TSKŻ
Warsztaty artystyczne w Częstochowie
30 sierpnia, 2022

26 sierpnia 2022 TSKŻ  Oddział Częstochowa zaprosił dzieci  na wakacyjne spotkanie z kulturą żydowską na Pikniku Sąsiedzkim ” Przystanek Warta”, organizowanym przez Partnerstwo “Stare Miasto – Nowe Życie”. Wydarzenie zostało objęte patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy

Była to już kolejna edycja Pikniku, który organizowany jest z myślą o  mieszkańcach  dzielnicy Stare Miasto. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 30 organizacji w tym TSKŻ Oddział Częstochowa. W naszym namiocie  każdy mógł odnaleźć  w sobie talent oraz zobaczyć piękno wynikające z różnorodności i tolerancji. Tytuł naszych warsztatów to ” Leehov migwanim – lubić rozmaitość”. Warsztaty artystyczne  dla dzieci inspirowane były słowami  Starego Doktora – Janusza Korczaka. Prowadziła je miłośniczka kultury żydowskiej, animatorka –    Jolanta Stanisz .

Dla dzieci  przygotowane zostały książeczki do rysowania opatrzone cytatami myśli Janusz Korczaka, m.in:

”Nie wiem, co więcej łączy ludzi, podobieństwo czy właśnie różnice. Jednego lubię, bo podobny do mnie, drugiego bo inny.”

W tych książeczkach dzieci mogły rysować i pisać jak widzą różnorodność: w świecie ludzi, roślin i zwierząt i  tym sposobem poznawały hebrajskie nazwy otaczającej nas natury .

W tym roku  z okazji pikniku została wydawana gazeta wzorowana na przedwojennej miejscowej prasie- “Goniec Częstochowski “, gdzie opisane zostało co słychać u wszystkich partnerów oraz historyczne faktów z dziejów Częstochowy. Jest  to  okazja do ukazania  wkładu żydowskiej części społeczności Częstochowy w rozwój miasta wczoraj i dziś .

Warsztaty artystyczne pozwoliły uczestnikom zapoznać się z różnorodnością otaczających nas ludzi i  kultur oraz pozwoliły zobaczyć jakim językiem była napisana Tora i Biblia. Nasza animatorka pokazała  wszystkim swoją wycinankę ”Arkę Noego”.

Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży  i dorosłych cieszyło się poznawanie pisowni imion oraz prostych słów alfabetem hebrajskim .