Darmowy ebook “Ślady Pamięci. Społeczność żydowska  na Pomorzu Zachodnim do II Wojny Światowej”
08 lutego, 2021

 

 

Zachęcamy do pobrania darmowego ebooka “Ślady Pamięci. Społeczność żydowska na Pomorzu Zachodnim do II Wojny Światowej” autorstwa dr Anny Bartczak. Publikację wydano z inicjatywy Oddziału TSKŻ w Szczecinie, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Publikacja ta nie powstałaby, a przynajmniej nie w tym roku, gdyby nie pandemia koronawirusa Covid 19, która zmusiła nas do zmiany planów związanych z realizacją projektu „Ocalmy pamięć – społeczność żydowska na pomorzu Zachodnim do zakończenia II Wojny Światowej”. Projekt stanowił kontynuację i rozszerzenie projektów realizowanych w 2019 roku, a mianowicie „Przywracanie pamięci – cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim”, w ramach którego w okresie od 15 września do 10 października 2019 roku zorganizowano trzy objazdy studialne poświęcone nielicznie zachowanym cmentarzom żydowskim, często będących jedynym śladem po żydowskich mieszkańcach, którzy padli ofiarą nazistowskich prześladowań. W ich trakcie zwiedzono cmentarze w: Gartz, Schwedt, Moryniu, Baniach, Suchaniu, Mirosławcu, Drawsku Pomorskim, Świdwinie, Cedyni, Boleszkowicach, Mieszkowicach, Chojnie i Widuchowej, a cmentarz żydowski w Szczecinie przy ul. Gorkiego zwiedzano 27 października. Objazdom studialnym i zwiedzaniu w Szczecinie towarzyszyły wykłady dr Anny Bartczak, mówiące o społeczności żydowskiej i historii cmentarzy w poszczególnych miejscowościach. Równolegle kręcony był film „Przywracanie pamięci – cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim” autorstwa Michała i Pawła Kulików, którego premiera odbyła się 26 listopada 2019 roku w Kinie Zamek na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

W ramach projektu, który Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce Oddział w Szczecinie, miał zrealizować w roku 2020, zaplanowano pięć spotkań z mieszkańcami Cedyni, Dębna, Świdwina, Szczecinka i Trzebiatowa, w czasie których miały się odbyć wykłady poświęcone społeczności żydowskiej zamieszkującej na Pomorzu Zachodnim, ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości, w której miało się odbyć spotkanie, pokazy filmu dokumentalnego, o którym wspominałam wyżej i spotkania z jego twórcami oraz debaty. Równolegle ogłoszono konkurs fotograficzny dla mieszkańców „Żydowskie ślady w naszej miejscowości”. W celu realizacji nawiązano współpracę z instytucjami kultury w w/w miejscowościach. Niestety ze względu na zaostrzające się przepisy związane z pandemią do skutku doszły tylko spotkania w muzeum Regionalnym w Cedyni i Świdwińskim Ośrodku Kultury. pozostałe instytucje – Biblioteka publiczna miasta i Gminy Dębno, muzeum Regionalne w Szczecinku, Trzebiatowski Ośrodek Kultury – były zmuszone zrezygnować. W tej sytuacji uważaliśmy, że byłoby wielką stratą dla historii naszego regionu niewykorzystanie materiałów przygotowanych przez dr Annę Bartczak i zaproponowaliśmy jej przygotowanie publikacji, w której dodatkowo znalazłyby się zdjęcia z wyjazdów studialnych i wybrane zdjęcia nadesłane na konkurs fotograficzny.


W tym miejscu pragnę gorąco podziękować pracownikom Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego a szczególnie pani dyrektor Justynie Jakubowicz-Dziduch oraz gł.specjaliście panu Markowi Karapudzie za wsparcie i pomoc, bez której publikacja ta nie ukazałaby się.

Z przedmowy Róży Król – przewodniczącej Oddziału TSKŻ w Szczecinie.

Aby otworzyć ebook kliknij w grafikę poniżej:



Publikacja przygotowana w ramach projektu „Ocalmy pamięć. Społeczność żydowska na Pomorzu Zachodnim do końca II Wojny Światowej” dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.