Widowisko sentymentalne “Ecie Pecie” w 80.rocznicę śmierci Zygmunta Białostockiego
07 sierpnia, 2023

Zapraszamy na premierowe widowisko sentymentalne „pt. „Ecie-pecie” w 80.rocznicę śmierci Zygmunta Białostockiego, które przypomni nieco zapomnianą już dziś twórczość tego wybitnego kompozytora międzywojnia urodzonego w Białymstoku, który zginął w Getcie Warszawskim.
W okresie międzywojennym Białostocki był jednym z czołowych kompozytorów muzyki popularnej. Jego kompozycje śpiewali najznakomitsi artyści tamtych czasów. TSKŻ jest partnerem wydarzenia.

W warszawskim getcie straciło życie wielu kompozytorów i tekściarzy polskich żydowskiego pochodzenia. Podczas ucieczki z getta zginął Andrzej Włast, który napisał tekst do słynnej kompozycji Białostockiego – tanga „Rebeka”.

Scenariusz, reżyseria i inscenizacja: Dariusz S. Wójcik

Aranżacja piosenek, kierownictwo muzyczne: Szaweł Lipski

Premiera 12 sierpnia 2023 r. godz. 18.00

Kino TON w Białymstoku, Rynek Kościuszki 2

Dla osób zainteresowanych uczestnictwem w koncercie przygotowano darmowe wejściówki, które odbierać można w Księgarni św. Kazimierza w Kinie „TON”, Rynek Kościuszki 2.

Poniedziałek – piątek: w godzinach 8.00 – 16.00

Sobota: w godzinach 9.00 – 14.00

Informacja: 573 459 930

Podczas koncertu wybrzmią przedwojenne szlagiery w nowych aranżacjach łączących żydowską stylistykę z nowoczesnym, lekko jazzującym brzmieniem i elementami improwizacji.

Popularne i mniej znane tanga, walce i fokstroty Zygmunta Białostockiego, takie jak: „Ach, te Rumunki”, „Bom łabadju”, „Choć Marysiu”, „Ecie-Pecie”, „Jola”, „Kłam”, „Miłość i złoto”, „Nasze kawalerskie”, „Nie mów mi o miłości”, „Nie płacz maleńka”, „Pieśń o matce”, „Rebeka”, „Szczęście trwało tak krótko”, „Szczęście trzeba rwać, jak świeże wiśnie”, „Wesoły marynarz” – przypomni Dariusz S. Wójcik, śpiewak związany z gdańskim środowiskiem muzycznym, ale od wielu lat z ogromnym powodzeniem działający jako artysta i animator życia kulturalnego na Podlasiu.

W 2023 roku Marszałka Województwa Podlaskiego odznaczył artystę Medalem “Zasłużony dla Województwa Podlaskiego”.

W 2013 roku Dariusz Wójcik został laureatem Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie “twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury”.

Aranżację piosenek na zespół klezmerski przygotował Szaweł Lipski – lider zespołu Szaweł Lipski Klezmer Quartet – stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego i laureat Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie “twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury”.

 

Wykonawcy:

DAREK WÓJCIK VEL DAVIDEK – śpiew (bas)

& SZAWEŁ LIPSKI KLEZMER QUARTET w składzie: Szaweł Paweł Lipski – pianista, aranżacja, kierownictwo muzyczne, Andrzej Czapliński – skrzypce, Przemysław Skałuba – klarnet, saksofon, Rafał GrzĄka – akordeon

Gospodarz wieczoru: Jacek Szymański

Dopełnieniem widowiska będą walce, tanga i fokstroty, które zaprezentują młodzi tancerze Studia Tańca Towarzyskiego „Twist” w Białymstoku.

PATRONAT HONOROWY:

Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego

Zadanie Publiczne współfinansowane jest z środków Województwa Podlaskiego

 

ZADANIE DOFINANSOWANE Z BUDŻETU MIASTA BIAŁEGOSTOKU

 

MECENAT: Fundacja im. Franciszka Stefczyka

PATRONAT MEDIALNY:

TVP Historia

TVP3 Białystok

Polskie Radio Białystok

POLMIC.PL – Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Słowo Żydowskie

Gazeta Współczesna / Kurier Poranny

Portal BIA24.pl

PARTNER:

TSKŻ-Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce