23 marca, 2018

[:pl]6 kwietnia o godz. 19.00 zapraszamy do Klubokawiarni Babel, na pierwsze spotkanie odbywające się w ramach projektu “Dźwięki miasta, miasta dźwięków. Zatarte ślady żydowskiej Warszawy”. Podczas wieczoru, zaprezentowane zostaną dwa spacerowniki po żydowskiej Warszawy. Prezentacji towarzyszył będzie koncert “Andrzej Zaucha Songbook” w wykonaniu znanego wokalisty Janusza Szroma z zespołem w składzie: Andrzej Jagodziński, Andrzej Łukasik, Marcin Jahr. Obowiązują bezpłatne wejściówki.

Choć od stuleci Polacy i Żydzi funkcjonowali w Warszawie – raz mniej, raz bardziej harmonijnie, rola tych drugich w kluczowych wydarzeniach w dziejach miasta przykryta jest przez doświadczenie Zagłady. Tę lukę postara się wypełnić nowy projekt Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, finansowany częściowo ze środków Biura Kultury Urzędu Miasta “Dźwięki miasta, miasto dźwięków. Zatarte ślady żydowskiej Warszawy”. Przez najbliższe miesiące zaprezentujemy serię pięciu spacerowników, których tematem będą ważne wydarzenia w naszym mieście – Marzec ’68, rocznica powstania w getcie oraz stulecie odzyskania niepodległości.  Premierom kolejnych tras towarzyszyć będą koncerty znanych artystów.

6 kwietnia o 19.00 zapraszamy na wieczór promocyjny dwóch spacerowników “Zanim przyszedł Marzec” oraz “Warszawski Marzec ’68”. Każdy z nich to gotowy materiał na wartościowe, półtoragodzinne spotkanie z historią Warszawy przez pryzmat życia jej żydowskich mieszkańców po wojnie oraz dramatycznych wydarzeń Marca ’68.

Dla tych, którzy nie dotrą na prezentację, spacerownik w wygodnej postaci PDF do samodzielnego eksplorowania miasta umieścimy na naszej stronie internetowej.

Prezentacji publikacji będzie towarzyszył koncert “Andrzej Zaucha Songbook” w wykonaniu znanego wokalisty Janusza Szroma z zespołem w składzie: Andrzej Jagodziński, Andrzej Łukasik, Marcin Jahr. Zdaniem Janusza Szroma język artystyczny Andrzeja Zauchy wymykał się wszelkim artystycznym ramom. Dzięki temu zaprezentowany zostanie zbiór piosenek, będący przekrojem kompozytorów oraz autorów tekstów obejmujący swoim zasięgiem bardzo różne od siebie muzyczne gatunki oraz style.

Autorką spacerowników jest Hanka Warszawianka (Hanna Dzielińska) – przewodnik, dziennikarka i popularyzatorka dziejów miasta

Bezpłatne wejściówki można odebrać w Klubokawiarni Babel (ul. Próżna 5) od 3.04.2018 r.

plakat_na_fb 1004x1401_

[:]