Kantata dla Aniołów / Koncert w hołdzie Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata
30 sierpnia, 2023
7 września o godz. 19:00 zapraszamy na pl. Grzybowski w Warszawie na plenerowy koncert “Kantata dla Aniołów” w hołdzie Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata. Podczas koncertu wystąpią m.in.: Kayah, Kuba Badach, Tomasz Organek.

II wojna światowa wstrząsnęła światem, który dotąd istniał. W ogólnym rozrachunku pogrzebała do 80 milionów ludzkich żyć. Była to wojna, która wielu ludzi postawiła przed często nieludzkim wręcz wyborem.
Koncert „Kantata dla Aniołów” to wydarzenie przypominające o tym, jakimi bohaterami byli Sprawiedliwi wśród Narodów Świata oraz wszyscy ratujący Żydów podczas wojny. To od nich uczymy się tego, jak w każdej, nawet nieludzkiej sytuacji, zachować człowieczeństwo.
Koncert jest jednym z wydarzeń towarzyszących beatyfikacji rodziny Ulmów, która za pomoc swoim żydowskim sąsiadom w małej wsi Markowa w 1944 roku zapłacili najwyższą cenę.
Naszą muzyczną opowieść rozpoczniemy od czasów przedwojennych, sięgając po kilka szlagierów. Nucili je mieszkańcy przedwojennej Warszawy, Wilna, Lwowa, Krakowa i innych miast i miasteczek II RP, w których wspólnie żyli Polacy, zarówno ci chodzący w niedzielę na mszę, jak i ci, którzy w piątek śpieszyli do synagogi.
Następnie zaprezentujemy znane tanga oraz pieśni polskie i żydowskie z okresu w nowych aranżacjach. Nie zabraknie także psalmów i poezji, zarówno polskich, jak i żydowskich. Sięgniemy również po wspomnienia kilku ratowanych i ratujących, które w krótkiej formie zostaną przedstawione na scenie.
Siły tej niezwykłej opowieści dodadzą artyści:
🔹 Kayah
🔹 Kuba Badach
🔹 Tomasz Organek
🔹 Marika
🔹 Siostry Melosik
🔹 Izabella Rzeszowska
🔹 Monika Chrząstowska
🔹 Lena Trawczyńska
🔹 Darek Malejonek
🔹 Symcha Keller
🔹 Gang Tango Orkiestra Sebastiana Wypycha.
Artyści na scenie zaprezentują piosenki zarówno o przedwojennym i wojennym rodowodzie, jak i te stworzone specjalnie dla uczczenia tematu koncertu. Prezentować je będą po polsku i w jidysz.
𝗟𝗼𝗸𝗮𝗹𝗶𝘇𝗮𝗰𝗷𝗮: Plac Grzybowski
𝗧𝗲𝗿𝗺𝗶𝗻: 7 września 2023, godz. 19:00
Wydarzenie jest bezpłatne.
Organizatorzy: Biuro „Niepodległa”, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Partnerzy: Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Getta Warszawskiego, Fundacja Ner Tamid
Wydarzenie sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego