[:pl]
Co doprowadziło do wydarzeń politycznych z marca 1968 roku, przez które część społeczności żydowskiej została zmuszona do opuszczenia Polski? Ile osób wyjechało i jakie wydarzenia przed 1968 rokiem miały na to znaczący wpływ? M.in. na te pytania postarają się odpowiedzieć rozmówcy podczas debaty „Przed Marcem”, która w ramach Ogólnopolskich Obchodów 50. Rocznicy Wydarzeń Marca’68 odbędzie się 2 marca o 15.00 na Uniwersytecie Warszawskim.
Celem Ogólnopolskich Obchodów jest upamiętnienie historycznych wydarzeń z marca 1968 roku, w wyniku których do wyjazdu z Polski zostało zmuszonych kilkanaście tysięcy osób. Podczas debaty prelegenci pochylą się nie tylko nad wydarzeniami, które miały miejsce w okolicach 1968 roku, ale także postarają się przybliżyć co miało wpływ na te wydarzenia już w latach wcześniejszych.
– Dzięki udziałowi w debacie, publiczność będzie miała okazję dowiedzieć się, że intrygi i czystki antysemickie w PRL nie rozpoczęły się w czerwcu 1967 r. ani w marcu 1968 r. Walki frakcyjne w łonie aparatu władzy rozpoczęły się już w 1956 roku, a antysemityzm był tylko pretekstem i instrumentem, którym w tej walce posługiwała się władza na różnych jej szczeblach – mówi Artur Hofman, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, organizatora Ogólnopolskich Obchodów 50. Rocznicy Wydarzeń Marca ‘68.
Debata „Przed Marcem” odbędzie się 2 marca o godz. 15.00 w Sali Kolumnowej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Udział w niej wezmą: prof. Grzegorz Berendt, historyk, naczelnik Biura Edukacji Publicznej oddziału IPN w Gdańsku oraz członek Rady Naukowej Żydowskiego Instytutu Historycznego; prof. Andrzej Paczkowski, historyk, naukowiec, wykładowca akademicki, w okresie PRL działacz opozycji demokratycznej; prof. Marcin Zaremba, badacz najnowszej historii Polski oraz Irena Lasota, prezes IDEE, emigrantka marcowa, publicystka i filozofka. Debatę poprowadzi dr Ryszard Żółtaniecki, socjolog, dyplomata i wykładowca Collegium Civitas.
Wstęp na debatę po potwierdzeniu obecności do 28 lutego pod adresem mailowym: komunikacja@tskz.pl.
[:]