W tym roku wrzesień w TSKŻ upłynął pod znakiem celebrowania „Wielkich Świąt” – jest to cykl ważnych świąt obejmujących: żydowski Nowy Rok – Rosz Ha Szana; Sukot; Jom Kippur oraz Simchat Tora. Tradycyjnie jest to czas wspólnych spotkań, których tak brakowało naszym członkom ze względu na pandemię. Oddziały TSKŻ przygotowały wiele ciekawych wydarzeń podczas których nasi członkowie i przyjaciele mogli razem spędzić ten świąteczny okres.
Częstochowa
6 września w TSKŻ Czestochowa uroczystość uświetnił występ zespołu Klezmorim w składzie: Karolina Stasiowska – altówka i śpiew, Marcin Wiercioch – akordeon, Piotr Południak – wiolonczela.
Koncert składał się z pieśni żydowskich w języku jidysz, przeplatanych opowieściami i tłumaczeniem na polski, a także z utworów instrumentalnych. Wybrzmiała między innymi: „Hava Nagila”, „Rebeka”, „Alde Jano” , „Baj Mir bistu szejn”, „Trink Bruder”,Tumbalalajka’, jednak najpiękniejszą pieśnią był utwór rozpoczynający spotkanie “Erszter Wals – pierwszy walc”.
fot. Altea Leszczyńska
Dzierżoniów
2 września Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce Oddział w Dzierżoniowie zorganizowało uroczystości z okazji Rosz Ha szana i Sukot w Restauracji i sali koncertowej Agroturystyki Forteca w Uciechowie. W programie był poczęstunek dla uczestników spotkania oraz wykład na temat Wielkich Świąt Żydowskich (dr Anna Gruzlewska). W części artystycznej wystąpili pianiści Dolnośląskich Salonów Muzycznych (Jerzy Owczarz i Maurycy Huf).
Gdańsk
Z okazji Święta Rosz Ha szana 5782 – gdański oddział zorganizował koncert „PIĘKNO, SMUTEK, ŻAL…”.
Koncert przeniósł słuchaczy w czasy dzieciństwa, radości ale i smutku, trwogi. Na świątecznym spotkaniu nie mogło zabraknąć tradycyjnych potraw żydowskich, symbolizujących Nowy Rok Żydowski a mianowicie: chały z rodzynkami, jabłek maczanych w miodzie, owoców granatu i ryby.
Świąteczne spotkanie zorganizowane zostało w Gdańskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuki
Gliwicie
4 września w gliwickim Oddziale TSKŻ odbyło się przyjęcie z okazji Wielkich Świąt Żydowskich obejmujące Rosz Haszana i Sukkot. Oprócz członków Oddziału i ich współmałżonków, gościli przewodniczący oraz członkowie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, a także sympatycy.
Przez cały czas towarzyszył zespół „U Pana Boga za Piecem”, którego repertuar doskonale wpisywał się w wesołą atmosferę wieczoru. Mogliśmy usłyszeć żydowskie piosenki śpiewane zarówno w języku polskim jak i hebrajskim.
Katowice
5 września, w Będzinie w Cafe Jerozolima katowicki oddział TSKŻ świętował nadchodzący nowy 5782 rok. Po przywitaniu zebranych przez przewodniczącą Oddziału Helenę Grzebień, odczytano list z pozdrowieniami od pełnomocnika Wojewody Śląskiego Magdaleny Szewczuk-Szturc. Paweł Grabiec objaśnił znaczenie świąt Nowego Roku – przymierza Boga z ludźmi oraz zbliżającego się Jom Kipur – podsumowania działań ludzi. Zabrzmiał szofar. Spotkanie uświetnił występ zespołu SENTIDO, w składzie: Kaja Mianowana – wokal, Piotr Kopietz – akordeon, Arad Emamgholi – instrumenty perkusyjne. Zabrzmiały takie utwory jak: nostalgiczne “Miasteczko Bełz”, “Baj mir bist du szejn” oraz utwory instrumentalne. Koncert zakończył się owacjami na stojąco.
Kraków
26 września członkowie Oddziału TSKŻ spotkali się w restauracji HEVRE na krakowskim Kazimierzu. Spotkanie poświęcone Wielkim Świętom Żydowskim uświetnił koncert „HELUCZE” oraz występ taneczny Agnieszki Jachym, której akompaniował Patryk Petersson.
fot. Laura Wagner
Legnica
19 września w Klubie TSKŻ w Legnicy wystąpił zespół AR-PO-DE w składzie: Edmund Gacek, Petros Kirakosjan, Leonid Wołodko. Po wstępie, na gości czekał tradycyjny noworoczny poczęstunek.
Łódź
19 września w Klubie TSKŻ przy ul. Pomorskiej świąteczne spotkanie uświetnił występ Danuty Morel, której akompaniował Romuald Gizdoń. Artystka zaśpiewała znane i lubiane utwory w języku jidysz i polskim („Sztetele Bełz”; „Przejdź na żydowski”)
Szczecin
Podczas erew Sukot w Oddziale TSKŻ Szczecin wystąpiła mieszkająca na co dzień w Izraelu piosenkarka Danuta Morel. Akompaniował jej Romuald Gizdoń. Uroczystości w szczecińskim Klubie zgromadziły zarówno członków jak i gości z Danii.
Wałbrzych
24 września, członkowie Oddziału TSKŻ w Wałbrzychu, spotkali się w barze Żak, w filii Politechniki Wrocławskiej. Spotkanie umilił zespół Klezmerado. Muzycy grali utwory kompozytorów żydowskich i popularne melodie filmowe. Uroczystość rozpoczęła się od opowieści o tradycjach i zwyczjach świątecznych, następnie życzenia złożyli: pani Maria Romańska –Przewodnicząca Rady Miasta oraz wiceprezydent miasta Zygmunt Nowaczyk.
Wrocław
12 września we wrocławskim oddziale TSKŻ odbyło się spotkanie z okazji Rosz Ha Szana 5782. Uroczystość świąteczna miała charakter bardzo podniosły i nostalgiczny. Okres pandemiczny nie pozwalał na regularne spotkania klubowe dlatego też tegoroczne święta cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród członków i sympatyków stowarzyszenia. Zespół Klezmerado swoimi profesjonalnymi taktami muzyki żydowskiej naznaczył świąteczny charakter spotkania a wrocławski aktor Tomasz Kwietko-Bębnowski swoim humorem i dowcipem wprowadzał obecnych w nastrój świąteczny.
26 września, z okazji święta Sukot odbył się koncert Aleksandry Idkowskiej, której towarzyszył pianista Dawid Troczewski. Przybyli członkowie TSKŻ oraz zaproszeni goście, z wyraźnym wzruszeniem wysłuchali przygotowanego koncertu, nagradzając każdy wyśpiewany utwór licznymi brawami.
Świąteczne potrawy przygotowała Izabela Szpacenko.
Warszawa
5 września w Klubie Babel odbyło się noworoczne spotkanie członków Oddziału Warszawskiego, podczas którego wystąpiła charyzmatyczna wokalistka i solistka kantoralna Anna Riveiro, a towarzyszył jej gitarzysta Michał Pindakiewicz. Artystka zaprezentowała koncert BARWY MUZYKI ŻYDOWSKIEJ. Był to kameralny wieczór pieśni żydowskich: hebrajskich, sefardyjskich i jidisz oraz muzyczna opowieść o żydowskim życiu niezależnie od miejsca urodzenia. Usłyszeliśmy utwory towarzyszące ludziom w różnych sytuacjach dnia powszedniego oraz świąt: modlitwy, pieśni miłosne i weselne, kołysanki. Na zakończenie – każdy z gości otrzymał paczkę z tradycyjnymi, noworocznymi smakołykami (nie zabrakło chałek, jabłek, grantów, miodu i wina).
fot. Igor Lewicki
Z okazji święta Sukot, 26 września członkowie Oddziału Warszawskiego wybrali się na wycieczkę do Białegostoku – w poszukiwaniu śladów żydowskich. Na miejscu wraz z przewodnikiem PTTK p. Izabelą Szymańską odwiedzili miejsca gdzie stały synagogi, miejsca związane z ruchem Esperanto oraz miejsce zamieszkania Ludwika Zamenhofa, a także Pomnik Powstańców Getta Białostockiego, a na koniec piękne ogrody Pałacu Branickich. Poczęstunek w tym dniu przygotowało Cafe Esperanto.
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji