Zachęcamy do zapoznania się z relacją z obchodów święta chanuka w naszych Oddziałach.
Bielsko-Biała
Uroczystość odbyła się w Miejskim Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz. Głównym punktem programu był spektakl “Pewnego razu w Bielitz”,opowiadający o tradycjach wielokulturowych Bielska oraz Białej. Przedstawiał postacie znanych mieszkańców żydowskiego pochodzenia, m.in. Karola Korna – architekta, Selmy Kurz – sopranistki. Spektakl poprzedził wernisaż wystawy “Kultura pamięci – śladami żydowskiej społeczności przedwojennych miast Bielska i Białej”.
Fot. Sebastian Stokłosa
Częstochowa
W Częstochowie Święto Chanuka 2021 odbyło się w Klubie TSKŻ przy ul. Katedralnej.
Nasi członkowie i sympatycy wysłuchali koncertu pt: “Dercejl mir … opowiedz mi historię “ w wykonaniu zespołu Sentido (Kaja Mianowana -wokal, Arad Emamgholi – daf tombak, wokal oraz Piotr Kopietz – akordeon, aranżacje, narracja.)
Sentido w swoim repertuarze zespół posiada utwory twórców pochodzenia żydowskiego należących do różnych nurtów stylistycznych, a także utwory inspirowane kulturą żydowską. Całość w opracowaniu muzycznym Piotra Koptza. Usłyszeliśmy pieśni chanukowe m.in: Chanuka och Chanuka oraz takie utwory jak: Chwalmy Pana, Oj mame, Bei mir bistu shein, Pod dobrym drzewem, Oczy tej małej, Ucisz serce. Program zwieńczono ciekawą narracją Piotra Koptza
Uroczystość rozpoczęła przewodnicząca witając przybyłych i zapoznała wszystkich z genezą święta oraz towarzyszącym jej obyczajom , następnie zaprosiła chętnych do zapalenia chanukowych świec .Na zakończenie,aby tradycji stało się zadość wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali paczki w których był pączek, buteleczka oliwy, czekoladowe Chanuka Geld i kartka z życzeniami świątecznymi.
Gdańsk
Ze względu na sytuację pandemiczną, tegoroczne obchody święta Chanuka zorganizowane zostały w kilku etapach.Członkowie gdańskiego oddziału TSKŻ spotkali się 27 listopada br w Teatrze Miniatura gdzie o święcie Chanuka opowiedziała Regina Stróżyk. Odbyła się też prezentacja tradycyjnego świecznika chanukowego z pełną „instrukcją” zapalania świec chanukowych.Można też było wziąć udział w dyskusji dotyczącej obchodów świąt w czasie pandemii. Po dyskusji każdy mógł skosztować tradycyjnej kuchni żydowskiej i potraw charakteryzujących święto Chanuka.
Kolejne spotkanie świąteczne odbyło się 4 grudnia 2021 r. w Gdańsku przy ulicy Potulnej, gdzie na członków gdańskiego oddziału czekał świąteczny koncert chanukowy oraz poczęstunek.
Gliwice
Obchody święta Chanuka w gliwickim oddziale uświetnił wyjątkowy występ genialnej śpiewaczki Lucyny Jarząbek, która zaprezentowała utwory żydowskie śpiewane w jidysz, po polski i po angielsku. Bisem była przepięknie wykonana wyjątkowa aria z opery Tosca, która spowodowała u wszystkich obecnych zachwyt i ciarki. Na gości czekał także tradycyjny, świąteczny poczęstunek: pączki, latkes (z różnymi dodatkami),pyszna chałka wspólnego autorstwa Przewodniczącej Malwiny Wollek i wiceprzewodniczącej Doroty Burchard oraz dla wszystkich młodych duchem – chanuka gelt.
Jednymi z wyjątkowych gości naszego święta byli Profesor Jan Ballarin (wybitny śpiewak, a także pedagog) oraz Tomasz Beller (długoletni Dyrektor Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu), którzy byli pod ogromnym wrażeniem występu, jak i organizacji święta (co też zapisali w naszej Księdze Pamiątkowej).
Lublin
Lubelski Oddział TSKŻ celebrował święto Chanuka wraz z Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie, filia w Lublinie. W uroczystości zapalenia świec chanukowych oprócz członków TSKŻ i GWŻ udział wzięło także wielu naszych przyjaciół ze świata nauki i kultury. Po koncercie Danuty Stankiewicz na gości czekał tradycyjny poczęstunek: pączki oraz latkes. Po zapaleniu czwartej świecy, rabin Jehoshua Ellis,który opowiedział o znaczeniu święta w życiu Żydów oraz o tradycjach z nim związanych.W tym dniu obecny był również kantor Zaretsky z Izraela.
Szczecin
W uroczystości zapalenia świec w dn. 29. 11,udział wziął rabin Rapoport, który opowiedział o tradycjach i zwyczajach świątecznych oraz wykonał wraz z goścmi pieśni chanukowe (Maoz cur, oj Chanuka), w części artystycznej wystąpił zespół “Srebrzyści akordeoniści”. Najmłodsi otrzymali paczki ze słodyczami a dorośli delektowali się świątecznymi smakołykami.
Wałbrzych
Spotkanie wałbrzyskiego Oddziału TSKŻ z okazji Chanuki odbyło się w Klubie Żak przy Politechnice Wrocławskiej. Gości przywitała przewodnicząca Sabina Chrapek i opowiedziała o genezie świat. Po zapaleniu chanukowych świec podano tradycyjne, świąteczne latkes z kurczakiem i cymesem, a na deser – pączki nadziewane konfiturą z róży. Spotkanie uświetnił występ Roberta Delegiewicza, który zaprezentował utwory autorów pochodzenia żydowskiego z okresu międzywojennego.
Warszawa
Podczas spotkania chanukowego Oddziału Warszawskiego, które odbyło się w Kubie Babel wystąpiła Karolina Lizer, która zaprezentowała pieśni autorów żydowskiego pochodzenia, przygotowane specjalnie z okazji święta Chanuka.
Wybrzmiały tradycyjne pieśni chanukowe ale nie tylko. Nie zabrakło znanych pięknych melodii jak. ‚‚Miasteczko Bełz’’ czy ‚‚Tak jak malował Pan Chagall’’. Pojawiły się także mniej popularne ale nie mniej piękne pieśni jak ‚‚Kishnever Shitkele’’, ‚‚Di Saposhkelech’’ oraz autorskie utwory artystki.
Przemysław Skałuba – klarnet, duduk
Wrocław
W dniu 11.12.2021r w siedzibie wrocławskiego oddziału TSKŻ mieliśmy przyjemność spędzić czas w gronie przyjaciół i sympatyków podczas koncertu Marka Ravskiego z okazji święta Chanuka.Koncert połączony z degustacją typowo chanukowych potraw był wspaniałym przeżyciem dla licznie zgromadzonej publiczności reagującej spontanicznie na szlagiery muzyki żydowskiej w wykonaniu artysty, któremu akompaniował Marcin Mazurek.
Obchody święta Chanuka zorganizowano
dzięki dotacji Ministra Spraw wewnętrznych i Administracji