Podsumowanie 25. edycji Festiwalu SIMCHA
18 sierpnia, 2023

W dniach 29 lipca – 4 sierpnia 2023 roku we Wrocławiu odbył się Festiwal Kultury Żydowskiej „Simcha”. Była to 25. jubileuszowa edycja tej cieszącej się dużą popularnością imprezy, w której  TSKŻ wystąpił w charakterze współorganizatora.

W drugi dzień festiwalu w klubokawiarni „Mleczarnia” zaprezentowaliśmy słuchowisko Jerzego Jurandota „Miłość szuka mieszkania”, wyprodukowane przez TSKŻ oraz Muzeum Getta Warszawskiego, którego partnerami byli Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Teatr Polskiego Radia.

Trzeciego dnia festiwalu we wrocławskiej synagodze „Pod Białym Bocianem” odbyło się cieszące się dużym zainteresowaniem spotkanie literackie z Tamarą Włodarczyk poświęcone jej nowej książce „Wrocławski jidyszkajt. Rozmowy z polskimi Żydami”, która ukaże się niebawem nakładem wydawnictwa AD REM. Publikacja jest zapisem 18 rozmów z polskimi Żydami związanymi z Wrocławiem, które autorka przeprowadzała na przestrzeni ostatnich 15 lat. Wśród nich są także długoletni działacze TSKŻ-u – m.in. Ignacy Einhorn i Michał Mostowicz-Gerszt. TSKŻ jest partnerem tego projektu.

Czwarty dzień festiwalu „Simcha” upłynął pod znakiem wycieczki „Pewnego razu na żydowskim Borku…Spacer po południowej części Wrocławia”, którą poprowadziła Tamara Włodarczyk. Uczestnicy zwiedzili dwie ważne instytucje żydowskie – przedwojenny Żydowski Dom Starców Fundacji Juliusa i Anny Schottländerów oraz dawny Szpital Żydowski, który niebawem zostanie przekształcony przez prywatnego inwestora w … luksusowe mieszkania. Tego samego dnia wieczorem w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu odbyła się projekcja niezwykłego filmu dokumentalnego „VII Klasa” Mieczysławy Kaut-Wazacz. Była to opowieść o grupie żydowskich przyjaciół, urodzonych w czasie wojny, którzy dorastali w powojennym Wrocławiu. Połączyła ich wrocławska szkoła TPD. Większość z nich wyemigrowała z Polski w 1957 roku, obecnie mieszkają w Izraelu, Wielkiej Brytanii, Francji i Danii. W 2007 roku, 50 lat po wyjeździe, zorganizowali w swoim rodzinnym mieście Wrocławiu spotkanie klasowe. Po seansie odbyła się rozmowa z uczestniczką tego zjazdu klasowego – wybitną wrocławską malarką Mirą Żelechower-Aleksiun.

Szóstego dnia festiwalu Tamara Włodarczyk zaprezentowała we wrocławskiej mykwie multimedialny wykład „Svika Pick. Wrocławskie korzenie izraelskiego króla popu”. Svika Pick był piosenkarzem, kompozytorem i osobowością telewizyjną, ale przede wszystkim ikoną izraelskiej popkultury. We Wrocławiu spędził tylko pierwszych osiem lat życia, a następnie wyemigrował do Izraela. Z czasem jego kompozycje stały się częścią kanonu kulturowego tego kraju. Publiczność świetnie bawiła się słuchając utworów tego kultowego izraelskiego artysty, który często podkreślał swoje polskie korzenie. Podczas spotkania zrodziła się idea trwałego upamiętnienia Sviki Picka we Wrocławiu, w czym TSKŻ z pewnością będzie miał swój udział.

Oprócz organizowanych przez nas imprez, w lokalu TSKŻ odbywały się różnorodne warsztaty: kulinarne prowadzone przez szefową kuchni Alessię di Donato, odczytywania żydowskich nagrobków zorganizowane przez Koło Naukowe „Sznirele Perele” z Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz szydełkowania kip, które poprowadziła Magda Brumirska-Zielińska. Fot.

Po raz kolejny TSKŻ bardzo mocno zaakcentował swoją obecność na tym jednym z ważniejszych i najstarszych festiwali kultury żydowskiej w Polsce.

Autorem wszystkich zdjęć jest Tobiasz Papuczys/Festiwal Kultury Żydowskiej „Simcha”