TSKŻ
Koncert „Mordechaj Gebirtig – Bard z krakowskiego Kazimierza” w Muzeum Etnograficznym w Warszawie
21 września, 2022

9 października o godz. 17:00 zapraszamy do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (ul. Kredytowa 1) na koncert poświęcony, przypadającej w tym roku 145. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci Mordechaja Gebirtiga – żydowskiego poety ludowego i pieśniarza tworzącego w języku jidysz.

Zespół „Sentido” w swoim wyjątkowym projekcie muzycznym: „Mordechaj Gebirtig – Bard z krakowskiego Kazimierza” sięgając do niezwykłej twórczości tego krakowskiego pieśniarza czerpie z niej to, co najlepsze. Muzycy odczytując tę twórczość na nowo, dzielą się nią ze słuchaczem poprzez swoją wrażliwość, muzykę oraz słowo.

Mordechaj Gebirtig – znany krakowski rzemieślnik, niezwykły stolarz, a zarazem wybitny i lubiany artysta ludowy. Ostatni żydowski Bard z krakowskiego Kazimierza. Mordechaj  Gebirtig należał do najważniejszych postaci żydowskiej elity międzywojennego Krakowa.

Poezja Gebirtiga weszła na stałe do żelaznego kanonu żydowskiej pieśni ludowej i mimo upływu 80 lat od śmierci autora jest ciągle żywa. Po Jego utwory sięgają artyści i miłośnicy kultury żydowskiej z całego świata. Jak nikt inny, M. Gebirtig potrafił w swojej twórczości opisać niezwykle złożoną kulturę i życie społeczne Żydów w przedwojennej Polsce.

Podczas koncertu usłyszeć będzie można m.in. utwory: „Żegnaj mi Krakowie”, „Kinder yorn”, „Abramek złodziejaszek”, „Rejzele” czy
„Di Saposhkelech” wykonane w języku polski i jidysz.

Koncert wykona Zespół „Sentido” w składzie:

Kaja Mianowana – wokal

Karolina Matuszkiewicz – skrzypce, kemancze, wokal, suka

Arad Emamgholi – daf, tombak, wokal

 Piotr Kopietz – akordeon, aranżacje, kier. artystyczne

Koncert poprzedzi prelekcja Ewy Małkowskiej Bieniek „Kroke Gebirtiga”

Bezpłatne wejściówki na koncert można odebrać w Klubie Babel (ul. Próżna 5) od dn.26.09.2022

Zobacz reportaż z koncertu:

Wydarzenie na Facebooku – kliknij tutaj