TSKŻ Częstochowa serdecznie zaprasza 28 czerwca o godz. 17:00 na uroczyste składanie kwiatów w ramach obchodów Roku Pamięci ofiar Częstochowskiego Getta.
Rada Miasta Częstochowy, 20 maja 2021 podjęła jednogłośnie taką uchwałę zgłoszoną przez Panią Jolantę Urbańską -Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Częstochowy i jednocześnie Konsultanta Prezydenta do spraw społeczności żydowskiej w Częstochowie w sprawie uczczenia Pamięci Ofiar Częstochowskiego Getta.
W 2021 roku w Częstochowie wspominamy rocznice wydarzeń, odwiedzając miejsca w których ta historia miała miejsce.
Byliśmy już 9 kwietnia 2021 roku na Placu Bohaterów Getta w 80. rocznicę utworzenia Getta w Częstochowie,19 kwietnia wspominaliśmy Powstanie w Getcie Warszawskim pod pomnikem Ofiar Częstochowskiego Getta, mieszczącym się na Placu Willenberga a tym razem – 28 czerwca o godz. 17:00 spotykamy się pod Pomnikiem Żydowskiej Organizacji Bojowej na centralnym placu cmentarza żydowskiego przy ulicy Złotej w Częstochowie. Nasze spotkanie upamiętni 78. Rocznicę Likwidacji Małego Getta w Częstochowie (25-28 czerwiec 1943 r ).
Małe Getto w Częstochowie było obozem pracy przymusowej. W obrębie trzech ulic żyło 6500 wyselekcjonowanych i zdolnych do pracy ludzi. Cały teren został ogrodzony drutem kolczastym. Wszyscy pracowali w 7 placówkach (Hasagach produkujących amunicję ) poza gettem. Niemcy w getcie prowadzili selekcje i egzekucje nieposłusznych i tych co już nie byli przydatni do pracy.
W getcie działał ruch oporu – Żydowska Organizacja Bojowa, licząca ok. 300 osób. Miała ona swoje kryjówki w tzw. bunkrach.Od 26 czerwca 1943 roku niemcy rozpoczęli likwidację Małego Getta. Bojownicy ŻOB stawili opór i zmusili oprawców do ciężkiego zdobywania bunkrów . W jednym z nich samobójstwo popełnił przywódca” Mordek” – Mordechaj Zylberberg.W walkach i masowych egzekucjach zginęło 1500 żydów.
30 czerwca opór Małego Getta został zdławiony a na terenie getta spłonęło 500 Żydów. Ci którym udało się przeżyć zostali umieszczeni w obozach przyfabrycznych koncernu Hasag.
Obozy Hasagu wyzwolono 17 stycznia 1945 roku. Ocalało z nich 5200 Żydów w tym 1518 częstochowian.