15 listopada, w przeddzień 84. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski oraz prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman zapraszają na uroczystość zapalenia zniczy przy murze getta.
Miejsce: dziedziniec XII LO im. H. Sienkiewicza przy ul. Siennej 53.
Godzina: 12:00
W nocy z 15 na 16 listopada 1940 roku zamknięto mury getta w Warszawie – mieście, w którym żyła największa społeczność żydowska w Europie. Tzw. żydowska dzielnica mieszkaniowa stała się faktem. Niemal 400 tys. osób zostało uwięzionych na obszarze 307 hektarów, za wysoką, ceglaną ścianą ciągnącą się przez szesnaście kilometrów. To był początek końca ich świata. Muzeum Getta Warszawskiego, jak co roku, upamiętni miasto za murem i jego mieszkańców. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce jest partnerem obchodów.
KAMPANIA SPOŁECZNA
Obchodom towarzyszy kampania społeczna „Był mur w Warszawie”, której celem jest podtrzymanie pamięci o getcie jako części wspólnej historii miasta. Od 4 do 20 listopada 2024 r. w przestrzeni i komunikacji miejskiej Warszawy zostały umieszczone plakaty oraz materiały wizualne, które – oparte na zdjęciach z kolekcji Muzeum Getta Warszawskiego – przedstawiają codzienność tzw. żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej: przesiedlenia, niewyobrażalne stłoczenie, doświadczenie kompletnej izolacji.
Hasło tegorocznej kampanii, „Był mur w Warszawie”, zaczerpnięte z wypowiedzi Szewacha Weissa, służyć ma refleksji nad znaczeniem materialnego muru i dziedzictwa, jakie pozostawił dla współczesnej Warszawy.
„Był mur w Warszawie. To było największe, najokropniejsze więzienie w Europie, z którego nikt nie mógł wyjść. Wszyscy byli skazani na śmierć. To jest dramat tego muru”. Rozmowę z profesorem Weissem, Ocalałym z Zagłady, urodzonym w Polsce izraelskim dyplomatą i politologiem, znajdą Państwo na kanale YouTube Muzeum Getta Warszawskiego.
Więcej informacji o programie wydarzeń towarzyszących obchodom, można znaleźć na profilu Muzeum Getta Warszawskiego – https://www.facebook.com/1943pl