Odszedł Marian Majerowicz
05 grudnia, 2023
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o odejściu Mariana Majerowicza, wieloletniego wiceprezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, byłego więźnia obozu Auschwitz, zmuszonego do udziału w Marszu Śmierci. Pan Marian był zasłużonym przyjacielem i aktywnym członkiem TSKŻ.

Marian Majerowicz urodził się w 1926 roku w Myszkowie w województwie śląskim. Do obozu trafił w wieku 17 lat. W Auschwitz odnalazł swojego ojca. Dowiedział się od niego, że jego matka i młodszy brat zostali zamordowani przez nazistów w komorze gazowej.
Mój ojciec był w strasznym stanie. Został wywieziony do komory gazowej po jednej z selekcji w obozie. Po zapisaniu jego numeru, zdążyłem się jeszcze z nim pożegnać. Pamiętam, jak znika za jednym z baraków – wspominał po latach.
W styczniu 1945 roku został ewakuowany z Auschwitz w Marszu Śmierci. Został wyzwolony na terenie Czech 9 maja 1945 roku.
Pan Marian był człowiekiem niezwykle pogodnym, zawsze uśmiechniętym i o ogromnym szacunku do innych. Takim go na zawsze zapamiętamy.
Zarząd Główny TSKŻ, Oddział Warszawski TSKŻ i członkowie TSKŻ łączą się w bólu z najbliższymi zmarłego. Niech dusza jego związana zostanie węzłem życia.
Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w piątek, 8 grudnia o godz. 11:30 na Cmentarzu Południowym w Antoninowie k. Warszawy
fot. Marta Kuśmierz