Marsz Pamięci 22 Lipca 1942
18 lipca, 2022

Również w tym roku TSKŻ dołączył do grona partnerów “Marszu Pamięci 22 Lipca 1942”. 22 lipca o godz, 18:00 zapraszamy do udziału we wspólnym marszu, w którym oddamy hołd zamordowanym mieszkańcom getta warszawskiego. Marsz rozpocznie się pod pomnikiem Umschlagplatz

Przed 80 laty społeczność żydowska Warszawy została skazana na zagładę –
mówi dyrektor ŻIH, Monika Krawczyk. W lecie 1942 roku Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince blisko 300 tysięcy Żydów. Zapraszamy wszystkich do udziału w corocznym Marszu Pamięci 22 Lipca 1942, w którym oddamy hołd zamordowanym mieszkańcom getta warszawskiego. W tym roku marsz poświęcamy szczególnie pamięci uchodźców i przesiedleńców, którzy stanowili 1/4 ludności „dzielnicy zamkniętej”

80 lat temu w okupowanej Warszawie Niemcy rozpoczęli tak zwaną „Grossaktion” – wielką deportację Żydów do obozu zagłady w Treblince. Od 22 lipca do 21 września 1942 roku na Umschlagplatz – placu przeładunkowym przy ulicy Stawki, skąd wyruszały transporty do komór gazowych – w przepełnionych pociągach jadących do obozu i w samej Treblince wymordowali prawie całą ludność żydowską Warszawy.

W Marszu Pamięci 22 lipca 1942 jak co roku oddamy hołd zamordowanym żydowskim mieszkańcom Warszawy. Wspominać będziemy szczególnie uchodźców i przesiedleńców z miast i miasteczek okupowanej Polski i Europy, którzy zmarli w getcie warszawskim z powodu głodu i chorób lub zostali zgładzeni przez niemieckich nazistów w Treblince. – Co czwarta osoba w „dzielnicy zamkniętej” została przymusowo przesiedlona z miast takich jak Łódź, Płock, Skierniewice, Sierpc, Góra Kalwaria, Piaseczno, a także Berlin czy Hamburg. Uchodźcy żyli w getcie w najgorszych warunkach, najczęściej w przeludnionych schroniskach nazywanych „punktami” i jako pierwsi zostali wysłani do Treblinki. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału. To nasz obowiązek i przywilej okazania pamięci – mówi dyrektor ŻIH, Monika Krawczyk.

Marsz wyruszy 22 lipca br. o godz. 18:00 spod pomnika Umschlagplatz w Warszawie
(ul. Stawki 10, róg Dzikiej) i przemierzy symboliczną trasę „od śmierci do życia”, która zakończy się na ul. Stare Nalewki (przy Ogrodzie Krasińskich) – to tam przed wojną znajdowało się centrum żydowskiej Warszawy. Po Marszu odbędzie się koncert-instalacja muzyczna Michała Pepola „Stoimy pod murami getta z opuszczonymi ramionami” ze specjalnym udziałem legendy polskiej muzyki, Sławy Przybylskiej. Jak co roku uczestnicy Marszu będą nieść symboliczne Wstążki Pamięci z imionami przesiedleńców i uchodźców żydowskich, które staną się częścią ekspozycji. Na ul. Stare Nalewki stanie wystawa plenerowa poświęcona ich pamięci, zaprojektowana przez Jana Strumiłło, którą będzie można oglądać do 1 września. Wokół instalacji zaplanowane zostały wydarzenia towarzyszące – szczegóły na stronie www.jhi.pl

 

Marsz Pamięci 22 Lipca 1942 – dnia 22 lipca 2022 r. o godz. 18.00

Organizator: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

Trasa: pomnik Umschlagplatz – ul. Stawki – ul. Andersa – wzdłuż Ogrodu Krasińskich – ul. Stare Nalewki.

Na początku wydarzenia wolontariusze będą rozdawać Wstążki Pamięci z imionami.

 

Kontakt:

promocja@jhi.pl, tel. 22 827 92 21 wew. 109

Franciszek Bojańczyk, fbojanczyk@jhi.pl, +48 728 968 622

Aleksandra Przeździecka-Kujałowicz, aprzezdziecka@jhi.pl, +48 785 170 126

 

Dział Projektów Kulturalnych i Komunikacji ŻIH

_____

Operacja „Reinhardt”. 80. rocznica zagłady Żydów w Polsce

W 2022 roku mija 80 lat od rozpoczęcia operacji „Reinhardt” – planu ludobójstwa polskich Żydów, przygotowanego i przeprowadzonego przez nazistowskie Niemcy. Od marca 1942 roku
do zakończenia akcji w listopadzie 1943 roku Niemcy zamordowali blisko 2 miliony Żydów
z Generalnego Gubernatorstwa, okręgu białostockiego i innych krajów Europy: Czech, Moraw, Słowacji, Grecji, Macedonii, Niemiec, Austrii.

Głównymi ośrodkami eksterminacji były obozy – Bełżec, Sobibór, Treblinka i Majdanek –
w których mordowano za pomocą gazu. Tysiące Żydów zostały zastrzelone także na ulicach gett oraz zmarły z braku wody i powietrza podczas transportów. W wyniku operacji „Reinhardt” przestała istnieć większość dużych społeczności żydowskich w okupowanej Polsce.