[:pl]
Nowy numer Słowa Żydowskiego już jest! W listopadowym wydaniu sporo miejsca poświęcamy polityce. To nie pomyłka. W dalszym ciągu pozostajemy miesięcznikiem społeczno-kulturalnym – udziałem Żydów w życiu politycznym RP zajmujemy się w ujęciu czysto historycznym. Co jeszcze można znaleźć w Słowie Żydowskim?
Michał Zajda przygotował artykuł poświęcony postaciom przedwojennych polityków żydowskich, z których wielu zasiadało w Sejmie i Senacie II RP. Zapraszam także do lektury relacji z wystawy „Żydzi w przestrzeni politycznej II RP”, którą w Sejmie zaprezentowały wspólnie TSKŻ i fundacja Jewrnalism.
Także o historii, tym razem tej powojennej, napisał Piotr Pęziński w swoim artykule „Jacek Kuroń: Żydowski wątek w biografii buntownika”. Tekst zainteresuje zapewne nie tylko pasjonatów harcerstwa…
Z kolei dla miłośników wojskowości Tomasz Prot przygotował, z okazji przypadającej w tym roku 75. rocznicy ewakuacji Armii Polskiej ze Związku Sowieckiego, artykuł „Żydzi w Armii Andersa”.
Rafał Dajbor ruszył, podjętym przez nasz tytuł jakiś czas temu, tropem Golema i przypomniał film Piotra Szulkina. Agnieszka Ziobro tym razem wyśledziła żydowskich artystów stojących za projektami logotypów największych światowych firm. Natomiast Ludwik Lewin w kolejnym felietonie zastanawia się nad nosicielstwem antysemityzmu we Francji.
„Ku nowemu życiu. Żydzi na Dolnym Śląsku w latach 1945-1970” – to pierwsza tak duża ekspozycja poświęcona społeczności żydowskiej mieszkającej po wojnie na Dolnym Śląsku. Więcej informacji na temat wystawy i kilka unikatowych zdjęć znajdziecie na naszych stronach. Wystawę, której partnerem jest TSKŻ, do marca przyszłego roku gości Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu. Zachęcamy do lektury!
[:]