W grudniu odbyły się ostatnie zajęcia warsztatów edukacyjno – artystycznych, połączonych z otwartą przestrzenią twórczą “Jung Warsze”. Projekt rozpoczął już na początku stycznia 2020 warsztatami edukacyjnymi w szkole Lauder – Morasha w Warszawie i otwartymi zajęciami edukacyjno – artystycznymi w Klubokawiarni Babel.
W ciągu dwóch miesięcy zebrała się stała grupa uczestników – dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 13 lat, którzy regularnie brali udział w niedzielnych, 2 – godzinnych, bezpłatnych warsztatach.
W ramach warsztatów uczestnicy, poza możliwością pogłębienia znajomości kultury i historii żydowskiej, poznawali również świat sztuki i uczestniczyli we wspólnych i indywidualnych procesach twórczych. Wraz z instruktorami – studentkami Hebraistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz studentami Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Teatralnej poznawali rozmaite zagadnienia związane naukowe i kulturalne oraz nowe techniki artystyczne.
W ramach zajęć edukacyjnych grupa brała udział w warsztatach (m.in.): judaistycznych, ekologicznych i zero waste, związanych z feminizmem, filmowych, hebraistycznych, varsavianistycznych, integracyjnych, z historii sztuki.
W ramach zajęć artystycznych (plastycznych, filmowych i teatralnych) grupa poznawała tajniki: improwizacji teatralnej, pracy z ciałem i głosem, teatru lalek, teatru przedmiotu, tworzenia scen dialogowych, tworzenia scenariusza filmowego, tworzenia scenografii, kostiumów i charakteryzacji oraz rozmaite techniki plastyczne: malarstwo, rysunek, rzeźbienie, szycie i inne.
W ramach niedzielnych zajęć odbyło się też wspólne wyjście do kina Muranów, podczas którego uczestnicy wzięli udział w projekcji norweskiej animacji i warsztatach filmowych.
Poza cotygodniowymi spotkaniami w niedziele, mimo pandemii udało się zorganizować dwa projekty letnie: 7 – dniowe “lato w mieście” oraz 3 – dniowe warsztaty ekologiczne “Nasze podwórko”.
Podczas obu projektów poza zajęciami stacjonarnymi odbyło się bardzo wiele wyjść o charakterze kulturalnym. W ich ramach uczestnicy odwiedzili: Muzeum Iluzji COSMOS, Muzeum Ewolucji, Muzeum Techniki, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Kino Wisła, Muzeum Domków dla Lalek, Synagogę Nożyków, sklep koszerny i ośrodek TSKŻ w Śródborowie. Brali także udział w spacerze varsavianistycznym śladami warszawskich Żydów dawniej i dziś.
Oba letnie projekty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i bardzo dobrymi opiniami uczestników i ich rodziców. Projekty obejmowały zajęcia w godz. 9 – 17 oraz wyżywienie (drugie śniadanie i dwudaniowy obiad) i były całkowicie bezpłatne dla uczestników.
W trakcie roku instruktorzy podjęli z uczestnikami próbę realizacji dwóch spektakli (Purim Szpil i Opowieści Chanukowej) – niestety z powodu nawracających obostrzeń związanych z pandemią nie zostały one wystawione. Liczymy, że kolejny rok pod tym względem przyniesie na więcej możliwości.
Od listopada, gdy restrykcje dotyczące zgromadzeń zostały zaostrzone – niedzielne warsztaty Jung Warsze zostały przeniesione do przestrzeni online. W trakcie cotygodniowych spotkań na Microsoft Teams dzieci uczestniczyły w rozmaitych aktywnościach m.in: wpólne czytanie bajek, czytanie performatywne, tworzenie lalek teatralnych i robienie etiud, warsztaty z historii sztuki, warsztaty judaistyczne, śpiewanki chanukowe, klub filmowy, klub dyskusyjny, gry i zabawy interaktywne. 20 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie, którym oficjalnie zakończyliśmy pierwszy rok działalności Jung Warsze. W ciągu tego czasu w naszych działaniach uczestniczyło ponad kilkadziesiąt dzieci i nastolatków, zarówno ze społeczności żydowskiej jak i spoza niej. Mamy nadzieję, że nadchodzący rok przyniesie nam co najmniej tyle radości co poprzedni i już nie możemy doczekać się marca 2021 – kiedy rozpocznie się druga edycja