31 sierpnia, 2017

[:pl]

We wrześniu i październiku odbędą się trzy spacery tworzące razem serię WARSZAWER SZPACIRN. Każdy z nich będzie miał inny temat przewodni, a przewodniczką będzie Hanka Warszawianka. Serdecznie zapraszamy!

Pierwszy spacer odbędzie się we wtorek 19 września i będzie dotyczył artystów przedwojennej Warszawy. Zbiórka o 17 na Krakowskim Przedmieściu pod pomnikiem Prusa.

Link do wydarzenia: goo.gl/pCTrMq

Drugi spacer w niedzielę 1 października odbędzie się pod tytułem „Słowo daję, kultura! Szlakiem wydawców, dziennikarzy i ludzi słowa”. Poszukamy odpowiedzi na pytania: Czemu w Polsce działały 2 PEN-Cluby? Który wydawca podarował żonie… ulicę? A który dołączał do gazet książki polskich wieszczów?  Zbiórka tym razem przed Muzeum Niepodległości o godzienie 15.

Link do wydarzenia: goo.gl/QTu4bk

Trzeci i ostatni spacer odbędzie się w sobotę 21 października. Jego tytuł to „Tajemnice starych szaf – szlakiem tajemnic antykwariuszy i kolekcjonerów”. Obrazy dawnych mistrzów ale i współczesnej artystycznej bohemy znalazły się w kilkunastu kolekcjach zamożnych stołecznych Żydów pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku. Jakie były losy powstawania tych zbiorów, ile z nich w obliczu niebezpieczeństwa złożonych zostało w „bezpieczny” depozyt do Muzeum Narodowego a które dopiero w ostatnich latach wracają do przedwojennych właścicieli – to temat ostatniego spaceru. Zbiórka na placu Zbawiciela róg Nowowiejskiej o godzinie 15.

Link do wydarzenia: goo.gl/sG3HNc

Spacery prowadzi Hanna Dzielińska (Hanka Warszawianka) – Przewodniczka po Warszawie, dziennikarka telewizyjna i publicystka, reżyser filmu „Grupa”; o batalionie Krybar oraz serii filmów dokumentalnych o historii Uniwersytetu Warszawskiego, autorka artykułów nt. dziedzictwa historycznego i artystycznego Warszawy i dwóch przewodników dla dzieci – najnowszy to seria gier „Detektywi w wielkim mieście”;, pomysłodawczyni i organizatorka 3-dniowej konferencji „Historyczne place Warszawy. Plac Teatralny”, inicjatorka akcji ratowania historycznych pracowni rzeźbiarskich Warszawy, b. wiceprezes warszawskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, członek Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Zespołu ds. Historycznych Pracowni Artystycznych przy Prezydencie Miasta Warszawy. Laureatka III nagrody w konkursie architektoniczno-urbanistycznym „Gdzie jest Muzeum Niepodległości” oraz II nagrody w konkursie na upamiętnienie Wielkiej Synagogi.

Na każdy ze spacerów serdecznie zapraszamy! Wszystkie kończą się w Klubokawiarni Babel, gdzie po jesiennej przechadzce będzie można wypić ciepłą kawę lub herbatę.

[:]