TSKŻ
09 kwietnia, 2018

[:pl]

Jak wyglądała panorama żydowskiego życia w Warszawie lat powojennych? Co doprowadziło do wydarzeń Marca ’68? Jakie znane osobistości z żydowskiej gminy wyznaniowej odegrały kluczową rolę w odzyskiwaniu niepodległości? Czy w getcie było miejsce na działalność kulturalną i artystyczną? Na te pytania odpowiada projekt „Dźwięki miasta, miasto dźwięków – zatarte ślady żydowskiej Warszawy” Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i  Hanki Warszawianki. Projekt finansowany ze środków m.st Warszawy.

Przez najbliższe miesiące trafi do Państwa seria pięciu spacerowników, których tematem będą ważne wydarzenia w naszym mieście – Marzec ’68, rocznica powstania w getcie oraz stulecie odzyskania niepodległości. Premierom kolejnych tras towarzyszą koncerty znanych artystów m.in. Janusza Szroma, Andrzeja Jagodzińskiego, Agnieszki Wilczyńskiej, Bogdana Hołowni, czy  Ewy Makomaski i Zbigniewa Rymarza.

Spacerowniki układają się w dziesięciopunktowe trasy, które można pokonać w półtorej godziny. Są kieszonkowej wielkości i można je dostać w klubokawiarni Babel na Próżnej 5 albo wydrukować samemu (poniżej).

Mają formę gry terenowej, pełne zagadek, szyfrów i łamigłówek. Dzięki niej podążysz ulicami miasta szlakiem bohaterów Marca ’68, mieszkańców getta czy postaci istotnych dla odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na początek dwa pierwsze spacerowniki:

Zanim przyszedł Marzec

Jak wyglądała panorama żydowskiego życia w Warszawie lat powojennych? Gdzie i w jakich formach odrodziła się kultura? Co doprowadziło do wydarzeń Marca ’68. Z tymi czasami pomoże zapoznać się ten spacerownik.

W nim m.in.:

  • co wspólnego z wydarzeniami Marca ’68 miał słynny Dom Wedla
  • gdzie mieszkał establishment lat 50.
  • kim byli walterowcy
  • jakie bigbit zmienił życie warszawskiej młodzieży
  • gdzie pracowali cenzorzy

Warszawski Marzec ’68

Pod określeniem „wydarzenia Marca ’68” kryją się protesty studenckie, kampania antysemicka, czystka w partii i społeczne rozruchy. To okres, który dla wielu Polaków był punktem zwrotnym i początkiem nowego życia. Areną dużej części tych wydarzeń rozgrywała się w Warszawie: ten spacerownik pomoże przypomnieć je sobie i umiejscowić w przestrzeni miasta.

a w nim m.in.

  • szyfr, dzięki któremu poczujesz się jak w konspiracji
  • dziadowska ballada o wydarzeniach Marca
  • co oznaczało określenie „chińskie powielacze”
  • kręta administracyjna droga, którą przechodzili emigranci marcowi
  • wyprawa pod kamień Jacka Kuronia

spacerowniki spacerowniki 2

Kolejne spacerowniki: 25 kwietnia „Życie za murem” i 14 października „Niepodległa”

Spacerownik Zanim przyszedł Marzec” – pobierz tutaj

Mapa do spacerownika – kliknij tutaj

Spacerownik Warszawski Marzec ’68″ – pobierz tutaj

Mapa do spacerownika – kliknij tutaj

 

Projekt współfiansowany ze środków m.st Warszawy

ZNAK_PROMOCYJNY_FC_PL-01

banerfb1_final

 

Premierę spacerowników, w Klubokawiarni Babel uświetnił występ: Janusza Szroma, Andrzeja Jagodzińskiego, Andrzeja Łukasika oraz Marcina Jahra.

[:]