Już po raz trzynasty w Łodzi odbyły się DNI PAMIĘCI. W dniach 27 stycznia–31 stycznia 2023 uczczony został, ustanowiony przez ONZ 18 lat temu, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Czterodniowy program artystyczno-literacki oraz dwudniowy pakiet edukacyjny zgromadziły niemalże dwutysięczną publiczność. Po raz kolejny dzięki współpracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w ramach XIII DNI PAMIĘCI można było wziąć udział koncertach, spektaklach i spotkaniach autorskich.
27 stycznia na całym świecie odbywają się liczne uroczystości poświęcone pamięci ofiar Holokaustu. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce przypominało historię Holokaustu i pielęgnowało pamięć ofiar Zagłady, poczynając od czasów powojennych, gdy tematyka żydowska nie była ani modna, ani popularna. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa bo w jej tle, tuż obok u naszych ukraińskich sąsiadów, toczy się okrutna wojna. Wiele lat temu dopisaliśmy Łódź do listy miast obchodzących Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Wspólnie z Teatrem im. Stefana Jaracza oraz Urzędem Marszałkowskim, po raz kolejny podjęliśmy wyzwanie aby przypomnieć o tragicznych losach Żydów sprzed 80 lat którzy stali się ofiarami II Wojny Światowej.
Szczególne znaczenie obchodów w tym roku podkreślili wszyscy przedstawiciele lokalnych władz, Wicemarszałkowie Piotr Adamczyk i Zbigniew Zięba, Wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa Wodnicka oraz Wiceambasador Izraela w Polsce Pani Shani Tayar.
Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się 27 stycznia na Stacji Radegast (oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych) gdzie nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem. W imieniu organizatorów znamienitych gości powitali Jacek Młynarski z TSKŻ, Michal Chorosiński – dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza oraz Jacek Wawrzynkiewicz – Dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych.
Wieczorem w Teatrze im Stefana Jaracza, o godzinie 18.00 odbył się koncert inauguracyjny „Hemar ODnowa” będący autorskim projektem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Instytutu Pamięci Narodowej, wykonanym na podstawie scenariusza Krystiana Iwanowa. Premiera wydarzenia odbyła się 6 kwietnia 2021 roku z okazji 120 urodzin Mariana Hemara. Na scenie wystąpili znakomici artyści, soliści i muzycy, 40 osobowy zespół który przybliżał słuchaczom twórczość Mariana Hemara w zupełnie nowej odsłonie.
Dzień później, w sobotę 28 stycznia, organizatorzy zaprosili wszystkich chętnych do kawiarni Obiecana Cafe na spotkanie autorskie z Anną Dobrowlską – autorką książki “Byłem fotografem w Auschwitz – prawdziwa historia Wilhelma Brassego”. W tym samym dniu na Scenie Kameralnej Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi wystąpił Sławomir Holland w spektaklu „Nic nowego pod słońcem”.
Dzień później, 29 stycznia, wszystkie wydarzenia odbyły się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Późnym popołudniem publiczność wzięła udział w spotkaniu pt. PRZED ZAGŁADĄ. Kobiety w kręgu awangardy. Spotkanie miało charakter rozmowy z udziałem znamienitych gości; Dariusza Dekierta, Irminy Michalak oraz Krystyny Radziszewskiej, którzy zagłębili się w dyskusji o książce “Tańczymy zaczarowani taniec młodości” a pytania zadawała Joanna Podolska. Wieczorem widzowie wypełnili po brzegi salę audytoryjną Centrum Dialogu aby podziwiać na scenie Agnieszkę Babicz w monodramie „Wiera”. Aktorka stworzyła niesamowity klimat wpuszczając nas niemalże „do domu” Wiery Gran. Owacji na stojąco nie było końca.
Finał XIII DNI PAMIĘCI odbył się 30 stycznia o w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. Galę finałową uświetni koncert w wykonaniu zespołu „Sentido” w składzie: Kaja Mianowana, Karolina Matuszkiewicz, Arad Emamgholi , Piotr Kopietz . Zespół w swoim wyjątkowym projekcie „Mordechaj Gebirtig – Bard z krakowskiego Kazimierza”, sięgnął do niezwykłej twórczości krakowskiego pieśniarza i zaczerpnął z niej to co najlepsze czego dowodem może być aria oklasków oraz kilkukrotne bisy artystów.
W dniach 30-31 stycznia miał miejsce też Specjalny PAKIET EDUKACYJNY DNI PAMIĘCI. Były to dwa dni wypełnione warsztatami, spektaklami i koncertami, rozmowami i pokazem filmów. W pakiecie udział wzięło udział ok 800 uczniów. Wspólnie uczyliśmy się empatii, przyjaźni, sprawiedliwości i odwagi. Pracowaliśmy nad emocjami. Poznawaliśmy historię. W tym czasie: zrealizowaliśmy 9 warsztatów, obejrzeliśmy 3 spektakle i zwiedziliśmy 3 wystawy. Spotkaliśmy dzieci i młodzież z regionu łódzkiego jak i samej Łodzi.
Nie byłoby pakietu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży ani DNI PAMIĘCI , gdyby nie nasi wspaniali współorganizatorzy i partnerzy : Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi Województwo Łódzkie, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej (Biuro Wydarzeń Kulturalnych IPN), Muzeum Getta Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, Obiecana Cafe, MWM PR, Fundacja Meritum, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, Muzeum Miasta Łodzi, Chór Dziecięcy Miasta Łodzi, Stowarzyszenie Drugie pokolenie, Stowarzyszenie Dzieci Holokaustu, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi, , Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, Grupa Odnowa.
Wsparcia medialnego udzielili nam: TVP3 Łódź, Radio Łódź, Dziennik Łódzki, e-teatr.pl, Słowo Żydowskie.
Patronat honorowy nad wydarzeniem obieli: Ambasada Izraela w Polsce, Prezydent miasta Łodzi – Hanna Zdanowska, Marszałek Województwa Łódzkiego – Grzegorz Schreiber oraz Wojewoda Łódzki – Tobiasz Bocheński.
XIII DNI PAMIĘCI zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
Te wszystkie instytucje od lat wspierają idee DNI PAMIĘCI za co bardzo DZIĘKUJEMY.
Podziękowania należą się też, a może przede wszystkim, widzom i słuchaczom którzy są z nami przez te wszystkie lata.
To dzięki Waszej empatii i zrozumieniu udaje nam się podtrzymywać pamięć o Ofiarach Holokaustu. DO ZOBACZENIA w 2024 r.