Transmisja online -uroczystość zapalenia zniczy przy murze getta
16 listopada, 2020

W 80. rocznicę zamknięcia granic getta warszawskiego, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski i prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman zapraszają na uroczystość zapalenia zniczy przy murze getta warszawskiego (XII LO im. H. Sienkiewicza, przy ul. Siennej 53), która rozpocznie się o godz. 13:00.

https://www.youtube.com/watch?v=are_CIuIb20&feature=youtu.be


Historia getta warszawskiego jest zapisem tragedii jakiej nie znał dotąd świat. Tragedii na której opisanie trudno jest znaleźć słowa (…) Stojąc przy jednym z niewielu ocalałych fragmentów muru getta, niedaleko przyszłej siedziby powstającego Muzeum Getta Warszawskiego, chciałbym przypomnieć jak ważna jest pamięć o wydarzeniach, których świadkiem było to miasto, a także jak istotne jest aby nigdy nie pozwolić na ich powtórzenie. Niech nigdy już Warszawa nie będzie podzielona murem. Niech nigdy nie zgaśnie pamięć o tragedii tych, których wyrokiem niemieckich okupantów skazani zostali na zagładę. Albert Stankowski (Dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego)

Nam, Żydom urodzonym po wojnie przypadło być strażnikiem pamięci. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, które od 70 lat istnieje, wciąż pamięta o ofiarach żydowskich i pamięta kto był katem a kto ofiarą. Wiemy co niemiecki hitleryzm zrobił naszemu narodowi (…) Dziś 80 lat po tym wydarzeniu, kiedy postawiono mur w sercu Europy, w sercu tego pięknego miasta, musimy powiedzieć dlaczego tu jesteśmy, dlaczego musimy pamiętać, dlaczego musimy przypominać… Artur Hofman (Prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce)

Upamiętnienie Shoah oraz jej historycznego kontekstu jest moranym obowiązkiem całej ludzkości, ale w jeszcze większym stopniu spoczywa on na nas, jako obywatelach wolnej Rzeczypospolitej, mieszkańcach ziemi na której niemieccy naziści utworzyli utworzyli swoje straszliwe fabryki śmierci i gdzie śmierć z ich rąk poniosły miliony ofiar holocaustu – fragment listu Prezydenta Andrzeja Dudy odczytany przez Ministra Wojciecha Kolarskiego


(…) Ten dzień, 16 listopada w 80.rocznicę zamknięcia Żydów warszawskich, ale też warto pamiętać wielu Żydów z innych miast i miasteczek mazowieckich, którzy byli tu przywożeni systematycznie. W tę rocznicę się dzisiaj spotykamy i myślę, że ta jesienna data to będzie stały element, stały punkt naszych spotkań dorocznych. Tak jak 19 kwietnia, tak jak 22 lipca
. – Jarosław Sellin  (Sekretarz Stanu w MKDNiS)

(…) Chcemy to miejsce też dedykować, tym wszystkim przyszłym wydarzeniom, które będziemy mogli połączyć z odwiedzinami w Muzeum Getta Warszawskiego i myślę, że to będzie bardzo ważne miejsce które, jako w sumie jedna z niewielu pamiątek w tak namacalny sposób będzie nam przypominać co się działo za tym murem i co się działo przed tym murem w czasie okupacji niemieckiej, w czasie II Wojny Światowej. Pamiętamy, będziemy pamiętać i pamiętajmy, że ten mur który tak bardzo podzielił Warszawę w czasie wojny, teraz może nam przypominać, że więcej nas łączy niż dzieli i myślę, że takie przesłanie chcemy też widzieć w naszej współpracy. Monika Krawczyk (Członek Zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP)


fot. Jacek Turczyk


Decyzję o budowie murów wokół dzielnicy dla Żydów w Warszawie podjęto w marcu 1940 r. Niemcy chcieli tym samym szczelnie oddzielić „obszar zagrożony epidemią” jak określano tę część miasta. W połowie listopada w samym sercu Warszawy powstało otoczone murem getto, oficjalnie nazywane przez Niemców Jüdische Wohnbezirk (żydowska dzielnica mieszkaniowa). Zamknięcie jego granic nastąpiło w nocy z 15 na 16 listopada 1940 r.