83. rocznica zamknięcia granic getta warszawskiego
17 listopada, 2023

16 listopada pod zachowanym fragmentem muru getta warszawskiego przy ul. Siennej 53 odbyły się obchody 83. rocznicy zamknięcia granic getta, zorganizowane przez Muzeum Getta Warszawskiego i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym.

 83 lat temu, w nocy z 15 na 16 listopada 1940 roku zamknięto mury getta w Warszawie – mieście, w którym żyła największa społeczność żydowska w Europie. Tzw. żydowska dzielnica mieszkaniowa stała się faktem. Niemal 400 tys. osób zostało uwięzionych na obszarze 4 km2, za wysoką, ceglaną ścianą.
Budowa trzymetrowego muru rozpoczęła się jeszcze wiosną 1940 roku. Do getta prowadziły 22 strzeżone bramy, ich przekroczenie było możliwe jedynie po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia. Za złamanie tego przepisu, od października 1941 roku, groziła kara śmierci.
Podczas uroczystości prezes TSKŻ Artur Hofman powiedział:
Żydzi maja w swoją historię wryte słowo „pamięć” i musimy pamiętać o naszej długiej historii i o tak ważnych i tragicznych momentach jak czas II Wojny Światowej. Pokolenie naszych rodziców było tragicznie doświadczone i oni bezpośrednio przeżywali to o czym my staramy się przypominać(…) W tym roku, tydzień temu minęła kolejna rocznica Nocy Kryształowej, to bardzo ważne wydarzenie, które zdarzyło się w nazistowskich Niemczech. A w tym roku widzimy gwiazdy żydowskie na drzwiach żydowskich mieszkańców Berlina. Myślę, że społeczność Europy musi znać dobrze historię i wiedzieć do czego takie akty prowadzą. Naszym zadaniem jest przypominać, a Europy – edukować i chciałbym dać poważny nacisk na słowo „edukacja”(…) to jest naprawdę bardzo ważne, by zrozumieć konsekwencje, konsekwencje które nastąpiły również po 1948 roku, po powstaniu państwa Izrael, dlaczego ono powstało? Dlaczego musi walczyć o swoje przetrwanie? I dlaczego wciąż jest atakowane? To bardzo ważne, bo w przeciwnym razie nikt nie będzie pamiętał dlaczego budowano takie mury? Dlaczego niszczono żydowskie dobra w 1938 roku i dlaczego rzeczywistość jest taka jaka jest? Musimy edukować młodych ludzi! – powiedział prezes TSKŻ Artur Hofman podczas wczorajszej uroczystości 83. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego, która odbyła się pod zachowanym fragmentem muru getta przy ul. Siennej 53.

W uroczystości udział wzięli m.in: Jarosław Sellin – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Yacov Livne – ambasador Izraela w Polsce, ambasadorowie Niemiec i Norwegii, a także przedstawiciele władz państwowych i miejskich, organizacji kulturalnych i społecznych oraz Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.

Rejestracja uroczystości dostępna jest w linku: https://www.facebook.com/1943pl/videos/281186081020515

fot. Robert Wilczyński / MGW