazwyczaj kojarzonych z obrazem getta warszawskiego, ale też innych twórców często pomijanych bądź w ogóle nie łączonych z tą tematyką.

21 kwietnia o godz. 18:00 – spotkanie z Hanką Grupińską, autorką książek „Ciągle po kole”, „Odczytanie Listy” oraz „12 opowieści żydowskich”. Są to historie pojedynczych ludzi, ich cierpienia w życiu codziennym czasu Zagłady i próbie radzenia sobie z rozpadem znanego im świata. We wszystkich trzech książkach Hanka Grupińska próbuje zrozumieć i opisać niemożliwe, przyjmując osobliwą i unikalną perspektywę – nie interesują jej suche fakty – często nie do odtworzenia. Skupia się na perspektywie indywidualnej, intymnej, na szczególe,
z którego buduje mikropowieść. Spotkanie poprowadzi Miłka Skalska.


Kontakt:

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce

Magdalena Borkowska

M: komunikacja@tskz.pl

T: 693 987 377

www.tskz.pl

Muzeum Getta Warszawskiego

Anna Szocik

M: aszocik@1943.pl

T: +48 22 419 92 50

www.1943.pl


Zachęcamy także do udziału w uroczystościach organizowanych przez Oddziały TSKŻ we Wrocławiu, Szczecinie oraz Gdańsku:


 

 

Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji