Patronat TSKŻ – Pardes Festival | Spotkania z Kulturą Żydowską po raz jedenasty
09 sierpnia, 2023

Pardes Festival |Spotkania z Kulturą Żydowską po raz jedenasty 6-10 września 2023 | Kazimierz Dolny |Parchatka |Zamość. Fundacja Spichlerz Kultury wraz
z partnerami zaprasza od 6 do 10 września na 11.edycję  Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską.
TSKŻ jest partnerem tegorocznej edycji, a „Słowo Żydowskie” patronem medialnym festiwalu.

Organizatorzy zapraszają do udziału w bogatym interdyscyplinarnym programie festiwalowym rozlokowanym tego roku w Kazimierzu nad Wisłą, Parchatce i Zamościu. Festiwal łączy przeszłość z teraźniejszością: odkrywamy wyparte z pamięci, ale żywe w kamieniu, w przekazach historycznych, we wspomnieniach i dziełach sztuki ślady wielowiekowej obecności żydowskich sąsiadów na Lubelszczyźnie, w całej Polsce – obecności tragicznie przerwanej we wrześniu 1939 r.

Pierwsze wydarzenie festiwalowe to „lekcja historii” w przestrzeni Kazimierza nad Wisłą. W środę 6 września, godz. 12:30. Lekcję poprowadzą dwaj wybitni znawcy historii Żydów na Lubelszczyźnie, profesor Andrzej Trzciński i Paweł Sygowski.

Popołudnie i wieczór 6 września goście festiwalu spędzą w urokliwej Parchatce. Program wypełniony opowieściami o dawnym założeniu parkowym księżnej Izabeli Czartoryskiej, rysunkach Jana Piotra Norblina, na których uwiecznił Parchatkę końca XVIII wieku i postaciach Żydów, które artysta utrwalił na tak wielu pracach i które stały się inspiracją dla twórców galerii „Miasteczko” na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zwieńczą wędrówki po parchackich wąwozach. Po labiryncie wąwozów i gęstwinie dzikiej przyrody poprowadzą gości festiwalowych dwaj znakomici regionaliści: dr Andrzej Pawłowski i Adam Konas.

7 i 8 września organizatorzy zapraszają na wydarzenia w różnych lokalizacjach Kazimierza Dolnego. W programie kazimierskim m.in. odkrywanie żydowskiego kalendarza z Piotrem Kowalikiem z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, oprowadzanie po kolekcji judaików Muzeum Sztuki Złotniczej, opowieść o żydowskim nowym roku i tradycyjnych potrawach na Rosz ha-Szana, wernisaż wystawy grafik słynnego architekta i grafika, profesora Konrada Kucza-Kuczyńskiego „Synagogi pamiętają…”, oprowadzanie tematyczne po kolekcji Kamienicy Celejowskiej, gromadzącej zbiory polsko-żydowskiej kolonii artystycznej w Kazimierzu nad Wisłą, rejs po Wiśle i gawęda regionalisty dr Andrzeja Pawłowskiego o handlu śliwkami i żydowskich kuocach.

7 września, na patio Domu Architekta koncert Karoliny Lizer organizowany w partnerstwie z TSKŻ. Młoda wokalistka zachwyca głosem, wrażliwością i świeżością interpretacji. Karolina Lizer wystąpi z towarzyszeniem znakomitego akordeonisty Mateusza Wachowiaka w programie piosenek żydowskich, zaśpiewa w jidysz i po polsku.

W weekend, 9 i 10 września, organizatorzy zapraszają na zamojski program Pardes Festival. W programie m.in. piknik miejski wokół Centrum „Synagoga” FODZ z muzyką na żywo, dwa spacery tematyczne w przestrzeni starego miasta śladami wielokulturowej historii Zamościa, spotkanie z Magdaleną Rutą, tłumaczką wspomnień Icchoka Lejbusza Pereca, opowieść Haliny Postek o znaczeniu pojęć: Świątynia Jerozolimska, synagoga, bóżnica, debata poświęcona współczesnym odczytaniom dorobku teoretycznego Róży Luksemburg, pokaz filmu „Dwie flagi”. Na finał obu zamojskich dni wyjątkowe koncerty: 9 września koncert pieśni Mieczysława Weinberga do wierszy Julina Tuwima, 10 września koncert „Żydowskie pieśni Ukrainy” w wykonaniu Olgi Avigail, Kol Ishe Trio i gościnnie Agnieszki Mazur. To wydarzenie organizowane w duchu solidarności z Ukrainą walczącej z rosyjskim agresorem. We wnętrzu renesansowej synagogi posłuchamy ludowych pieśni w jidisz, ukraińskich  przyśpiewek, klezmerskich utworów inspirowanych ukraińskim folklorem. ZAPRASZAMY!

Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym, Parchatce i Zamościu to cykl wydarzeń, które przywracają pamięć polskich Żydów: żydowskich miasteczek, żydowskiej muzyki, nieistniejącego świata i na zawsze wymazanego z polskiego krajobrazu kulturowego żydowskiego życia.

Kompletny program na stronie www https://pardesfestival.pl/program

Festiwalowy facebook: https://www.facebook.com/PardesFestival/

Tekst: Aleksandra Markiewicz, dyrektor programowy Pardes Festival