Poza naszym głównym wydarzeniem poświęconym pamięci o ofiarach Zagłady, czyli czternastymi DNIAMI PAMIĘCI w Łodzi, w poszczególnych oddziałach odbyły się uroczystości związane obchodami tego niezwykle ważnego dla żydowskiej społeczności dnia.
CZĘSTOCHOWA
22 stycznia Oddział TSKŻ w Częstochowie zorganizował lokalne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. O godznie 16:40 odbyło się złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Częstochowskiego Getta. W uroczystości wzięli udział m.in. dr Juliusz Sętowski z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy, dyrektor Muzeum Częstochowskiego Katarzyna Ozimek i wiceprzewodnicząca Rady Miasta Częstochowy Jolanta Urbańska. Po złożeniu wieńców wszyscy zebrani otrzymali kartki z hasłem #WeRemember i wspólnie zapozowali do zdjęcia, włączając się przy tym w międzynarodową akcję przypominającą o tym, że tak straszna zbrodnia jak Zagłada nigdy więcej nie powinna się powtórzyć. Niedługo potem w siedzibie częstochowskiego Oddziału rozpoczął się wykład historyka Wiesława Paszkowskiego „Częstochowskie oblicze Holokaustu”, w którym poruszone zostały kwestie trudów codzienności częstochowskiego getta.
WARSZAWA
28 stycznia w Klubie Babel członkowie warszawskiego oddziału uczcili pamięć ofiar Zagłady. Pierwszą częścią spotkania był wykład dr Wiesławy Młynarczyk z działu edukacji Muzeum Getta Warszawskiego, którego tematem przewodnim były aspekty życia kulturalnego w getcie warszawskim. W drugiej części wydarzenia na scenie pojawiła się mieszkająca na co dzień w Izraelu pieśniarka Olga Avigail Mieleszczuk, której towarzyszył zespół Gang Tango. Podczas koncertu „Yiddish Tango z Czasów Zagłady” zaprezentowane zostały utwory m.in. takie utwory jak „Tango kołysanka z getta łódzkiego”, „Friling”, czy „Rozmowa z dzieckiem”.
Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy TSKŻ i Muzeum Getta Warszawskiego.
SZCZECIN
W dniu 27 stycznia przedstawiciele szczecińskiego oddziału TSKŻ złożyli wieńce w dwóch lokalizacjach – pod muralem Synagogi przy ul. Dworcowej oraz w Męcinie na terenie byłej filii obozu pracy przymusowej Stutthof. O godzinie 15:00 tego samego dnia w siedzibie przy ul. Niemcewicza dr Agata Jankowska wygłosiła prelekcję zatytułowaną „Polska humanistyka wobec Zagłady Żydów. Współczesne tendencje i kierunki badawcze”.
DZIERŻONIÓW
W dniu Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu o godzinie 11:00 delegacja TSKŻ Dzierżoniów złożyła wieńce pod pomnikami ofiar Zagłady na terenie Sporetschule w Pieszycach (dawny podobóz Gross-Rosen).
WAŁBRZYCH
27 stycznia w Muzeum Byłego Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Gross-Rosen odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli także członkowie wałbrzyskiego oddziału. Wszyscy zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Pomnikiem Mauzoleum. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w placówce zorganizowano otwarcie wystawy „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”, która przybliża historię członków Stowarzyszenia „Drugie Pokolenie”. O historii swojego taty, który był więźniem jednej z filii KL Gross-Rosen, opowiedziała przewodnicząca lokalnego oddziału Sabina Chrapek. Wśród przybyłych na spotkanie znaleźli się m.in. Burmistrz Brzegu Dolnego Artur Michałek, Naczelnik Harcerskiej Organizacji Wychowawczo-Patriotycznej Piotr Gajewski i wychowawca Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Daniel Sienkowiec razem ze swoimi wychowankami.
KATOWICE
25 stycznia pod Pomnikiem Ofiar Zagłady na cmentarzu żydowskim w Bytomiu, członkowie katowickiego oddziału TSKŻ złożyli kwiaty i zapalili znicze. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu stał się także powodem zorganizowania spotkania w katowickiej siedzibie. Przewodniczący oddziału Paweł Grabiec przybliżył historię Dnia Pamięci, ustanowionego w 2005 roku przez Zgromadzenie ONZ. Natomiast 26 stycznia na cmentarzu żydowskim w Katowicach odbywały się uroczystości poświęcone pamięci ofiar Szoa z udziałem lokalnych władz i przedstawicieli najróżniejszych organizacji.
GDAŃSK
23 stycznia z inicjatywy Oddziału Gdańskiego TSKŻ odbyło się spotkanie otwarte poświęcone pamięci Ofiar Holokaustu. Wydarzenie miało miejsce w siedzibie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Spotkanie otwierał Jakub Szadaj, przewodniczący Oddziału Gdańskiego. Po przywitaniu zgromadzonych oraz krótkim wstępie przypominającym ideę Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Jakub Szadaj oddał głos prof. Grzegorzowi Berendtowi, który swój zwięzły a zarazem niezwykle rzeczowy wykład poświęcił tysiącletniej historii współżycia narodu polskiego i żydowskiego. Następnie Jakub Szadaj w imieniu swoim oraz dyrektora Muzeum II Wojny Światowej zaprosił zebranych do obejrzenia zrealizowanego w roku 2022 filmu pt. Bez prawa do życia. Dokument ten przedstawia przedwojenne współżycie polskich i żydowskich mieszkańców miasteczka (obecnie wsi) Tarłów, przywracając równocześnie pamięć o około 1500 jego żydowskich mieszkańcach, którzy transportem z 19 października 1942 roku zostali wywiezieni a następnie zamordowani w niemieckim obozie zagłady w Treblince.
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji