Październik to miesiąc Wielkich Świąt Żydowskich – Rosz Haszana, Jom Kipur i Sukkot. Z tej okazji – jak co roku – oddziały TSKŻ w całej Polsce przygotowały dla swoich członków niezwykle ciekawe wydarzenia. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tegorocznych obchodów jesiennego cyklu żydowskich świąt.
CZĘSTOCHOWA
28 września w częstochowskim oddziale TSKŻ odbyły się obchody Wielkich Świąt Żydowskich. Uroczystość rozpoczęła przewodnicząca oddziału Izabela Sobańska-Klekowska, która opowiedziała zebranym o tradycjach związanych z Rosz Haszana i Sukkot. Główną atrakcją tegorocznych obchodów był występ „Graj skrzypku, graj – przedwojenne tanga na polską i żydowską nutę” w wykonaniu zespołu W objęciach tanga. Zwieńczeniem świątecznego wieczoru była uroczysta kolacja, na której nie zabrakło jabłek z miodem, okrągłej chałki i słodkich ciast.
WROCŁAW, DZIERŻONIÓW I LEGNICA – ROSZ HASZANA
5 października w Agroturystyka Forteca w Uciechowie ugościła przedstawicieli członków i sympatyków trzech oddziałów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce – Wrocławia, Dzierżoniowa i Legnicy. Goście spotkali się, aby wspólnie świętować Żydowski Nowy Rok. Na miejscu nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku, którego tradycyjnym elementem jest jabłko z miodem. Wspólne celebrowanie Rosz Haszana odbywało się przy akompaniamencie poważnej muzyki żydowskiej. Na scenie wystąpili: Maek Szymański (flet), Maurycy Huf (fortepian) oraz Anna van Dijk.
WROCŁAW – SUKKOT
20 października w siedzibie wrocławskiego oddziału TSKŻ przy ulicy Menniczej 1/3 odbyło się spotkanie z okazji Święta Szałasów. Członkowie oraz przyjaciele Towarzystwa zasiedli razem przy świątecznym stole, na którym pojawiły się potrawy przygotowane przez Izabelę Szpacenko. Wspólne ucztowanie uświetnił występ artystyczny.
ŁÓDŹ
Z okazji Wielkich Świąt Żydowskich łódzki oddział TSKŻ zaprosił swoich członków na koncert tenora Opery Śląskiej Juliusza Ursyna Niemcewicza, który wystąpił na scenie Łaskiego Domu Kultury. Artysta wykonał najpiękniejsze utwory muzyki żydowskiej. Na przybyłych gości czekał poczęstunek przygotowany przez przewodniczącą oddziału Magdalenę Jureńczyk i łaskie Koło Gospodyń Wiejskich.
BIELSKO-BIAŁA
5 października w Bielskim Centrum Kultury odbył się koncert, którego współorganizatorem był bielski oddział TSKŻ. Występ był nie tylko okazją do przywitania, nowego 5785 roku, ale także do upamiętnienia postać Selmy Kurz – Żydówki pochodzącej z Białej, która w XX wieku podbiła operowe sceny Europy. Na scenie zaprezentowała się 40-osobowa orkiestra pod batutą Jean’a-Cloud’a Hauptmana, która akompaniowała dwóm niezwykle utalentowanym solistkom – Olivii Ohl-Szulik oraz Magdalenie Brudzińskiej.
GLIWICE
W siedzibie gliwickiego Oddziału TSKŻ przy ulicy Górnych Wałów 13 odbył się koncert zorganizowany w ramach obchodów jesiennych świąt żydowskich – Rosz Haszana i Sukkot. Zabawę uświetnił tradycyjny poczęstunek przygotowany przez instruktorkę oddziału Annę Domagałę.
KATOWICE
Ze względu na sytuację społeczno-polityczną w Izraelu, członkowie katowickiego oddziału TSKŻ tegoroczne Rosz Haszana obchodzili mniej uroczyście. Przewodniczący oddziału Paweł Grabiec zapoznał zebranych z charakterem i znaczeniem święta oraz z obecną sytuacją w Izraelu. Przy akompaniamencie Romualda Gwizdonia, w klimacie odpowiednim do święta i sytuacji, wystąpiła izraelska artystka Danuta Morel. O stronę kulinarną zadbały członkinie oddziału – Helena Grzebień, Hanna Katz, Wiktoria Tryścień i Gabriela Kamieńska.
WAŁBRZYCH
W ramach Wielkich Świąt Żydowskich, członkowie wałbrzyskiego oddziału TSKŻ zostali zaproszeni na spotkanie w Centrum Kultury i Nauki Stara Kopalnia na wykład dr Tamary Włodarczyk. Prelegentka opowiedziała zebranym o muzykach i kompozytorach żydowskich z dwudziestolecia międzywojennego. Nie zabrakło też muzycznej oprawy wydarzenia – na scenie wystąpił Robert Delegiewicz, który zaprezentował muzykę z okresu międzywojnia. Świąteczną uroczystość swoją obecnością zaszczycił prezydent Miasta Wałbrzycha dr Roman Szełemej, przewodnicząca Komisji Kultury Małgorzata Wiłkomirska oraz przewodnicząca Towarzystwa Niemieckiego Dorotea Stempowski.
WARSZAWA
Z okazji jesiennego cyklu świąt żydowskich warszawski oddział TSKŻ zaprosił swoich członków i sympatyków do Klubu Babel na wyjątkowy monodram w wykonaniu Stanisława Górki – „Tewjego Mleczarza potyczki z Bogiem”. Spektakl powstał na podstawie powieści Szolema Alejchema „Dzieje Tewje Mleczarza”. Występ poprzedzony został krótkim wprowadzeniem o znaczeniu i symbolice świąt żydowskich, o których opowiedział członek warszawskiego oddziału Abraham Hayman. Świętowanie zakończyło się tradycyjnym poczęstunkiem, na którym nie zabrakło chałek, jabłek z miodem i owoców granatu.
Tydzień później w Klubie Babel miał miejsce wykład Ewy Małkowskiej-Bieniek – historyczki sztuki i kuratorki wystaw, która w związku z trwającymi Wielkimi Świętami, poruszyła niezwykl ciekawe zagadnienie o symbolice sztuki synagogalnej.
SZCZECIN
5 października w szczecińskim klubie TSKŻ odbyło się świąteczne spotkanie, które uświetnił występ muzyczny zespołu Srebrzyści akordeoniści. Gośćmi honorowymi byli Anna Frajlich – poetka, wykładowczyni i wieloletnia szczecinianka – z mężem Władysławem Zającem, który w tym dniu obchodził swoje 84. urodziny.
GDAŃSK
W ramach obchodów Wielkich Świąt Żydowskich w siedzibie gdańskiego oddziału TSKŻ odbył się wykład dr Romana Nieczyporowskiego „Rosz ha-Szana w sztuce i kulturze polskiej”, który poprzedzony został obszernym wstępem o symbolice tego święta. Po uczcie duchowej, zebrani rozpoczęli świętowanie przy suto zastawionym stole, na którym nie mogło zabraknąć miodu, jabłek i granatu.
Obchody świąt Rosz ha Szana i Sukot zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji